Невідомо чи вважають сьогодні мешканці Жовкви своє місто ідеальним, але понад 4 століття тому воно створювалося саме за концепцією «ідеального міста», що зародилася ще в Античності і набула нового дихання в епоху Ренесансу.
В порівнянні з іншими містами Львівщини історія Жовкви розпочинається доволі пізно, аж наприкінці 16 ст. Однак, саме це посприяло тому, що його розбудова відбувалась з врахуванням багатьох важливих на той час факторів. Це, зокрема безпека міста, яка мала забезпечуватись оборонним муром та фортечними будівлями. Це і комфортна, продумана інфраструктура, що мала приваблювати до міста нове населення, а в першу чергу купців, торговців, ремісників і різноманітних митців.
На жаль, в австрійської влади, яка з 1772 року перебирає на себе управління Жовквою, погляди на «ідеальне місто» були дещо іншими. Як наслідок ця епоха в історії міста стала добою перебудов та руйнувань, тому на час другої половини 19 ст., яким датовані перші фотографії Жовкви, місто вже дещо втратило свій первісний вигляд, зокрема позбулось своїх мурів та деяких сакральних споруд. Та все ж на давніх світлинах залишились закарбованими чимало пам’яток міста. Тих, які дійшли до наших часів і тих, що зникли назавжди.
Найстарішим храмом Жовкви, який можна бачити як і на давніх фото, так і сьогодні, є костел святого Лаврентія. Збудовано цей найбільший храм міста впродовж 1606-1616 рр. Його будівничими були такі знатні архітектори як Павло Щасливий, Павло Римлянин та Амвросій Прихильний. Цікаво, що цей храм є водночас і мавзолеєм, в якому похований засновник міста Станіслав Жолкевський і його рід, родина Даниловичів, Якуб Собєський та багато інших знатних осіб. За це свого часу костел отримав прізвисько «Малий Вавель».
Не менш величною є дзвіниця костелу Лаврентія. Як і сам храм, вона теж обзавелась власним прізвиськом. Через невеликий нахил її прозвали «малою Пізанською Вежею».
За звання найстарішого храму Жовкви з костелом Лаврентія може позмагатись монастир Різдва Христового. Перший храм на цьому місці стояв ще до закладення самого міста. Сам же монастир вперше згадується під 1612 роком. Простоявши понад 400 років він вцілів і до наших часів. Однак не в своєму первісному вигляді. У 1903 році, з нагоди святкування 300-ліття надання місту Магдебурзького права, храм перебудували надавши йому сучасного вигляду. Але його первісний вигляд закарбували давні світлини, які, на щастя, відомі і нам.
Молодшим всього лише на кілька десятиліть від попередніх двох храмів є костел Домініканського монастиря. Його було зведено в 1652 році на кошти Софії Собєської як її усипальницю. Первісний вигляд храму дещо відрізнявся від сучасного, якого він набув в 1792 році. До сьогодні костел зберігся і є діючим, однак потребує реставрації.
Справжнім шедевром єврейської сакральної архітектури можна вважати Жовківську синагогу. Вона, як згадані вище християнські храми, теж постала в 17 ст., а точніше в 1692-1698 рр.. На щастя, на старих фотографіях зберігся оригінальний вигляд синагоги, адже до нашого часу споруда дійшла в поруйнованому стані.
А от взагалі не збереглись до нашого часу і відомі нам лише з фотографій кілька старих пам’ятників. Зокрема, з нагоди 300-ліття надання місту Магдебурзького права в Жовкві у 1903 році було зведено пам’ятники засновнику міста Станіславу Жолкевському, а також найзнатнішому володарю міста королю Яну Собєському. Під час польсько-української війни ці пам’ятники було пошкоджено чи знищено, адже в 1925 році відбулось їхнє повторне відкриття, що засвідчено на фотографіях. В тому ж 1925 році було відкрито й пам’ятник Тадеушу Костюшці.
З оборонних споруд Жовкви на старих фотографіях збереглись міські брами та замок. Колись в Жовкві було 4 міські брами, але дві з них було зруйновано австрійською владою ще до тих часів, як з’явилась фотографія, тому на давніх світлинах можна зустріли лише дві брами. До сьогодні в місті присутні теж дві брами, однак одна з них не оригінальна, адже в 1964 році радянська влада розібрала Глинську браму, оскільки вона заважала проїзду військової техніки. Відбудовано її було лише в 1990 році.
На найбільшій кількості давніх світлин, як не дивно, зображено Жовківський замок. Його історія розпочинається разом з історією Жовкви, тому це найстаріша споруда в місті. І хоча найстаріші світлини замку сягають ще 1865 року, але навіть на них помітно, що споруда на цей час вже була в поруйнованому стані. У 1887 році замок продають на аукціоні і новий власник починає поволі розбирати його на будівельний матеріал. Та не дивлячись на це замок вцілів до наших днів, хоча й потребує значних реконструкцій.
Володимир Прокопів
Джерела:
- polona.pl
- Архітектурні пам’ятки Жовкви // https://uk.wikipedia.org/wiki/Архітектурні_пам%27ятки_Жовкви
- Жовківський замок // https://uk.wikipedia.org/wiki/Жовківський_замок
- Брюховицька Х. Жовква // http://www.ji.lviv.ua/n67texts/Bryuhovytska_zauvahy_do_istorii.htm
- Pamiątka 300-letniej rocznicy założenia miasta Żółkwi. – Żółkiew, 1903