Опісля параду Збройних сил України до дня Незалежності американські медіа відзначали, що українські військові мали нерадянський вигляд. Над одягом нового зразка група ентузіастів працювала два роки. 17 вересня 2016 року в Науковій бібліотеці ЛНУ імені Івана Франка (вул. Драгоманова,17) відбулась Презентація військових одностроїв, за участі їхніх розробників: художника Олекси Руденка та журналіста Віталія Гайдукевича.
Той, хто зараз на Сході захищає незалежність України, не може воювати з Росією у формі радянського зразка – вважають розробники нового однострою. З практичного боку, тому, що вона застаріла. З ідеологічного, бо зірки на погонах, сині берети десантників є символами радянської доби, котрі в момент виходу України з СРСР, мали теж відійти в минуле, як це трапилось у більшості балтійських держав.
Заслужений художник України Олекса Руденко, учасник ініціативної групи зі створення однострою розповідає:
– На початку війни, коли ми побачили стан, у якому знаходиться армія, особливо ці картинки з Криму, де хлопці стоять розгублені у старих одностроях без зброї, ми (учасники групи – прим. К. Я.) ситуативно почали збиратись, просто замальовували ідеї, як би виглядав однострій сучасних Збройних сил. Потім ці зображення побачили в Міністерстві оборони, зацікавились. З того і почався наш проект.
До Дня захисника України Інститут національної пам’яті ініціював обговорення, якою повинна бути форма української армії. До круглого столу долучились представники державних відомств, Українського інституту національної пам’яті, учасники робочої групи при Міністерстві оборони, зокрема В. Гайдукевич та О. Руденко. Відтоді почали реалізовувати задум.
Зрештою, новий однострій українських військовослужбовців вийшов демократичнішим, ніж той, котрий вони мали дотепер. Генерал та офіцер низького рангу більше не виглядають представниками різних армій, через ошатність форми одного, і скромність іншого. Елементи одягу поєднують у собі традиції армії УНР, військ Гетьмана Скоропадського, Української Галицької армії та британським стилем.
Під час презентації у суботу продемонстрували 6 основних типів однострою: для Сухопутних військ, Військово-морського флоту, Повітряних сил, та Служби спеціальних операцій. Оскільки ССО у з’явилась у Збройних силах нещодавно, тут не йшлося про вдосконалення наявного зразка. Концепцію розробники мали створити з нічого. Форма, яку можемо бачити зараз, є втіленням ідеї журналіста Віталія Гайдукевича. Сірий колір, бо “співробітник служби, за природою діяльності, мусить бути непомітним, як надлюдина, козак-характерник чи вовкулака”. Для одягу авіаторів замість звичайного синього обрали сіро-синій.
Не секрет, що для військових важливу роль відіграють символи, подекуди, один елемент одягу може розповісти історію бойової звитяги минулих поколінь. На приклад, срібний аксельбант з вплетеними у нього синьою та жовтою ниткою і підвішена на ньому булава, як за часів Гетьмана Скоропадського, або нарукавний знак із сердюцькою зіркою.
Замість зірок на погонах тепер зубчатка, використовувана колись Українською Галицькою армією, пізніше воїнами УПА. На формі у матросів з’явилось поєднання тризуба та якоря.
– Коли починаєш копати історію українських військових традицій, раптом виявляється, що вона не просто є, її більш ніж достатньо, щоб сформувати якісно новий образ військового. Це буде образ, котрим хлопці згодом почнуть пишатись. – говорить Віталій Гайдукевич.
Поки що робочій групі зі створення однострою часто доводиться зустрічатись із нерозумінням і несприйняттям. Деякі військові ще тримаються за радянські символи. Зокрема десантники навідріз відмовляються змінювати блакитні берети на вишневі чи малинові. Одна або інша ознака нагадує їм про героїв, уславлених в добу СРСР, а між тим, героями сучасної України є вони самі.
Ксенія ЯНКО