Шукаючи світлини ретро Львова, випадково натрапила на цікаву світлину 1924 року, де було зображене типове львівське подружжя. Стильна панянка разом з чоловіком позували на балкончику на фоні львівської архітектури для фотографа. В процесі дослідження світлини виявилось, що в об’єктив фотографа попало подружжя Юзефа та Галіни Віттлінів.
Юзеф Віттлін народився 17 серпня 1896 року в єврейській родині, в селі Дмитрів, що перебувало в підпорядкуванні Королівства Галичини та Лодомерії (сучасний Радехівський район Львівської області).
На початку ХХ століття родина вирішує переїхати до Львова. Батьки хотіли дати кращу освіту сину. Юзеф Віттлін в 1906-1914 роках був учнем класичної гімназії у Львові. В 1912 році відбувся творчий дебют хлопця, який з дитинства проявляв талант поета. На сторінках гімназійної газети, спеціально до 100-річчя поета та драматурга Зигмунта Красінського було опубліковано перші вірші Юзефа.
В 1915 році він вирішує переїхати до Відня, куди вступає до місцевого престижного вузу на філософський факультет. Студентські роки були плідними не лише на творчість, а й на корисні знайомства з однодумцями серед літераторів, поетів та митців. Юзеф тісно спілкується з Карлом Краусом, Рільке, Йозефом Ротом.
Триває Перша світова війна. В 1916 році Юзефа призивають долав австрійської армії, проте через проблеми зі здоров’ям, він не бере участі в бойових діях. В роки війни він виконував функції військового перекладача, адже знав в ідеалі кілька мов. Після миру, в 1918 році, повертається до Львова. Певний час працює на викладацькій роботі в приватних гімназіях міста.
У 1920-1922 роках Юзеф співпрацює як автор із різними місцевим виданнями. В 1922 році вирішує переїхати до міста Лодзь, де починає працювати в міському театрі. На новій роботі він відповідає за театральну хроніку в пресі та літературну частину театру. Проте в Лодзі затримується не надовго.
У 1925-1926 роках Юзеф як державний стипендіат подорожує по Італії. Його мета не просто відпочинок, а збір матеріал для книги про Святого Франциска.
У 1929-1932 роки – це «французький період» в житті Юзефа, адже тоді він проживав в Парижі, де збирав матеріал для свого пацифістського роману про Першу світову війну, під назвою «Сіль землі».
У 1940 році Юзеф з дружиною Галіною пересиляється до Португалії, адже в Польщі триває Друга світова війна. За рік емігрує за океан, до США.
В Нью-Йорку Юзеф стає відомим журналістом. З 1952 року він працює на радіо «Вільна Європа».
З прозових творів Віттліна найбільш відомий роман «Сіль землі», який отримав в багато нагород, перекладений багатьма мовами і навіть номінувався на Нобелівську премію. В доробку автора книги «Гімни» (1920), «Війна, мир і душа поета» (1925), «Зі спогадів колишнього пацифіста» (1929), «Етапи» (1933), «Мій Львів» (1946), «Орфей у пеклі XX століття» (1963).
Юзеф Віттлін помер 28 лютого 1976 року, у віці 79 років і був похований в США. Його спадщина вимагає ще ґрунтовного вивчення на його батьківщині.
Тетяна ЯЦЕЧКОо-БЛАЖЕНКО