Пустомити – майже забутий лікувальний курорт біля Львова

304
Пустомити, в’їздна брама до купально-лікувального закладу, 1906 р.
Пустомити, в’їздна брама до купально-лікувального закладу, 1906 р.

Перша письмова згадка про Пустомити датується 1441 роком, коли через це поселення проходив важливий торговий шлях. Однак справжню славу місту принесли не торгові шляхи, а цілющі сірчані джерела, які були відкриті у XIX столітті.

З давніх часів у Пустомитах було джерело мінеральної сірчистої води, яка за своїм складом та властивостями була подібна до Великолюбінської. Про це писав у 1791—1795 роках німецький мандрівник Гакет. Наприкінці 1879 року джерелом мінеральної води зацікавився новий власник Пустомит Лонгін Дунка (Longin de Sajo Dunca).

Пустомити, купально-лікувальний заклад, 1906 р.
Пустомити, купально-лікувальний заклад, 1906 р.

З ініціативи Дунки доктор Вонсович зробив хімічний аналіз води, на основі якого 1880 року було отримано дозвіл на відкриття купального закладу. Джерело було обмуроване каменем, а воду трубами відводили до купалень, двома машинами нагрівали і подавали до ванн.

Недалеко в парку було збудовано 2-поверховий будинок з 26 кімнат. При ньому був ресторан. За 150 кроків звідти був дім власника. Купальний сезон мав початися 15 травня 1882 року, а газети повідомляли, що тут є сірчані та залізно-боровінові води. Пустомити були курортом у 1880—1914 роках.

Купально-лікувальний заклад, Пустомити, 1909 р.
Купально-лікувальний заклад, Пустомити, 1909 р.

Саме завдяки цим джерелам Пустомити перетворилися на популярний курорт. Завдяки своїм лікувальним властивостям, сірчані води приваблювали сюди людей з усієї Галичини та навіть за її межами. Були збудовані розкішні готелі, купальні та інші споруди, які створювали атмосферу справжнього курорту. Палац, оточений мальовничим парком, став центром культурного та суспільного життя міста.

Пустомити, реєстраційна вілла та бальна зала, 1906 р.
Пустомити, реєстраційна вілла та бальна зала, 1906 р.

Наявність у Пустомитах та його околицях запасів вапняку призвела до заснування вапняних заводів. В 1887 році в селі збудовано дві великі печі для випалювання вапна. Розвитку виробництва вапна сприяла й побудова залізниці Львів—Стрий, що пройшла через Пустомити. Станція спочатку була лише у с. Глинній, а у 1881 році збудовано і в Пустомитах.

Пустомити. Вілла Смерекова, купально-лікувальний заклад, 1909 р.
Пустомити. Вілла Смерекова, купально-лікувальний заклад, 1909 р.

На жаль, Перша світова війна та подальші історичні катаклізми перервали розквіт курорту. Однак, навіть сьогодні можна відчути дух минулої слави Пустомит, прогулявшись по старому парку, помилувавшись на залишки палацу та відвідавши збережені купальні.

Сьогодні Пустомити – це сучасне місто з розвиненою інфраструктурою, яке дбайливо зберігає свою багату історію. Місцеві жителі та гості міста можуть насолодитися не лише лікувальними водами, але й мальовничою природою, цікавими архітектурними пам’ятками та гостинністю місцевих мешканців.

Аристарх БАНДРУК

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.