Перші з перших, або львівські нейрохірурги 100 років тому і їхні досягнення

1718
Перші з перших, або львівські нейрохірурги у давнину і їхні досягнення

У місцевих засобах масової інформації раз-по-раз зустрічаються повідомлення про успіхи, або ж, навіть, ледь не героїчні зусилля львівських лікарів у боротьбі за життя та здоров’я своїх пацієнтів. Подібне не може не тішити і не додавати оптимізму. Але ще більш радісно від того, що даний рівень розвитку медицини на наших теренах, професіоналізм та відповідальність окремо взятих представників даної сфери, у певному сенсі, навіть можна назвати традицією. Львів завжди славився видатними діячами у цьому напрямку – їх знають і поважають, до них звертаються і їх цінують, ними захоплюються, а подекуди – навіть переповідають історії з їхнього життя. При цьому – як дуже шанобливі, так і легко гумористичні історії. Сьогоднішня розповідь без жартів, але – також про львівських медиків.  

"Wschod". Фото Є. Гулюк
“Wschod”. Фото Є. Гулюк

Як і у наші дні, раніше у львівській періодиці також часто писали про досягнення місцевих лікарів. Досить часто на тексти подібної тематики випадає натрапляти на шпальтах видання міжвоєнного періоду під назвою “Wschód”. Останнє виходило у Львові і стосувалося життя того самого Львова, а також – Тернополя, Станіславова (сьогодні Івано-Франківськ) і околиць даних міст. У виданні на дуже детальному рівні описували життя Галичини. Акцент робили на важливих політичних подіях, на актуальних економічних і культурних питаннях. Багато уваги приділялося повсякденню, розповідали про досягнення.

Загальний шпиталь у Львові, 1930-ті рр. Фото з https://photo-lviv.in.ua
Загальний шпиталь у Львові, 1930-ті рр. Фото з https://photo-lviv.in.ua

Між усім перерахованим – розповіді про лікарів. Зокрема, є повідомлення за 1936 рік, де йдеться про відкриття й укомплектування сучасного відділення для проведення нейрохірургічних операцій. Це мало місце при відділі нервових хвороб загального шпиталю у Львові й стало можливим з ініціативи та за сприяння видатного лікаря, хірурга Олександра Домашевича (Aleksandr Domaszewicz).

Як зазначив автор матеріалу, дане хірургічне відділення є першим такого типу (pierwsza w całey Polsce) у Польщі і не має аналогів. Може тому і відкриття відбувалося досить урочисто – з освяченням приміщення й за присутності віце-воєводи, директора шпиталю, а також професорів університету і усіх зацікавлених лікарів й спеціалістів.

Олександр Домашевич. Фото з http://esu.com.ua/search_articles.php?id=20692
Олександр Домашевич. Фото з http://esu.com.ua/search_articles.php?id=20692

Віце-воєвода, з цієї нагоди, отримав слово. У своєму виступі, який був після святкових урочистостей, він зосередився на питанні розвитку й діяльності шпиталів у Львові, також дякував Олександру Домашевичу за відкриття й підтримку функціонування даного відділення, яке, безумовно, створене для добра суспільства. Ще однією складовою відкриття згаданого хірургічного відділення у Львові була операція на мозку, яку проводив Олександр Домашевич. За цим процесом спостерігала ціла колегія професіоналів. Між останніми було багато професорів хірургії, директор шпиталю Погорецький, був між ними ще один відомий лікар – Тадеуш Островський.

Тадеуш Островський – це видатний хірург і педагог. Чого вартий лише перелік міст, де він стажувався та поглиблював свої знання, відточував уміння: Відень, Мюнхен, Париж, Берлін тощо. Пізніше Островський працював на медичному факультеті Львівського університету, був деканом даного факультету, завідувачем хірургічних відділень. У воєнні роки – військовим медиком.

Тадеуш Островський. Фото з https://pl.wikipedia.org/wiki/Tadeusz_Ostrowski
Тадеуш Островський. Фото з https://pl.wikipedia.org

Якщо мова про такі складні операції як лікування раку та туберкульозу, цироз печінки, рак гортані, хвороби  жовчного міхура і т. д., Тадеуш Островський вважався хірургом європейського масштабу. Він провів ряд хірургічних операцій, яких до нього у ІІ Речі Посполитій ніхто інший не робив. 3 липня 1941 року, після приходу до Львова нацистських військ, Тадеуша Островського заарештували. Разом із багатьма іншими львівськими професорами, його життєвий шлях закінчився на Вулецьких пагорбах, де їх було розстріляно.

Пам'ятник розстріляним професорам у Львові. Фото з https://photo-lviv.in.ua
Пам’ятник розстріляним професорам у Львові. Фото з https://photo-lviv.in.ua

Олександр Домашевич (1887 – 1948) – це лікар-нейрохірург. Народився у Львові. Закінчив медичний факультет Львівського університету, заснував у Львові перше нейрохірургічне відділення і виконував перші у ІІ Речі Посполитій нейрохірургічні операції. Був президентом Українського лікарського товариства у Львові. Займався питаннями неврології і психіатрії.

Отож, як можна бачити, львівські лікарі, працівники медичної сфери, фармацевти, дійсно гідні того, аби про них знати й розповідати. Одні з них, як Михайло Терлецький, були ядром, довкола якого групувалися діячі українського руху у складні періоди. Інші, як Тадеуш Островський та Олександр Домашевич, були передовими нейрохірургами свого часу, а їхні напрацювання та відкриття цінувалися колегами з цілого світу.

Євген ГУЛЮК                                              

Використані джерела:                       

  1. Тадеуш Островський // Інтерактивний Львів [Електронний ресурс]. Режим доступу: https://lia.lvivcenter.org/uk/persons/ostrowski-tadeusz/
  2. Шевага В., Різничок С. Домашевич Олександ // Енциклопедія сучасної України, 2008 [Електронний ресурс]. Режим доступу: http://esu.com.ua/search_articles.php?id=20692
  3. Pokazowa operacja mózgu na oddziale senatora dr. Domaszewicza w szpitalu państwowym we Lwowie // Wschód. – Lwów, 1936. – Nr.5. – S. 7.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.