Пам’ятник Івану Підкові у Львові

4356
Пам'ятник Івану Підкові у Львові на площі Івана Підкови - історія та сьогодення

18 листопада 1981 р. скульптор Петро Кулик безкоштовно виконав та встановив модель пам’ятника та постамент Івану Підкові на площі, котра від 1946 р. носить його назву.

Пам'ятник Івану Підкові у Львові на площі Івана Підкови - історія та сьогоденняІван Підкова довший час жив на Запоріжжі, брав участь у козацьких походах. На початку листопада 1577 Іван Підкова, назвавши себе братом Івана Води Лютого, за підтримки козацького загону на чолі з гетьманом Я. Шахом, почав боротьбу проти ставленика Туреччини, молдавського господаря Петра Мірчича Кривого. Козацьке військо розгромило загони П. Мірчича і 30.11.1577 звільнило Ясси. Іван Підкова був проголошений молдавським господарем, а Я. Шах з козацьким загоном повернувся на Січ. В 1578 велике турецьке військо за наказом султана Мурада III розпочало наступ на Молдавію. Під натиском переважаючих ворожих сил козаки під керівництвом І.П. змушені були відступити на Україну. У Немирові (за ін. даними – Кам’янці-Подільському) Іван Підкова був по-зрадницьки схоплений польськими жовнірами за наказом брацлавського воєводи Я. Збаразького і відправлений до Варшави.

Пам'ятник Івану Підкові у Львові на площі Івана Підкови - історія та сьогоденняЗа рішенням польського сейму 16.6.1578 І.П. було страчено у Львові. Тіло І.П. козаки викрали і перевезли до Канева, де поховали у місцевому монастирі.

Пам'ятник Івану Підкові у Львові на площі Івана Підкови - історія та сьогоденняУ ХІУ-ХУІІІ ст. на місці площі, де зараз знаходиться пам’ятник Івану Підкові, стояв міський шпиталь Св.Духа. Фронтоном він виходив на вул. Шпитальну. Шпиталь давав притулок вдовам, сиротам, бездомним волоцюгам. Існував він спочатку на приватні пожертви, але з часом став заможною установою, якій належали земельні ділянки, прибутки від 50 кам’яниць у місті тощо.

Пам'ятник Івану Підкові у Львові на площі Івана Підкови - історія та сьогоденняМіж будинком шпиталю і костьолом єзуїтів проходила вузька вуличка, котра виводила до Єзуїтської хвіртки — одного з виходів з міста. Наприкінці XVIII ст. будинок знаходився в аварійному стані. У 1780 р. частина його завалилась, і тому було віддано розпорядження про знесення шпиталю. Новоутворена площа дістала назву Св. Духа. У 1829 р. на ній поставили будинок гауптвахти, який призначався для розміщення міської сторожі. Про колишнє призначення будинку нагадують військові атрибути на його фронтоні.

Пам'ятник Івану Підкові у Львові на площі Івана Підкови - історія та сьогоденняДекілька років тому площа була капітально відреставрована. Візерунок, викладений червоною цеглою, показує контур фундаментів старого шпиталю.


Реклама в блозі: Предлагаю вашему вниманию коллективный блог о путешествиях по Беларуси и не только.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.