У середу, 16 січня 2019 року, в Національному музеї у Львові імені Андрея Шептицького (проспект Свободи, 20) відбулося відзначення 50-річчя журналу “Пам’ятки України. Історія та культура”.
“Представлене число номеру часопису, присвячене , в основному, пам’яткам Львівщини та, в значній частині, пам’яткам Національного музею у Львові. Також велика стаття, присвячена пам’яті нашого товариша, працівника нашого музею, реставратора від Бога Володимира Мокрія. Є спогади Бориса Возницького, якого ми так само знаємо як працівника Національного музею у Львові, бо перший його музейний досвід, пов’язаний з нашим музеєм. І я хочу подякувати головному редакторові журналу за це музейне число «Пам’яток України» і маю надію, що в подальшому ми будемо мати гарну співпрацю. Бо, Національний музей у Львові імені Андрея Шептицького є скарбницею культурної національної пам’яті, яка зберігає найцінніші пам’ятки культури українського мистецтва”, – сказав генеральний директор Національного музею у Львові імені Андрея Шептицького Ігор Кожан відкриваючи урочистості.
Головний редактор журналу “Пам’ятки України. Історія та культура” Анатолій Сєріков коротко нагадав про 50-тирічну історію, згадав найбільші досягнення та подякував усім хто підтримував та підтримує роботу журналу.
“Заснуванням та виданням журналу завдячуємо академіку, Герою України Петру Троньку. Фактично «Пам’ятки України» – це його національний проект. Такий же національний проект як Музей архітектури та побуту України, який святкує цього річ своє 50-річчя, як Ансамбль Михайлівського золотоверхого монастиря, відродженого завдяки його зусиллям. Найперша його відроджена пам’ятка часів України-Русі – це Золоті Ворота і, звичайно, Успенський собор Києво-Печерської лаври. Ми завдячуємо його внеску, завдячуємо як він любив Галичину і його спогади ми почали друкувати у журналі та маємо надію, що будемо продовжувати. І для нас він альфа та омега, взірець у тому як іти до людей, як працювати, як писати про пам’ятки і як про них дбати.
Я мушу зізнатися , що редакція та я особисто у великому боргу перед читачами і, насамперед, перед Львовом і львів’янами. На жаль, у нас редакційний портфель такий, що ми змушені розкладати його на роки. Ми готові були б і щомісяця виходити, але наше видання не фінансується державою як у попередні роки з 1994 по 2017. І єдине , що сьогодні можемо робити – це спарені числа. Але я маю надію, що число наших передплатників збільшиться” , – зазначив Анатолій Сєріков.
Серед присутніх на урочистостях був і головний редактор журналу “Визвольна боротьба” Роман Гунда. Він наголосив на важливій ролі журналу у збереженні фундаментальних скарбів українського народу.
“Це видання, можливо, одне з небагатьох, яке зародилося ще в часи Радянського Союзу і дожило до цього дня. Більше того, воно було популярне як і в ті часи, так популярне і зараз. Секрет цього, напевно, криється в тому, що журнал «Пам’ятки України» займався своєю прямою роботою – висвітлював скарби нашого народу і не займався політикою. А в Українські часи журнал пише про те, що не міг висвітлювати у минулі часи”, – наголосив головний редактор журналу “Визвольна боротьба” Роман Гунда.
В презентованому ювілейному числі журналу важливе місце відведено публікації “Невідоме про Бориса ВОЗНИЦЬКОГО – оприлюднення його спогадів з передмовою доньки Лариси ВОЗНИЦЬКОЇ”. Лариса Борисівна Возницька зазначила що 50 років для видання – це гарний вік і потужна праця, а також подякувала редакційному колективу за велику увагу до Львова і його мешканців.
“П’ятдесят років – це дійсно поважна дата для журналу «Пам’ятки України», особливо в наш час, коли засоби масової інформації швидко з’являються і швидко зникають. І часом про них навіть ніхто і не пам’ятає. І дійсно символічно, що презентований номер, присвячений мистецтву Львова, людям з якими ми поруч працюємо, людям, які вже відійшли від нас, але и їх пам’ятаємо. І коли мені на днях передали екземпляр журналу і я його розгорнула та, окрім спогадів Бориса Возницького, побачила матеріал Марічки Гелитович про Володимира Мокрія – це для мене було дуже зворушливо” – сказала Лариса Возницька.
Урочистості з нагоди святкування 50-тилітнього ювілею журналу “Пам’ятки України. Історія та культура” розпочалися зі Львова і помандрують далі обласними містами України.
Роман МЕТЕЛЬСЬКИЙ