Теплого недільного ранку, роблячи коротку паузу від волонтерських справ, статечні львів’яни, п’ючи ароматну каву в улюбленій кав’ярні, як і вісімдесят років тому, читають новини. Колись це були незмінні ранкові газети, в яких можна було прочитати багато цікавих і кумедних новин.
Одну з таких новин розмістила на своїх шпальтах газета “Діло” від 18 травня 1938 року. Називалася вона досить просто – “Нова кава“. Читаємо її разом з нашим партнером Кавою Старого Львова.
Одним з найцікавіших винаходів останніх років е винахід австрійського хеміка-фізіольоґа С. Розенцвайґа, що може викликати переворот у промислі кави. Він ствердив, що підчас палення кави, велика частина відживчих, смакових та ароматичних складників кави нищиться.
Тому його винахід має на цілі використати в небувалий спосіб цінні прикмети кави. Спеціальним хемічним процесом вія витягає з кави всі складники, що мають відживчу чи смакову вартість. Той екстракт піддає дестиляції і сушить. Так відживні складники кави як альґуміна, вуглеводні і природні олійки залишаються в новім продукті. Відтак екстракт мішають з цукром і стискають в таблетки. Одна таблетка вистачає на одну склянку доброї кави.
Отож, таблетована кава в кавових машинах, яку ми час від часу п’ємо, не є вже таким новочасним винаходом. І все старе – це добре забуте нове. В даному випадку – не зовсім забуте.
Роман МЕТЕЛЬСЬКИЙ