Історія нашого міста знає чимало водойм, які були популярними в австрійський та польський час, але потім занедбані та знищені. Проте, було колись у Львові озеро чи то пак ставок, котрий створили уже за радянських часів, та який не поступався в той час славою, як колись Пелчинський став чи Світязь. Мова іде про піонерське озеро, від якого на сьогодні не залишилось ні краплинки.
В радянський час була чи то тенденція чи то традиція іменувати певні локації відносно пов’язаними назвами. Найчастіше ж використовувалась пара назв «Комсомольський/ка/ке» та «Піонерський/ка/ке». Тож, якщо ви знаходили парк, вулицю, станцію, водойму чи ще щось інше з однією з цих назв, то могли з впевненістю сказати, що десь неподалік є місце з другою з цих назв. При чому зберігати цю по парність було діло майже святе. Наприклад, коли на Дитячій залізниці у Стрйиському парку ліквідували одну із трьох станцій, яка називалася «Піонерська», то станцію «Дитяче містечко» тут же перейменували в «Піонерську» аби зберегти пару комсомольська-піонерська. Тож, коли у 1953 році на Винниківському озері була створена рекреаційна зона, а саме озеро названо «Комсомольським», з’явилась потреба знайти у Львові водойму, яку б можна було назвати «Піонерським».
Оскільки Комсомольське озеро було заміським, то і піонерське повинно було бути таким же. Але чи то знайшлось існуючої водойми, щоб відповідала цій потребі чи що, але до 1956 року поміж Козельниками та Зуброю, поруч Зубрівського лісу в однойменному урочищі було створено Піонерське озеро площею аж 20 гектарів (площа Комсомольського на той час складала усього 6,5 га). Поповнювались його води завдяки річці Зубрі, яка на той час була кришталево чистою. Рівень води в Піонерському контролювався спеціально збудованою для цього греблею. На жаль, старі карти міста не дають нам змоги дізнатися, чи колись в цьому місці була водойма, чи створення озера саме тут було повністю спонтанним.
Озеро приваблювало до себе людей з двох причин. В першу чергу, на березі озера була човникова станція і люди влітку приїздили відпочивати та купатися. Ще перед забудовою і навіть на початках існування Сихівського масиву у 1981–1982 роках вода була чистою. По-друге, в озері було повно риби, що вабило до нього рибалок.
Павільйон для прокату човнів був доволі немалих розмірів. По неділях у ньому також функціонував буфет. А на даху був облаштований пост спостерігача-рятувальника. Поруч Піонерського озера певний час діяв і дитячий піонерський табір.
Десь у середині 1980-х років радянська влада наказала розрити бульдозерами та екскаваторами берег озера в напрямку течії Зубри, після чого воно за кілька днів витекло. Сама ж річка перетворилася на засмічений потік.
Певний час, після зруйнування озера діяв ще піонерський табір, однак і його згодом було закрито. Від колишньої водойми ще зберігалась майже п’ятиметрова гребля, яка узимку ставала гіркою для катання на санчатах. Згодом і цю греблю було доволі понищено. Будівля павільйону, де діяв прокат човнів доволі скоро перетворилась на руїни. Їхні залишки ще можна було спостерігати навіть в 1990-х роках.
На сьогодні ж від колись відпочинкової зони не залишилось практично ані сліду. Місце самої водойми уже поволі заростає навіть деревами. Руїни павільйону уже давно зникли. Хоча, ще дещо збереглась колишня гребля озера, яку не важко помітити прогулюючись по цій місцині. До речі, пам’ять про озеро береже урочище, де воно знаходилось, оскільки ще досі, як не дивно, воно носить назву Піонерське.
Володимир ПРОКОПІВ
Джерела:
- Сихівське Озеро // http://explorer.lviv.ua/forum/index.php/topic,1208.20.html
- Wikimapia.org
- Реквієм по водяній душі Зубри // http://ratusha.lviv.ua/index.php?dn=news&to=art&id=1487
- Львівські озера та водойми // http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=1432126
- Сихівське озеро !!! На Сихові було озеро !!! // http://forum.lvivport.com/threads/sixivske-ozero-na-sixovi-bulo-ozero.46543/
- Історія Львова в документах і матеріалах. — Київ, 1986. — С. 271.
В статье фактическая ошибка. На фото “Вид з космосу на місце, де було Піонерське озеро.” отображе ВООБЩЕ ДРУГОЕ МЕСТО (парк). Это видно по тому, что на старой карте нарисована железная дорога (она есть и сейчас), а на “виде из космоса” железной дороги нет. Это ошибка.
Озеро существует, я его вижу из своего окна — просто оно стало сильно меньше. Улица Хуторивка.
Це ви помиляєтесь, Олександре. Подивіться уважно на стару карту, там чудово видно назви вулиць.
В лівій частині карти дивимося бічні вулиці Стрийської.
По ліву сторону зверху вниз: Гайдара (Лазаренка), Артема (В. Великого), Суркова (Рубчака), Наукова.
По праву сторону від Стрийської: Динамівська (Чмоли), Персенківка, Хуторівка, Ювілейна (Максимовича) і ще нижче кінцева тролейбусів №3 та 5 (теперішня вулиця Вернадського).
Тобто озеро знаходилось ближче до вул. Вернадського, як і вказано на супутниковій карті, а не на Хуторівці. А залізниці там не видно, тому що масштаб зовсім інший 🙂