Щотижня пресслужба Міністерства культури та інформаційної політики оприлюднює нову цифру епізодів воєнних злочини рашистів проти української культурної спадщини. Станом на 27 травня задокументовано 367 таких епізодів.
«… Наразі відомо про повну руйнацію 9 об’єктів культурної спадщини на Донеччині, Київщині, Сумщині та Чернігівщині. Інші об’єкти зазнали різних ступенів уражень. Стан 23 залишається невідомим. Адже отримувати інформацію з тимчасово окупованих територій та місць, де проходять активні бойові дії, все ще важко. Нас чекає багато роботи після перемоги України. Але починаємо роботу із відновлення культурної спадщини вже зараз. Постійно знаходимось в діалозі з міжнародними партнерами, з нашими органами влади та громадами», – наводить слова очільника названого Міністерства Олександра Ткаченка прес-служба у повідомленні від 27 травня. Провідні українські медіа зацитували новину з уст міністра О. Ткаченка: найближчим часом створять спецфонд для збору коштів на відновлення Музею Сковороди в с. Сковородинівка Харківської області.
Міністерству культури та інформаційної політики відомо про пошкодження так званими російськими військами багатьох релігійних споруд. Злочинні дії окупантів спричинили знищення чи руйнування 133 таких будівель, з них 49 – перебувають на обліку як пам’ятки історії, архітектури та містобудування. Це православні й католицькі храми, протестантські молитовні будинки, мечеті та синагоги.
Нищівні дії рашистів супроти української культури засуджено Джо Байденом, президентом однієї з найсильніших країн світу – США. У матеріалі «Радіо Свобода» зазначено на таких тезах американського лідера, вміщених у виступі 27 травня перед цьогорічними випускниками Військово-морської академії США: російський президент Володимир Путін «не тільки намагається заволодіти Україною, він буквально намагається знищити культуру та самобутність українського народу». «Жорстока, жорстока війна Путіна в Україні. Він … буквально намагається знищити культуру та самобутність українського народу. Напади на школи! Пологові будинки! Лікарні! Музеї! Тут немає іншої цілі, окрім знищення культури», – заявив Джо Байден зі сцени Військово-морської академії США.
Отож, широка американська аудиторія (і не тільки) з допомогою цих слів може усвідомити різні засоби і рівні війни рашистів проти нашого народу, аби не складалося враження про так званий конфлікт.
Серед подій культурного життя за останні дні виділимо знакову виставку в столиці України на воєнну тематику. 29 травня, у День Києва, вперше після початку широкомасштабного вторгнення, Національний музей історії України відкрив нову виставку «Навала. Київський постріл», ‒ інформує сайт НВ.
На виставці можна побачити спорядження, речі, продукти російських солдатів, агітаційні інструкції та матеріали рашистів, рештки їх боєприпасів, знищені або вкрадені окупантами речі; світлини, зроблені співробітниками музею у зруйнованих та розграбованих окупантами містах та селах. Значна частина експонатів була отримана від Благодійного фонду Сергія Притули.
Не менше позитивних подій відбувається в інших містах та самому Львові, про що регулярно інформує сайт Фотографії старого Львова.
Ігор СКЛЕНАР