Парубочий податок, заборона кегельбанів, перша жінка у штанах та ще кілька записів з міських хронік

1534
Парубочий податок, заборона кегельбанів, перша жінка у штанах та ще кілька записів з міських хронік

У теперішній час нікого не здивуєш бажанням не одружуватися, брати позику в банку задля власних потреб та грати в боулінг на вихідних.  Однак життя львів’ян періоду 1400 – 1900 років керувалося різними законами, що забороняли вище перераховані речі.

Грошова одиниця копа
Грошова одиниця копа

Зокрема, у 1401 році була видана ухвала, згідно з якою започатковувався парубочий податок. Наші предки дбали про демографічний ріст тож усіх неодружених і тих, хто не бажали мати власне потомство,  записали в один список та ухвалили податок, що в народі називали ‘биковим’: чотири копи щорічно з голови.

А починаючи з 1411 року неодружені міщани, які не мають нерухомості, мусять щорічно платити до міської каси ‘арбітрум’ по чотири копи грошів. Згодом цих людей не допускали до міського права, а отже вони не могли бути заробітчанами та їм не дозволялося торгувати. Хіба їх брали на поруки двоє гідних громадян, які гарантували, що вони протягом року одружаться і набудуть нерухомості.

Макарій Тучапський, єпископ руський
Макарій Тучапський, єпископ руський

Здавна Львів був відомий поєднанням різних культур, однак 1505 року він зазнав нової слави, ставши єдиним місцем християнського світу, де поєднувалися три архієпископські столиці: латинська, вірменська і руська. Латинський та вірменський єпископи були тут давно, і в цей рік вперше з’явився руський, яким був Макарій Тучапський.

Не дивним є те, що велика кількість податків та незаможність населення сприяли розвитку лихварства. Павло Кампіан 1599 року заснував при львівській Катедрі перший побожний банк ‘Monti Pietatis’(гора милосердя) і Братство Милосердя. Фактично їх можна назвати першим львівським банком та першим ломбардом.  Найбідніші люди не сплачували відсотки взагалі, для інших у позику можна було взяти 100 злотих під заставу на півроку 4%.  Доки не збудували спеціальний будинок, активи банку зберігалися в каплиці Кампіанів. Тож  ця каплиця є найдавнішим у Львові банківським приміщенням.

Стрілецьке братство у Львові
Стрілецьке братство у Львові

1610 року на вимогу Стрілецького братства було заборонено тримати у приватних будинках утримувати кегельбани – гру в кулі й диски, хіба що лише серед домашніх. З цього випливає, що право надавати кегельбани для громадськості було лише у Стрілецького братства.

Не пасли задніх і єзуїти. За міськими мурами на відстані від єзуїтської колегії місто мало власну корчму та броварню. Однак вони заважали єзуїтам тому вони подали скаргу королю у якій йшлося про те, що дим із броварні псує зовнішній вигляд костелу та псує культурні оздоби, а музика та галас з корчми заважає духовному спокої. Тож єзуїти вимагали видати наказ, згідно з яким місто віддає їм броварню та корчму, а взамін отримує кам’яницю в центрі міста. З 1645 року єзуїти володіли корчмою та броварнею, які залишилися на тому ж місці, що й раніше. А дим та галас їм уже не заважали, адже взамін вони отримували досить хороший прибуток.

Шпиталь Піярів
Шпиталь Піярів

31 липня 1853 року засвітилася перша гасова лампа у шпиталі Піярів на Личакові під час операції Владислава Холецького. А згодом шпиталь Піярів купує у спілки Лукасевич-Міколяш-Зег 500 кілограмів нафти. Це була перша у світі нафтова оборудка.

Жінки у штанах
Жінки у штанах

У 1911 році громадськість сколихнула стаття у львівській газеті ‘Нові моди’, яка писала про появу у Львові першої жінки в штанах. Надалі це не було дивиною, адже під час Першої світової війни жінки досить часто допомагали чоловікам.

Тож багато тепер звичних для нас речей колись вважалися неприйнятними та підлягали покаранню. А етнічна різноманітність лише сприяла цьому.

Анастасія ШЕСТЮК

Джерела:

  1. http://www.wikiwand.com/uk/
  2. Лемко Ілько. Цікавинки з історії Львова. – Львів: Апріорі, 2011. – 128 с.: іл.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.