Нова статистика про втрачені і пошкоджені об’єкти культури внаслідок рашистських обстрілів і авіаударів

614
Будинок Художнього музею імені Архипа Куїнджі в Маріуполі. Фото mistomariupol.com.ua
Будинок Художнього музею імені Архипа Куїнджі в Маріуполі. Фото mistomariupol.com.ua

Станом на 31 березня цього року зафіксовано 135 епізодів воєнних злочинів російських військ проти культурної спадщини України.

Як повідомляє Міністерство культури та інформаційної політики, станом на 31 березня внаслідок обстрілів окупантів руйнацій та пошкоджень зазнали 58 об’єктів культурної спадщини. Це пам’ятки архітектури та містобудування, серед них п’ять – це пам’ятки національного значення. Зокрема, постраждали 25 цінних об’єктів історичної забудови – старовинних будівель другої половини ХІХ – початку ХХ ст., а також 10 пам’ятників – меморіальних стел або скульптур, пов’язаних з історичними подіями. Через злочинні дії окупантів пошкоджено 12 музеїв та історико-архітектурних заповідників, 6 театрів і кінотеатрів, 5 бібліотек.

З поміж втрачених через війну знакових музеїв, про які ми ще не повідомляли на нашому сайті, є, зокрема, Маріупольський художній музей ім. Архипа Куїнджі. 21 березня через рашистську авіабомбу будівлю цього музею було зруйновано.

Злочини проти культурної спадщини

З відкритих джерел в інтернеті відомо, що до 1990-их років в промисловому Маріуполі не було культурного закладу із полотнами художників. В 1997 році міська рада виділила приміщення історичної споруди (в стилі модерн, збудовану в 1902 році) в аварійному стані під картинну галерею. Наприкінці 2000-х років в будівлі проведена реконструкція за рахунок місцевої компанії «Азовінтекс». Заклад під назвою «художній музей імені Куїнджі» урочисто відкрито восени 2010 року.

На виставковій площі, яка становила 300 квадратних метрів, на двох поверхах було облаштовано десять залів. Як повідомляв сайт видання «Локальна історія» 23 березня цього року, за  попередньою інформацією, оригіналів робіт Архипа Куїнджі в музеї не було. Натомість невідомою є доля картин інших художників: Івана АйвазовськогоМиколи ГлущенкаТетяни Яблонської та інших знакових митців. Експозиція містила близько двох тисяч експонатів, серед яких твори живопису, декоративно-прикладного мистецтва, а також графіка та скульптура.

У половині виставкових залів експонували предмети, пов’язані з життям та творчістю Архипа Куїнджі. Серед них світлини, документи, особисті речі художника, зокрема 200-річна купіль, в якій хрестили Архипа Куїнджі.

Ми і надалі інформуватимемо про те, в якому стані перебувають культурні об’єкти України під час війни.

Ігор СКЛЕНАР

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.