Першу чернечу общину кармелітів заснував святий Бертольд із Калабрії на горі Кармель близько 1156, де є до нині діючий католицький монастир кармелітів . Саме від назви гори походить найменування чину.
Кармеліти – члени католицького монашого чину, товариство було присвячено Пресвятій Богородиці. У другій половині XVI століття в ордені відбулася тенденція до глибокого оновлення. Тереза Авільська, черниця кармелітів у монастирі Втілення Авіла, розпочала свою реформу для того, щоб відновити початковий устав кармелітів.
Св. Тереза із св. Іваном розпочали роботу щодо заснування відновленої чоловічої гілки ордену: босих кармелітів (один з чотирьох жебракуючих католицьких орденів, що відокремився від основної гілки кармелітів в XVI столітті). Орден босих кармелітів було затверджено в 1593 році. Це закритий орден, з дуже аскетичним способом життя. У своїх творах вони описували шлях самовдосконалення до містичного єднання з Богом. Рух кармеліток босих швидко поширювався у Іспанії, Франції, Італії, Німеччині, Польщі та у багатьох інших містах.
У 17 – серед. 19 ст. Монастирі кармелітів були також в багатьох містах України. Монастирі Кармелітів діяли переважно на Волині: (Ганнопільський, Бердичівський, Вишневецький, Городиський, Дорогостайський, Дубнівський, Киселинський, Лабунський, Луцький, Нововишневецький, Олевський, Острозький, Топоржинський), на Поділлі (Кам’янецький, Кулинський), у Барі, Дрогобичі, Перемишлі (нині територія Польщі).
Однак, перше згромадження ордену кармелітів з’явилося 1613 у Львові. Вони спорудили невеликий дерев’яний монастир із храмом на передмісті неподалік Краківської брами. Згодом монастир став місцем проживання безпритульних, а з часом – складом. У радянські часи сад колишнього монастиря був місцем спілкування неформальних угруповань. Сьогодні – це Храм Святого Архистратига Михаїла, розташований на вул. Винниченка, 22.
Ще однією культовою спорудою є Храм святих безсрібеників Косми і Дем’яна – греко-католицький храм на вулиці Лисенка, 45 у Львові. Колишній костел Матері Божої Неустанної Помочі при монастирі кармеліток босих. Сьогодні монастирський комплекс є пам’яткою архітектури місцевого значення.
Колишній костел і монастир кармеліток босих, а зараз Церква святого Климентія папи, знаходиться на вул. Генерала Чупринки, 70. Сьогодні – це греко-католицький храм у Львові. Весь монастирський комплекс, включно з самим храмом було споруджено в 1893—1895 роках архітектором Іваном Левинським за проектом Франца Штатца. До 1939 року функціонує як храм та монастир Кармеліток Босих. Культова споруда та прилеглі до нього монастирські приміщення становлять історичну, художню і культурну цінність
Церква Стрітення Господнього – колишній монастир кармеліток босих, пам’ятка архітектури у Львові на вулиці Винниченка, 30. Костел збудовано за проектом Яна Джізлені. Храм – одна з найгарніших пам’яток львівського бароко першої половини XVII століття.
Костел святої Агнеси і монастир кармеліток взутих – це початково барокова споруда, перебудована у стилі класицизму. Знаходиться на вулиці Стефаника, 2. Сьогодні костел є одним з корпусів наукової бібліотеки імені Стефаника.
У 1743-1759 роках храм перебудовано за проектом Бернарда Меретина. Було змінено форму купола костелу св. Агнеси на овальну, декоровано фасади монастиря у стилі рококо.
Ірина ХЛЯН
Джерела:
- http://www.karmel.org.ua/ua/
- http://clyment-church.at.ua/
- Храм Стрітення Господнього (Режим доступу: http://www.lvivbest.com/)