Парадний вхід, або 7 особливих львівських брам

1761
Парадний вхід, або 7 особливих львівських брам
Арт-брама

Будинок звався «Фаруховичівським», а також «Ґраціянівським» і «Бернатовичівським». Останні дві назви походять від імені власника Ґраціяна Бернатовича, що жив тут у другій половині XVII ст. Відомо, що станом на 1712 рік будинок був одноповерховим. Сучасний будинок споруджений 1792 року для вірменського архієпископа Якова Тумановича за проектом Клеменса Фесінгера.

Адреса: вул. Вірменська, 30

Під покровом Богородиці

Над брамою житлового будинку по вулиці Княжій, що піднімається до Високого замку,  встановлено скульптурне зображення Матері Божої.

Адреса: вул. Княжа, 12

Брама з левами

Кам’яниця фігурує в давніх міських документах як «Ґросваєрська». Будинок стоїть на видовженій ділянці приринкового кварталу, яка забудовувалася з XIV–XV ст. План нижнього поверху зберіг тритрактове компонування приміщень, типове для ранньомодерної доби. У XVIII і XIX ст. Після чого мали відбутися подальші капітальні реконструкції, результат яких – симетрична композиція і класицистично-неоренесансні форми чотиривіконного фасаду, а також надбудований 4-й поверх.

Адреса: пл. Ринок, 37

Брама з Театральної

Брама колишньої Єзуїтської колегії. Початково зведена за проектом Джакомо Бріано, перебудована у 1723, 1872 роках. У 1906 році під час реставрації у будинку відкрито фресковий живопис XVIII ст. У 1948–1952 роках перебудовано за проектом Генріха Швецького-Вінецького.

Адреса: вул. Театральна, 13

Королівська брама

“Тильний” бік Королівської кам’яниці, що на пл. Ринок, 6. Споруду збудував для купця Костянтина Корнякта на місці колишніх двох італійський архітектор Петро Барбон. За тодішніми законами усі кам’яниці, розташовані на Площі Ринок, могли мати не більше трьох вікон по фасаду, це було так зване правило рівних можливостей, адже кожне вікно першого поверху могло використовуватись для облаштування майстерні, крамниці чи аптеки, а також для реклами. Навіть найбагатший громадянин Львова Костянтин Корнякт, будучи купцем, не міг порушити цього правила. І лише пізніше, за свої заслуги перед польськими королями, одержав дворянський титул і дозвіл збудувати собі палац зі шістьма вікнами.

Адреса: вул. Федорова, 10

Ті, що тримають браму

Триповерхова кам’яниця збудована у 1897–1898 рр. в необароковому стилі за проектом Якуба Соломона Кроха та Мавриція Зільберштайна. Браму, підтримують знизу скульптури людей, виконані у повний зріст.

Адреса: вул. Франка, 43

Брама з вазоном

Розкішна брама красується по вулиці Франка, 63. Згори височіє вензель, який, ніби корона, вінчає декоративний вазон.

Адреса: вул. Франка, 63

Наталія БОЙЧЕНКО

Джерела: www.lvivcenter.orguk.wikipedia.org/wiki

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.