Початки українського сокільства в США

1239
Початки українського сокільства в США

Український сокільський рух в США поширився на початку ХХ ст. Сокільські товариства були створенні у Філадельфії (1908), Янгстауні (1910), Джерсі-Сіті (1912), Клівленді (1912), Ватербурі (1914), Нью-Йорку, Сіракузах (Сірак’юс), Баффало. Товариства входили до складу Українського (до 1914 р. – Руський Народний Союз) Народного Союзу як відділи: 170 Товариство «Українських Соколів» (Джерсі Сіті), 218 Товариство «Сокіл» (Янгстаун), 239 Братство святого Георгія та «Наддніпрянський Сокіл» (Філадельфія), 304 Товариство «Український Сокіл» (Баффало), 336 Товариство «Сокіл» (Клівленд).

Відділ УНС 170 Товариство «Українських Соколів» (Джерсі Сіті)
Відділ УНС 170 Товариство «Українських Соколів» (Джерсі Сіті)

Найпершим розпочало свою діяльність Братство святого Георгія та «Наддніпрянський Сокіл» у Філадельфії. У жовтні 1908 р. при кафедральній церкві кілька свідомих парафіян з ініціативи Їх Преосвященства Кира Сотера (світське ім’я Стефан Ортинський де Лабетц – перший єпископ Української Греко-Католицької Церкви у США) заснували сокільський осередок. Головою було одностайно обрано Кира Сотера.

Перший єпископ Української Греко-Католицької Церкви у США Кир Сотер (світське ім'я Стефан Ортинський де Лабетц)
Перший єпископ Української Греко-Католицької Церкви у США Кир Сотер (світське ім’я Стефан Ортинський де Лабетц)

Активну діяльність товариство проводило з надання соціальної та матеріальної допомоги українцям в еміграції та на Батьківщині. Зокрема у перші роки існування товариство виплатило декілька тисяч доларів хворим на лікування, приблизно 200 доларів надало на будівництво монастиря у Чесапіку, закуп «Українського Городу» у Львові, «Рідну школу» тощо. Серед членів товариства слід назвати Т. Грицая, С. Гвіздь, І. Бабій.

 Відділ УНС 336 Товариство «Сокіл» (Клівленд)
Відділ УНС 336 Товариство «Сокіл» (Клівленд)

Товариство «Сокіл»  в містечку Янгстаун було засновано 10 травня 1910 р. Перші три роки діяльності товариства позначені мінливістю та недбальством урядників. Однак з приходом до керма Р. Гіля – Голова, М. Ткачишина – секретар, І. Бурого – касир, Й. Залановського та інших стан змінився на краще. Розпочалась активна просвітницька, громадська та культурна діяльність товариства «Сокіл».

У 1912 р. було створено два товариства «Сокіл». Зокрема 12 лютого у Джерсі-Сіті завдячуючи С. Миляновичу, А. Савці, А. Шостаку, М. Микитишину та Е. Сойці постало українське товариство «Сокіл». Станом на 1913 р. товариство у своїх лавах нараховувало майже 100 осіб з повітів: Теребовельського, Збаражського, Тернопільського, Золочівського, Брідського, Перемишлянського, Рогатинського, Бережанського, Львівського, Перемишльського тощо.

Відділ УНС 239 Братство святого Георгія та «Наддніпрянський Сокіл» (Філадельфія). У першому ряді у центрі сидить ініціатор створення товариства Кир Сотер (світське ім'я Стефан Ортинський де Лабетц – перший єпископ Української Греко-Католицької Церкви у США)
Відділ УНС 239 Братство святого Георгія та «Наддніпрянський Сокіл» (Філадельфія). У першому ряді у центрі сидить ініціатор створення товариства Кир Сотер (світське ім’я Стефан Ортинський де Лабетц – перший єпископ Української Греко-Католицької Церкви у США)

Вже у перші роки існування товариство спрямувало свою діяльність на культурно-просвітницьку та виховну роботу. Успішним була ініціатива показу театральної вистави «Наталка Полтавка» у Джерсі-Сіті та Нью-Йорку. Окрім цього товариство піклуючись про своїх членів платить у разі хвороби або покалічення 5 $ тижневої допомоги та 100 $ у разі смерті. На жаль невдовзі у 1915 р. товариство змінило назву на «Українська Січ» та ідейні основи подальшої діяльності.

Часопис «Свобода» на шпальтах якого публікувались дописи про українські товариства «Сокіл» в США
Часопис «Свобода» на шпальтах якого публікувались дописи про українські товариства «Сокіл» в США

24 жовтня цього ж року засновано товариство «Сокіл» у Клівленді у числі 25 осіб членів. Його орґанізували: І. Клим та В. Волянський. Волянський став першим головою, а з ним були в першім уряді: Ю. Коцішевський – скарбник та М. Марад – писар. У перші роки діяльності товариство виплатило допомоги своїм членам у розмірі 3 535 $ (згодом ця допомога зросла до 10 400 $), на народні справи в Америці 500 $ (1 350 $), до рідного краю вислали 725 $ (1 250 $), до УКК 375 $, до ЗУАДК 50 $, на будову Колегії Св. Василя в Стемфорді 38 $. Грошовий фонд поповнювався перш за все завдяки членським внескам та організації різних мистецьких, спортові-руханкових (руханкові вправи відбувалися у парохіяльній залі о 7 вечора що вівторка) імпрез. При товаристві діяли аматорський театральний та музичний кружок, а також чоловічій хор. Співпрацює товариство з іншими відділами УНС, УРС, церквами тощо. Зібрання товариство «Сокіл» проводить в Українському Народному Домі. Серед активу товариства слід відмітити Г. Кісіля – Голова, Г. Степанека – писар, М. Савчака – скарбник, Т. Кальмук – рекордовий секретар, І. Клима – начальник, Г. Литвака – касир та ін.

Відділ УНС 218 Товариство «Сокіл» (Янгстаун)
Відділ УНС 218 Товариство «Сокіл» (Янгстаун)

28 листопада 1914 р. у містечку Ватербури ініціативною групою у складі 15 осіб було засновано товариство «Український Сокіл». Управу товариства очолили: В. Кладик – Голова, І. Чорняк – заступник, М. Кладик – касир, І. Дармонук – заступник касира, М. Лобас – секретар фінансовий, Т. Юрів – секретар рекордовий, О. Чорняк та Г. Кладик – контрольори, О. Жовнір та В. Серемак – заступники контрольорів.

Календар Українського народного Союзу на 1915 рік на сторінках якого друкувалися відомості про українські товариства «Сокіл» в США
Календар Українського народного Союзу на 1915 рік на сторінках якого друкувалися відомості про українські товариства «Сокіл» в США

Активно діяли товариства «Сокіл» й в інших містах. Наприклад осередок у Баффало закупив для бібліотеки Рівер Сайд Гай Скул примірник «Історії України» виданої англійською мовою.

Олексій ЛЯХ-ПОРОДЬКО
кандидат наук з фізичного виховання та спорту, доцент

Використані джерела:

  1. http://www.svoboda-news.com/arxiv/almanachs/Almanach-UNA-1914.pdf#search=”сокіл“.
  2. http://www.svoboda-news.com/arxiv/almanachs/Almanach-UNA-1913.pdf#search=”сокіл“.
  3. http://svoboda-news.com/arxiv/almanachs/1936/index.html

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.