17 грудня стали відомі переможці 15-го Львівського міжнародного фестивалю короткометражних фільмів Wiz-Art. Лауреатів визначало міжнародне та національне журі, до якого увійшли Юкка-Пекка Лааксо, Лаума Каудзіте, Анна Онуфрієнко, Оксана Волошенюк, Катерина Сліпченко, Валерій Мирний та Антон Фролов, а також глядачі.
За увагу журі та глядачів змагалися 29 фільмів – 19 у національній та 10 у міжнародній програмах. Переможець глядацького голосування у національному конкурсі буде наступного року номінований від України до участі в European Short Film Audience Award.
Найкращим фільмом за версією глядачів у Національній конкурсній програмі став короткий метр ЛЕЛЕКИ ЗАВЖДИ ПОВЕРТАЮТЬСЯ ДОДОМУ, режисерки Ґали Козютинської.
Синопсис: Ґала та Віктор шукають свій Рай на землі. Навіть під час війни. Тому вони купують занедбаний будиночок в Карпатах та починають його відбудовувати. Це місце, де панує мир та спокій, де можна вирощувати свою їжу, мовчати, бути беззахисними та пити каву з видом на гори та гніздо лелек. Але настає зима, яблуня у дворі замерзає, а Війна сягає Раю.
Найкращим фільмом за версією журі СКУ у Національній конкурсній програмі став короткий метр ВИБУХИ БІЛЯ МУЗЕЮ, режисерів Романа Хімея та Яреми Малащука.
Коментар журі: Фіксація воєнних злочинів яка поєднана з екстраординарною художньою формою. Переконливий доказ того, що цивілізація варварства – це коли спочатку намагаються руйнувати наративами, потім зброєю.
Спеціальну згадку від журі Національного конкурсу отримав фільм ВОЙСИ З БАХМУТА, режисера Ігора Бабаєва
Коментар журі: Фільм вражає своїм поєднанням голосу та візуального ряду, це сильний та зворушливий твір.
Спеціальну згадку від журі Національного конкурсу також отримав фільм АЛОЕ, ФІКУС, АВОКАДО ТА ШІСТЬ ДРАЦЕН, режисерки Марти Смеречинської.
Коментар журі: Фільм майстерно поєднує звук та зображення, створюючи контраст між особистим та загальним, між теплим та холодним, між присутнім та відсутнім. Це відчуття катастрофи яке передане через побутові дрібниці.
Найкращим фільмом за версією глядачів у Міжнародній конкурсній програмі став короткий метр ХЛОРКА, режисера Таноса Сіхогіоса (Греція, Німеччина)
Синопсис: 9-річна дівчинка проводить день, купаючись у басейні. Її очі печуть від хлору у воді. Очі чоловіка теж червоні, хоча він проводить день у спальні. Сонце світить. Будинок чистий і охайний. Батько і дочка продовжують ховатися один від одного.
Найкращим фільмом за версією журі у Міжнародній конкурсні програмі став короткий метр СУСІД АБДІ, режисера Дуове Дійкстра (Нідерланди)
Коментар журі: Головний приз отримує фільм, який представляє новий неординарний спосіб говорити на екрані про травматичний досвід з іронією, креативністю та ніжністю. Він розповідає історію молодої людини, яка подолала чимало випробувань, але, незважаючи на це, не втратила оптимізму та почуття гумору. Цей фільм майстерно використовує і водночас грайливо розкриває кінематографічну ілюзію, показуючи зворотний бік кінопроцесу, руйнуючи межі між реальністю та вигадкою. Головний приз отримує фільм “Сусід Абді” Дуове Дійкстра.
Спеціальну відзнаку у Міжнародній конкурсні програмі отримав фільм БЕЗХАТЬКО, режисера Діна Вейза (Південна Африка)
Коментар журі: Окремої згадки заслуговує, здавалося б, простий фільм, з одним безперервним кадром. Протягом 7 хвилин ми спостерігаємо за чоловіком, який виконує просте завдання, але опиняється в оточенні людей, які залишилися позаду в нашому прогресивному світі, і людей, які хотіли б мати можливість їх ігнорувати. Фільм “Безхатько” режисерки Дін Вейз заслуговує на окрему згадку за те, що ставить багато запитань про людські цінності, гідність та відповідальність і залишає відповіді на них нам, глядачам цього короткометражного фільму.
Спеціальну відзнаку у Міжнародній конкурсні програмі також отримав фільм КВІТИ З ІНШОГО ДВОРА, Хорхе Кадена (Швейцарія)
Коментар журі: Сміливий і потужний короткометражний фільм, який переконує нас не лише неймовірними візуальними ефектами та прекрасним звуком, але й важливою історією, яка показує, що любов і святкування самі по собі є актом опору. Окремої згадки заслуговує “Квіти з іншого двора” Хорхе Кадена.
15-й кінофестиваль Wiz-Art тривав з 13 до 17 грудня в Американському домі та у Планеті кіно у Львові. За 5 днів було показано понад 50 короткометражних фільмів.
Проєкт реалізується за підтримки Goethe-Institut в Україні та America House Lviv.