У одній з найстаріших дільниць Львова – Краківському передмісті, до II Світової війни заселеного, переважно, єврейським населенням, на північ від центральної частини міста, розташовано давню площу, що носить ім’я Святого Теодора. Назва ця згадується від початку ХІХ століття на знак того, що до кінця XVIII сторіччя тут стояла однойменна українська церква.
Попри немалі розміри – 110 на 70 метрів – знайти цю затишну площу складно не тільки туристам, а й самим львів’янам. Знаходиться вона неподалік проспекту В’ячеслава Чорновола, й окреслена вуличками Медовою, Мулярською, Вугільною та Веселою. Також відомо, що другій половині ХІХ століття до площі належала вулиця Медоситні…
Краківське передмістя у передвоєнному Львові завжди мало значний відсоток соціально незахищенного, збіднілого, люмпенізованого населення. Не рідкість тут був й кримінал… Однією з ознак дільниці до 1939 року були стихійні ринки-барахолки, люди торгували та спекулювали абсолютно всім, знаходили тут тимчасову роботу, виживали… Найбільшими серед цих торговиць були Кракідали (нині “Добробут”), площа Зернова (нині територія готелю “Львів”) та, власне, площа Святого Теодора…
У роки I Світової війни давня площа стає одним з місць, де у Львові діяли великі соціальні пункти обігріву та харчування, їдальні. Цю мережу було утворено ініціативою магістрату та особисто президента міста Тадеуша Рутовського, з метою підтримати найменш захищені верстви львів’ян.
У часи радянські площа мала назву Центральна. Відомо, що протягом 1950-х – 1960-х років до складу площі входила вулиця Насосна. До кінця 1950-х тут надалі діяв продовольчий ринок…
Забудовано площу 3 – і 4 – поверховими кам’яницями кінця XIX та початку XX сторіч у стилі класицизму і сецесії. Одна з найяскравіших споруд тут, це колишня хасидська синагога Якова Глянцера, тепер Львівське товариство єврейської культури імені Шолом-Алейхема, за адресою вулиця Вугільна,3.
Цьогоріч, в рамках “Майстерні міста”, було презентовано проект ревіталізації площі Теодора. Висадити нові дерева та поправити газон, позначити фундамент церкви окремим видом мощення, прокласти велосипедні маршрути для дітей, встановити вказівники – такі перші запропоновані кроки змін на цій давній площі…
Євгеній ІПАТОВ
Використані джерела:
http://www.pslava.info/ , https://uk.wikipedia.org , http://www.gazeta.lviv.ua/