«Православ’я. Україна. Історії», або унікальна виставка в Музеї історії релігії

710
Львівський музей історії релігії

7 лютого 2019 року о 16 годині у Львівському музеї історії релігії (пл. Музейна, 1) відбудеться урочисте відкриття виставки «Православя. Україна. Історії».

В умовах поліконфесійності українського суспільства і створення Православної церкви України (ПЦУ) важливе значення має не тільки вивчення, а й дослідження процесу виникнення та розвитку церковно-православного руху в Україні, утворення Української автокефальної православної церкви (УАПЦ).

Сім'я професора Огієнка. Львів, 1925
Сім’я професора Огієнка. Львів, 1925

«Православ’я. Україна. Історії». Тема новоствореної виставки у Львівському музеї історії релігії. Її автори акцентують увагу на історії автокефального руху в Україні і створення ПЦУ. На основі численних документів, особистих і культових речей, облачення, світлин постають духовні особистості, які підтримали ідею автокефалії, незалежності і самостійності української церкви, починаючи після лютого 1917 року. Національно-церковний рух не припинявся і в умовах більшовицького режиму, у часи Другої світової війни. Біля витоків творення УАПЦ стояли духовні пастирі України – митрополити Василь Липківський, Іларіон (Огієнко), Полікарп Сікорський, патріарх Мстислав (Скрипник).

В експозиції будуть представлені речі патріарха Мстислава (Скрипника): скуфія (повсякденний головний убір православних духовних осіб), ваза, ніж для розрізання паперу.

Полікарп Сікорський
Полікарп Сікорський

Волинський краєзнавчий музей (Луцьк) надав експонати про життя і діяльність Полікарпа Сікорського, ініціатора другого відродження УАПЦ. Варто зазначити, що до Луцька вони надійшли від громади української парафії Парижа – Церкви святого Симона у 90-х роках XX століття, і жодного разу в Україні їх не виставляли.

Багато матеріалів радянського періоду ілюструють постаті митрополита Миколи (Юрика), священика Василя Романюка (майбутнього патріарха Володимира).

Окремою сторінкою виставки є матеріали про життя і діяльність почесного патріарха УПЦ КП Філарета (Денисенка). Служінню Церкві Його Блаженство присвятив сімдесят років життя, понад двадцять з яких присвячені створенню єдиної помісної української православної церкви. Світлини про життя і діяльність Філарета, його облачення, видавничі проекти – усе це глядач побачить на відкритті виставки.

Об’єднавчий Собор у Софії Київській. Фото - свящ. Іван Сидор, Андрій Сидор
Об’єднавчий Собор у Софії Київській. Фото – свящ. Іван Сидор, Андрій Сидор

Будуть висвітлені й історичні події: об’єднавчий Собор – торік 15 грудня в Києві і вручення Томоса про автокефалію ПЦУ Вселенським патріархом Варфоломієм предстоятелю – митрополитові Епіфанію 5-6 січня 2019 року в Туреччині.

Вручення Томоса про автокефалію ПЦУ
Вручення Томоса про автокефалію ПЦУ

У висвітленні теми «Православя. Україна. Історії» використані речі багатьох фондових груп ЛМІР. Тут є стародруки, періодичні видання 1920–1930-х років, фотографії того періоду. Будуть представлені сучасні видання I і II Соборів УАПЦ, а Галузевий державний архів СБУ надасть копії справ репресованих у 20–30-х роках XX століття діячів УАПЦ – митрополита Миколи Борецького, професора Володимира Чехівського, єпископа Макарія (Оксіюка).

Томос про автокефалію ПЦУ
Томос про автокефалію ПЦУ

Виставку підготовлено спільно з Волинським краєзнавчим музеєм (Луцьк), Рівненським обласним краєзнавчим музеєм, Державним меморіальним музеєм Михайла Грушевського у Львові, Митрополією ПЦУ (Київ), Науковою бібліотекою ЛНУ імені Івана Франка (Львів).

Куратор виставки – Людмила Ходькова, завідувач відділу «Православ’я».

Триватиме виставка до 13 травня 2019 року.

Олена МАЛЮГА, науковий співробітник ЛМІР

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.