Ілюстрований тижневик “Українського спортового союзу” “Спортові Вісти” виходив у Львові у 1931 р. та 1933 р. У 1931 р. світ побачило 20 випусків, а у 1933 р. – 18. Редакція і адміністрація часопису знаходилися за адресами, спочатку – Львів, вул. Кенчинського, 10 (тепер вулиця Ю. Федьковича), згодом – вул. Сикстуська, 39 а (тепер вулиця П. Дорошенка). Видавав і редагував тижневик Карло Мулькевич, за редакцію відповідав Степан Попель.
У першому числі часопису “Спортові Вісти” було поміщено звернення редакції, в якому зазначалося:
“Кожня важніша ділянка громадської праці повинна мати свій пресовий орґан. Спорт – сьогодня вже не примха людей і не діюча забавка. Спортовий рух вглибився в суспільні кола в усіх культурних народів і виборов собі належне і всестороннє зрозуміння. Спорт має свою історію, літературу і наукові досліди, яким поважні вчені присвятили своє знання, свою працю передали людському поколінню. Ідея українського спорту втискається вперто в рямці нашого щоденного життя, але на жаль не вкорінилася ще глибоко і не виплекала в українському громадянстві того зрозуміння, що спорт може двигнути українську націю на вищий щабель, що с п о р т в и х о в у є н а ц і ю.
Випускаючи перше число “Спортових Вістей”, хочемо зрушити байдужність, збудити зацікавлення й поширити знання спорту серед найширших мас українського народу. Редакція має добру волю і хоче з повною посвятою послужити справі.
Зокрема звертається редакція до всіх українських спортових товариств, до всіх українських спортовців з проханням підпомагати її змагання й надсиланням матеріялів про життя на місцях, щоби “Спортові Вісти” були живі й цікаві.
В міру поширення журналу і його ціна стане дешевшою. Тому редакція прохає увесь український спортовий, загал допомогти зачатому ділу не лише морально, а й матеріяльно, шляхом приєднування йому передплатників”.
У “Спортових Вістях” за 1931 р. є дві публікації, що стосуються фотографії. У першій під назвою “Фотоґрафія в осени та в зимі”, підписана криптонімом “Др С. Д.” (криптонім Степана Дмоховського) серед іншого зазначалося про те, що фотографічний доробок буде найкращим засобом для пропаганди спорту, а також лунав заклик надсилати фотографії на ІІ виставку аматорської фотографії. Наступна публікація “З діяльности У-ФО-ТО” повідомляла про підготовку ІІ виставки аматорської фотографії, подавала короткі дані про УФОТО та напрямки його діяльності.
На сторінках ілюстрованого тижневика “Спортові Вісти” за 1931 р. поміщено також рекламу фірм, які продавали фотоапарати.
Вище зазначені публікації з’явилися на сторінках часопису не випадково, адже Степан Дмоховський, окрім іншого, був ще й діяльним членом “Українського спортового союзу”.
Висловлюю щиру подяку Олександрові Пауку за надані скани.
Андрій СОВА
історик
Джерела і література:
- Спортові Вісти. Львів, 1931. – Ч. 1–20; 1933. – Ч. 1–18.
Докладніше про Степана Гайдучка, Івана Боберського, Петра і Тараса Франків,Оксану Суховерську та інших провідних діячів українського тіловиховання, спортивне життя Галичини можна буде ознайомитися у книзі, яка готується до друку. Збираємо усі можливі джерела (документи, фотографії, книги, періодику, поштівки тощо), записуємо спогади. Відгуки, коментарі та додаткову інформацію просимо надсилати на електронну адресу: andrijsova@yahoo.com; sovaandrij1980@gmail.com