“Незнаному воякові” — проект, який не дає забути

991

3 вересня 2017 року в селі Прибин на Перемишлянщині освятили відновлений військовий меморіал полеглим невідомим воїнам УПА — 11 пам’ятних хрестів. Серед тих поховань — могила студента-відмінника хіміко-технологічного факультету Львівської політехніки обласного провідника ОУН Ярослава Скасківа.

— Двадцятидворічний Ярослав Скасків загинув у бою з німецькими фашистами 19 липня 1944 року. Тоді фронт проходив через ці землі. У „Літописі УПА“ написано, що Провід ОУН перебував недалеко від Прибина в селі Старі Стрілища, а боївка оборони була в лісі поблизу. Відступаюча з фронту німецька частина перетинала село, тож ухилитися від зіткнення було неможливо. Намагаючись відступити до лісу, штаб прийняв нерівний бій, врятуватися в якому не було шансів. У результаті бою загинули два провідники — краєвий референт ОУН Юліан Гулян, псевдо Токар, і обласний провідник ОУН Ярослав Скасків, псевдо Моряк. Їх захоронили у спільній братській могилі, — розповів подробиці цієї історії племінник провідника Скасківа доцент кафедри обчислювальної математики та програмування Інституту математики та фундаментальних наук Національного університету „Львівська політехніка“ Ярослав Глинський. — Лише через декілька місяців матері повернули його студентський квиток, забарвлений кров’ю. Ми його передамо в Музей Львівської політехніки разом зі Срібним хрестом заслуги, яким Ярослава Скасківа нагородили посмертно (14 жовтня на Свято Покрови його вручать родині). У такому молодому віці мій дядько встиг очолити Крайовий провід юнацтва ОУН — 1942-44 роки, керував вишколом молодих бійців у Карпатах, а в червні 1944 року став обласним провідником основних частин ОУН. Ця історія має повчальне значення для нашої молоді, зокрема для студентів Політехніки. Прах тих воїнів закликає їх бути більш цілеспрямованими, краще вчитися, чесно працювати, любити і розбудовувати Україну, робити це краще, ніж це робило наше покоління, робити це так, як хотіли би зробити полеглі вояки, хотіли, але вже не змогли.

Племінники Ярослава Скасківа

На вшанування воїнів зійшлися мешканці села, а також приїхали представники районної та обласної влади, ветеранські й патріотичні організації, духівництво.

Як наголосив один зі священиків, який освячував меморіал, історія різних держав писалася на папері, а історія України — кров’ю на нашій зелі. Тому жодні спроби знищити її, стерти були невдалі. Бо про неї не дають забути ці могили.

— Перш за все хочу подякувати тим небайдужим людям, які серед лісів, цвинтарів, полів відшуковують і вшановують тих героїв, без яких би не було незалежної України і самих українців. Якби не повстала УПА, якби не вела героїчну боротьбу, останній бій якої відбувся 1960 року — через п’ятнадцять років після того, як увесь світ сказав, що війна завершилася, то не було б нинішніх героїв, — наголосив очільник ЛОДА Олег Синютка.

Ініціював встановлення військового меморіалу співзасновник ініціативи „Незнаному воякови“ Тарас Чолій. А втілити задум вдалося завдяки підтримці волонтерів, місцевих активістів та патріотичної громадськості.

Архітектор проекту, волонтер Іван Щурко зазначив:

— Найважливіше, що мені хотілося відобразити в цьому меморіалі, — бойову нагороду УПА — хрест заслуги. Ці хлопці своєю жертвою заслужили ці високі нагороди, але не мали можливості їх отримати за життя. Символ меча — це символ кожного з них, які своєрідними мечами залишилися в тій землі, щоб оберігати її.

Ярослав Глинський племінник обласного провідника ОУН Ярослава Скасківа

Долучитися до гідного вшанування пам’яті борців за волю України може кожен. Проект «Незнаному воякови» продовжується. Оператор ініціативи: ГО „Західно-Український Центр Історичних Досліджень“. Для пожертв в гривнях р/р 2600901962186, ЄДРПОУ 36873785, МФО 325365, ПАТ Кредобанк. Для пожертв в євро Intermediary: KBC BANK NV, Brussels, Belgium, SWIFT: KREDBEBB, Beneficiary`s bank JSC „KREDOBANK“ Lviv, Ukraine SWIFT: WUCBUA2X, Beneficiary: Acc 2600901962186 name HO ZUCID. Призначення платежу: „Добровільна пожертва на статутну діяльність організації“.

Після поминальних заходів і панахиди відбувся урочистий концерт, який підготували діти та громада села.

Наталія ПАВЛИШИН

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.