В четвер, 21 вересня 2017 року, в виставковій залі Будинку архітектора (Порохова вежа, вулиця Підвальна 4) відкрилася виставка кольорової графіки та декоративного мистецтва відомого художника і мистецтвознавця Олеся Ноги.
Виставкова зала не могла вмістити всіх, хто прийшов в цей день привітати Олеся Ногу з такою знаменною подією у житті кожного митця, як відкриття персональної виставки. Серед присутніх можна було зустріти художників та мистецтвознавців, бізнесменів і чиновників, шанувальників творчості Олеся і просто його хороших друзів. Всі відчули на собі теплу атмосферу його робіт і оригінальність його світосприйняття.
“Ми маємо унікальну можливість зануритися в теплий, асоціативно образний, дещо меланхолійний світ образів Олеся Ноги. Від часу організації його першої художньої виставки у 1985 р. він не переставав майже щороку дивувати всіх нас, культурно-мистецький, художній світ Львова своїми оригінальними знаковими проектами. І не лише в мистецькій складовій, не лише своїми художніми творами, але й знаковими науковими результатами, адже Олесь Нога є автором більше 30 монографій у різних сферах.
На сьогоднішній виставці він представив цілий світ своїх образів від футуристично-кубістичних композицій, конструкцій до урбаністичних пейзажів і, врешті-решт, чудове, ліричне втілення прекрасних фітоморфних композицій” – зазначив ведучий відкриття виставки Андрій Клімашевський.
Голова Львівської обласної організації Національної спілки художників України Олег Микита високо оцінив роботи Олеся Нуги і порівняв їх з кращими шедеврами світових митців.
“Сьогодні, якщо говорити в світовому масштабі, Олесь Нога не копіюючи великих Альфонса Муху чи Віктора Вазарелі відчуває на підсвідомому рівні те, що робили ці великі художники. А ще Олесь Нога не просто живе життям міста, він живе суспільним життям отої великої великої культури, з якої складається наша львівська історія”, – сказав Олег Микита.
Актор театру імені Марії Заньковецької, народний артист України Григорій Шумейко нагадав присутнім за феноменальні роботи Олеся Нуги в царині театральної сценографії у різних постановках львівських театрів.
“Графік в живописі, живописець в графіці, мистецтвознавець, історик, дослідник, театральний режисер. Ми зробили дві постановки, одна з яких – «Картка любові» про Івана Франка, де Олесь Нога і Ірина Кодлубай – художники постановники і художники по костюму, і досі, вже протягом шістнадцяти років на камерній сцені Театру ім. Заньковецької грається для публіки. І коли глядач заходить в зал, сідає, то відразу потрапляє перш за все у світ Олеся Ноги. А його світ глибокодумний, цікавий, багатовимірний, неоднозначний, скільки б н знімав пластів все одно здається, що там є глибинність”, – поділився враженнями Григорій Шумейко.
Доктор мистецтвознавства Олег Боднар захоплено розповів про силу духу і силу характеру художника, його працелюбство і незламність.
“Я хотів би звернути увагу, відзначити таку якість характеру Олеся Ноги, як сила духу і сила характеру. Без яких художник не стане великим. Не зважаючи на те, що відбувається у нього в житті він працює далі, пише статті, малює. Ось ця внутрішня впевненість, внутрішній характер невід’ємні якості художника, з якими він далі буде йти вперед і дарувати нам нові твори”, – зазначив Олег Боднар.
Олесь Нога народився у Львові 27 листопада 1959 року. Мистецьку освіту отримав у Львівському училищі прикладного та декоративного мистецтва ім. Труша (1980) та Львівському інституті прикладного та декоративного мистецтва (нині Львівська академія мистецтв) (1985). Творчо реалізує себе як художник і мистецтвознавець. Працює в техніці графіки та темперного живопису. Перша персональна виставка відбулась у Львові 1985 р. Брав участь у виставках в Україні (Київ, Львів, Ужгород, Чернівці) та за кордоном (Литва, США, Німеччина, Франція, Швеція, Польща). Графічно оформив більше 50 книжок.
Зробив сценографію до вистав у театрах ім. М. Заньковецької та Л. Курбаса у Львові. Роботи знаходяться в приватних колекціях в Іспанії, Італії, Бельгії, США, Канаді.
Мистецькі дослідження провадить в Інституті народознавства НАН України, де працює на посаді старшого наукового співробітника відділу мистецтвознавства. Тут же 1995 р. захистив дисертацію, кандидат мистецтвознавства. Автор ряду монографічних досліджень. Відзначений у 1995 р. преміями Західного наукового центру та Президента України, у 2000 р. нагороджений премією “Львівська слава”.
Роман МЕТЕЛЬСЬКИЙ