Ще в середині XIX століття ділянка між Святоюрською горою та Єзуїтським садом (нині-парк ім.І.Франка) потопала у зелені, поодинокі палаци та маєтки заможних городян радше доповнювали ідилічну картину, аніж дратували око, заважаючи милуватись заміським спокоєм…
Починаючи від Шляхетського касино і закінчуючи віллою Яна Стики маємо ще змогу відчути дух тієї епохи, оглядаючи архітектурні шедеври, що зберегла для нас історія. Одна з цих неповторних пам’яток – палац Голуховських, за нинішньою адресою вул. Листопадового Чину,16.
Рід Голуховських, майже протягом століття, був однією з найвпливовіших польських родин Галичини. Агенор Голуховський-старший (1812-1875), незважаючи на польське походження, займав низку важливих урядових посад в Австрійській (згодом Австро-Угорській) імперії, відомий як жорсткий, консервативний політик. У 1849 році вперше стає намісником цісаря у Галичині, водночас й першим слов’янином на цій посаді.
У 1862 році, посеред святоюрського шляху ( нині вул. Листопадового Чину), навпроти найстарішого парку на теренах нинішньої України, розпочинається будівництво палацу на замовлення графа Голуховського.
Спорудження палацу велося за проектом австрійського архітектора Карла Оманна. Маєток Голуховських у Львові – перша споруда у стилі італійського неоренесансу у місті ; пізніше з’являться Політехніка, Опера і багато інших шедеврів цієї стилістики, проте першість належить таки цьому палацу, завершеному у 1865 році.
Після смерті голови родини, з ост. чверті XIX ст., маєтністю володів його син, Агенор Марія, міністр закордонних справ Австро-Угорської монархії. Оскільки його візити до Львова були рідкістю, палац орендують заможні городяни…
Від XX століття звісток про родину та палац майже немає… Відомо, що споруда відчутно постраждала під час українсько-польських боїв за Львів 1918 року. У міжвоєнні роки палац Голуховських ремонтують, здійснюють добудову.
У 1939 році, в “перші совєти”, палац віддали піонерам… Ось як згадує про це часопис “Вільна Україна” ( ст.”Радість щасливої дітвори”, 24.11.1939 р.) :
“… У невеликому парку стоїть красивий двоповерховий будинок. Світлі просторі кімнати обставлені коштовними меблями, встелені килимами. Тут колись жив граф Голуховський. Нема графа тепер, утік.
Тимчасове управління міста віддало цей будинок дітворі. Тепер тут палац піонерів.
За короткий час свого існування палац піонерів набув великого авторитету серед дітей міста. Щовечора сюди приходять діти з усіх кінців міста. Тут вони знаходять цікаві ігри, забави, приймають активну участь у роботі самодіяльних гypтків…”
Тепер у відреставрованому палаці Голуховських міститься діагностичний центр лікарні Львівської залізниці.
Використані джерела :
http://postup.brama.com/ , http://www.lvivcenter.org/ , http://zbruc.eu/ , http://uk.wikipedia.org/