В п’ятницю, 27 липня 2018 року, о 11.00 у Національному музеї у Львові ім. А. Шептицького (просп. Свободи, 20), в рамках ХХІ Міжнародного пленеру “Самоідентифікація в діалозі культур” відбудеться відкриття виставки “Панни Мадонни Гуцулки” польської художниці, професора Академії образотворчих мистецтв ім. В. Стржемінського Дороти Сак.
У 2015–2016 роках спільно зі студентами та викладачами Львівської національної академії мистецтв (Україна) та Академії образотворчих мистецтв ім. В. Стржемінського в Лодзі (Республіка Польща) зреалізували проект “Символи ідентичності – традиції та сучасність”. Його завданням було представлення погляду сучасного покоління на культурну спадщину та її адаптацію у сучасному етнодизайні. Мода є важливим елементом вияву самоідентичності, приналежності до того чи того культурного кола. Її мова є зрозумілою широкій аудиторії. Водночас вона є простором, що єднає різні покоління. Спільна праця польських та українських студентів над створенням колекції одягу на основі артефактів минулого мала на меті підкреслити історичні витоки і приналежність Польщі та України до європейського культурного пласта.
Проект «Панни Мадонни Гуцулки» був інспірований Гуцульщиною. Тема полягає у виявленні ідентичності сучасного європейця та у пошуку відповіді на досі актуальне питання: «Хто ми?». Величавий, яскравий, червонобарвний одяг є пластичним виразом досвіду, акумульованого впродовж тривалого пізнання культури і мистецтва гуцульських верховинців. Окремі його елементи відносяться до гуцульського вбрання, але вони не наслідують його. Техніка плісирування, декоративні елементи, такі як, скажімо, китиці – «дармовиси», є лише інтерпретацією традиційних орнаментів та методів обробки тканин.
“Вперше я побувала на Гуцульщині в 2007 році і була вражена не лише гірським пейзажем і народною архітектурою, а й любов’ю мешканців цього краю до традиції, турботою про її збереження для майбутніх поколінь. А гуцульський одяг у реальній дійсності виявився ще більш інтригуючим, ніж у творах митців ХІХ століття.
«Панни Мадонни Гуцулки» є не лише моєю власною інтерпретацією теми Гуцульщини, а й також спробою зацікавити сучасних людей минувшиною, культурою та одвічними цінностями.”, – розповідає Дорота Сак.
Дорота Сак – мисткиня, педагог, науковець, громадсько-культурний діяч. Професор Академії образотворчих мистецтв ім. В.Стржемінського в Лодзі (Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi) (Республіка Польща).
- 1999–2002 –– член Ради вищої художньої освіти при Міністерстві культури та національної спадщини Польщі.
- З 2012 – завідувач кафедри дизайну одягу Академії образотворчих мистецтв ім. В.Стржемінського в Лодзі.
- Організатор та учасниця численних міжнародних конференцій і художніх проектів. Куратор стипендіальної програми Gaude Polonia. Активно співпрацює із Львівською національною академією мистецтв (Україна) та Академією мистецтв у Вільнюсі (Литва).
- Творчу діяльність розпочала у 1990-х рр. Відтоді реалізує свій хист у галузях художнього текстилю, фешн-дизайну, малярства. Роботи експонувались на численних персональних та групових виставках у Польщі та за кордоном.
Ористарх БАНДРУК