Сьогодні, в нашій традиційній недільній кавовій рубриці, з нашим незмінним партнером Торговою маркою Кава Старого Львова, помандруємо в давнє минуле нашого міста і дізнаємося про левів біля штучної печери, що пив цісар Франц-Йосиф та як розважалися львівські студенти.
У 1845 році на Високому Замку збудовано каварню і штучну печеру, яку стерегли два леви.
Ці леви стояли колись біля старої ратуші. Каварня на Високому Замку удостоїлася високого гостя. 21 червня 1855 року під час своїх других відвідин Високого Замку (вперше це сталося 19 жовтня 1851 р.) цісар Франц-Йосифа у супроводі архікнязя Людвіка і численного почту завітав сюди на запрошення міської влади. Але кави цісар не пив. Попиваючи чай, він замріяно любувався святковою ілюмінацією та феєрверками на його честь.
Тим часом у каварнях публіка не тільки відпочивала. У 1848 р. “Газета Львівська” помістила таке розпорядження головнокомандувача військових сил у Галичині генерала Гаммерштайна:
“Дійшло до мого відома, що чимало мешканців Львова дозволяють собі в шинках, каварнях та інших публічних місцях вести зухвалі та обурливі розмови щодо австрійського уряду з огляду на дію в місті стану облоги…” Таких осіб він велів затримувати.
Навпроти давнього театру була ресторація “Під стрільцем”, яку облюбували студенти університету. Перед полуднем часто траплялося, що студенти захоплювалися занадто грою в більярд, і тоді рятував їх колега. Він влітав задиханий з вісткою, що професор уже читає каталог. І студентів враз наче вітром здувало, — усі поспішали вчасно відгукнутися на викликування свого прізвища.
Наталка СТУДНЯ