Напевне, радіовежі на вулиці Любінській, 53, так чи інакше, бачив кожен львів’янин. Але, скоріш за все, мало хто задумувався, що ці вежі, мабуть, чи не найстарішими у Львові. Адже побудували їх ще на початку 30-х років минулого століття.
Одній з веж, правда, не повезло – на початку 50-х через низьку видимість Лі-2/ПС-84 (або С-47) ВПС СРСР зачепив крилом цю вежу і упав поряд, де зараз стоять гаражі. Говорять, що на місці падіння утворився ставок, який проіснував десь до 70-80-х років, коли й поставили гаражі. Але, нажаль, фото цього ставка поки що найти не вдалось. Сама ж радіовежа отримала значні пошкодження, і надалі не відновлювалась. Але це зробило її доволі унікальним експонатом.
А тепер про радіовежі цього типу. Загалом в 1930-х роках у всій Польщі збудували як мінімум 5-6 таких комплексів, в кожний входило по вежі 2 даної конструкції.
У Львові було зразу два комплекси. Один розташовувався у Стрийському парку і використовувався Польським радіо. Другий, на Любінській, забезпечував радіозв’язок літаків з аеродромом на Скнилові. На превеликий жаль, радіокомплекс у Стрийському парку ліквідували десь в середині 50-х років, і залишились тільки колишні вежі аеродрому. В даний момент вціліла вежа, як і радянська вежа (колишня глушилка?), нібито належать центру метеорології МНС (розташований поряд на вул. Спокійній, 35). Пошкоджена радіовежа, скоріш за все, є у власності гаражного кооперативу, на території якого й розташована.
Радіовежі аеродрому відмічені навіть на карті 1931-го року. Старих фото цього комплексу, як і більш детальних відомостей про авіакатастрофу, поки що найти не вдалось.
Нижче наведені фото інших радіокомплексів з вежами цього типу.
Цікаво, що це була перша радіостанція створеного заново польського радіо, яка запрацювала після звільнення в кінці лютого 1945-го року.
Цілком можливо, що львівські “півтори” радіовежі – останні зі свого роду. На даний момент не вдалось відшукати фото вцілілих радіовеж у Польщі.
Роман ТКАЧОВ
Джерело: https://explorer.lviv.ua/