В п’ятницю, 5 жовтня 2018 року, в виставкових залах Львівського історичного музею (площа Ринок, 6), з нагоди 125-тилітнього ювілею, відбудеться відкриття унікальної виставки під назвою “Пригоди з музейними раритетами”.
Виставка пропонує відвідувачам зустріч з цінними пам’ятками історії та культури як регіонального, так і європейського значення, які зберігаються у фондах Львівського історичного музею. Представлені музейні артефакти походять з різних століть та різних країн, проте більшість із них так чи інакше пов’язані з історією нашого краю та нашого міста.
Автори виставкової експозиції прагнули нагадати, що речі, як і люди, мають свої історії і свої таємниці. Вони не потрапляють до музею з готовими довідками про те, хто, коли і де їх створив, та яким було їхнє первісне призначення. Відповіді на ці та інші запитання нерідко є результатом напруженої праці музейних науковців та реставраторів. Тоді те, що в музейному середовищі прийнято називати науковою атрибуцією, стає чимось на зразок «інтелектуальної пригоди». Зрештою домузейні «біографії» окремих раритетів можуть стати сюжетом справжнього детективу.
Представлені експонати згруповані в окремі тематичні блоки. У першій залі репрезентовані львівські пам’ятки символічного значення (подібних не має жодний український музей): символічні ключі міста, подушка для церемонії покладення наріжного каменю у фундамент ратуші, ланцюг президентів Львова з підвіскою у вигляді міського герба. Цікавий феномен обдаровування розкривають цінні срібні подарунки з дарчими написами. Окремо виділені музейні раритети Наполеоніани, Міцкевичіани, Шопеніани.
Разом з масонською символікою на відзнаках, стрічках та запонах ми одержали у спадок і нерозгадані таємниці масонів. Неоднозначну цінність фальсифікатів представляють пам’ятки художнього срібла другої половини ХІХ ст., «скромно» оздоблені фальшивими гербами, написами і клеймами.
У другій залі виділені такі тематичні блоки: переможці та переможені у пам’ятках, пов’язаних з битвою під Віднем 1683 року (зокрема експонується батальне полотно Мельхіора Відмара, яке пройшло довгий шлях від палацу в Італії до музейного сховища у Львові); історія парного портрету українських гетьманів Б. Хмельницького та І. Скоропадського від стінопису до живопису; несподіваний і незнаний для нашого покоління феномен — давні натрунні портрети; І Світова війна і врятовані від знищення майбутні музейні експонати.
У третій залі подано наступні тематичні блоки: доля музейних раритетів в часи І та ІІ світових війн; знайдений у 1987 році срібний скарб як відлуння Голокосту; нетрадиційне використання дорогоцінних речей сучасниками; міжмузейний обмін та «імператорські» надходження; меморії видатних особистостей української культури; врятовані від знищення у роки сталінщини «націоналістичні» пам’ятки; повернення раніше втрачених музейних скарбів (з поміж них світового значення візантійський золотий з емалями колт).
Над виставкою працювали:
Куратори: Перелигіна Ольга, Сторож Ольга.
Художнє оформлення: Олексенко Світлана, Рябий Юрій.
Монтаж: Гринів Алла, Мисяк Ігор, Олексенко Світлана, Рябий Юрій, Следзь Сергій.
Реставраційно-профілактичні роботи: Кузишин Андрій.
Макетування текстів: Аржанова Ольга, Маліновська Христина, Петрів Тетяна.
Матеріали для виставки передали зберігачі фондів: Богданов Сергій, Кіндій Ольга, Петрова Валентина, Перелигіна Ольга, Побережний Мирослав, Полянська Ірина, Рак Тарас, Слободян Петро, Степанова Тетяна, Хавалко Світлана.