Виставку „Особистість vs. Тоталітаризм“ Меморіального музею тоталітарних режимів „Територія Терору“, присвячену нашим землякам, які в минулому столітті, яке історики називають найкривавішим, обстоювали право бути українцями, відкрили 1 лютого 2017 року в приміщенні галереї Львівської національної академії мистецтв.
Експозиція, що з’явилася майже два роки тому і вже побувала в різних вишах Львова, розповідає історії життя та боротьби через призму спогадів, світлин та документів.
Вісім життєвих шляхів українців, вихідців із Галичини — Любомира Полюги, Ганни Іваницької, Степана Горечного, Орисі Метешук, Віри Крокіс, Теклі Техан, Ірини Шуль, Ярослави Гасюк — відображають історію нищення Західної України авторитарною Польщею (1919–1939), тоталітарними режимами Радянського Союзу (1939-1941, 1944-1991 рр.) і Німеччини (1941-1944 рр.) та їх вплив на долі людей.
Біографії, спогади, світлини, листи та документи є виразним свідченням, як у нелюдських умовах, які винищували фізично, але гартували духовно, залишатися людиною. Адже, незважаючи на репресії радянського та нацистського тоталітарних режимів, ці люди не зрадили своїх поглядів і переконань, продовжували розвиватися та зайняли активну громадянську позицію після здобуття Україною незалежності 1991 року. Навіть в умовах тюрем і виправно-трудових таборів вони організовували культурні гуртки, ставили вистави, співали, писали вірші, святкували українські свята, зустрічали справжнє кохання та розвивалися духовно.
Особливим гостем презентації виставки колишні політв’язень — був засуджений до 25 років таборів ГУЛАГу, учасник Норильського повстання Степан Горечий поділився з присутніми спогадами про перебування в засланнях у радянських таборах.
— Ми дбали не лише про те, як фізично вижити, а передовсім, як не впасти морально. Розвивалися духовно: організували хор, який співав українські пісні, театралізовані гуртки, в Магадані святкували Різдво з вертепом, вчилися один в одного, адже серед нас було багато представників інтелігенції. Нас перекидали в різні зони, сподіваючись, що зможуть винищити, але ми знаходили однодумців і ставали сильнішими. Там ми були разом і з нами не змогли нічого зробити, не змогли знищити. Тому й зараз, у час страшної війни, мусимо триматися разом, щоб нас не зламали, — наголосив Ступан Горечий.
Усі охочі можуть оглянути експозицію виставки „Особистість vs. Тоталітаризм“ Меморіального музею тоталітарних режимів „Територія Терору“ в приміщенні галереї Львівської національної академії мистецтв (вулиця Кубійовича, 38) до 10 лютого 2017 року.
Наталія ПАВЛИШИН