На межі XVI — XVII ст. у Львові імена Еразма Сикста та Мартина Кампіані звучали у всіх на устах. Оскільки вони були одні з найбагатших та найвпливовіших політиків того часу. Львівські міщани, за фахом медики, а крім того ще й політики, стали двома найбільшими ворогами. Чому бургомістр Львова Еразм Сикст судився з меценатом Мартином Кампіані? Хто з них, не витримавши судових баталій, помер – читайте далі.
Мартин Кампіані був сином Павла Кампіані, котрого міська влада в 1560 р. запросила до Львова як дипломованого лікаря. На той час Галичина відчувала брак фахових медиків, і не залишалося нічого іншого, як переманювати їх з великих міст Речі Посполитої. Син Павла Кампіані перейняв не тільки хист до лікування, а й став популярним політиком, котрого декілька раз обирали до Львівської ради у склад райців чи лавників. Взагалі був активним учасником мало не всіх подій, які тоді відбувалися у Львові. В 1617 р. ініціював перебудову міської ратуші, розбудову львівських міських фортифікацій, а також вкладав власні кошти для купівлі матеріалів, оплати праці будівничих. Під час епідемії чорної віспи Мартин Кампіан героїчно залишився у Львові, за допомогою війська гайдуків йому вдалося втримати ситуацію у місті, яке уряд поспіхом залишив у паніці перед смертельною недугою, і запобігти мародерству.
Крім того, Мартин Кампіані декілька раз рятував місто від банкрутства. Наприклад, на початку 1620 р. надав містові 20 тис. злотих кредиту під дуже низький процент. Отримав вдячність міської ради, якій загрожувало розслідування поганого господарювання. Після цього райці виконували майже кожне його бажання, а він вдало користувався цим становищем, тільки примножуючи своє багатство. Це людина, котра з кожної справи отримувала особисту вигоду, наприклад, в 1622 р. на запит ради він отримав під особистий нагляд дохід з податків від виробництва горілки.
Час йшов, а борг міста перед почесним королівським лікарем щоразу збільшувався. У 1627 р. тодішній бургомістр, доктор медицини Еразм Сикст вирішив раз і назавжди покінчити з цим, витягнувши Львів з халепи фінансової залежності від деспотичного колеги.
Еразм Сикст уклав із Мартином Кампіаном угоду про погашення задавненого боргу з кількох джерел, проте останньому і тут вдалося обманювати верхівку міста. Розгніваний Сикст подав судовий позов на Мартина Кампіана, в якому він був звинувачений чи не у всіх смертних гріхах. В документі йшлося про зловживання Кампіані у всіх сферах: загарбання міського майна та земель, обкрадання львівської скарбниці, безправне використання судових рішень, спустошення лісів, ув’язнення приватних осіб на власній території, вимагання викупу, зловживання в часи епідемії та при побудові оборонних міських мурів.
Блискуча кар’єра Мартина Кампіана завершилася вигнанням і втратою львівського громадянства. Він спробував попросити допомоги до короля, який наказав уряду повернути Мартина Кампіана в Ратушу. Але суд залишив вирок без змін і зобов’язав колишнього депутата виплатити великий штраф на користь Львова.
Зневажений громадою 55-річний Мартин Кампіан помирає, не дочекавшись закінчення судових процесів.
Наталія ДАНИЛІВ
Використані джерела:
- Хто такі Кампіани і як вони розбагатіли. [Електронний ресурс] / Lviv1256 // Режим доступу: http://1256.lviv.ua/khto-taki-kampiani-i-iak-voni-rozbaghatili-kaplitsia-kampianiv/
- Кампіани: благодійність під відсотки. [Електронний ресурс] / Фармація // Режим доступу: http://www.aptekagal.com.ua/show_article.php?year=2008&month=3&num=9
- Диктатура Кампіанів. [Електронний ресурс] / УСЕ про Львів // Режим доступу: http://lviv.at.ua/news/2008-01-13-87