Серед типових кам’яниць початків нинішньої вулиці Дорошенка, однієї з найдавніших вулиць у Львові, є споруда, що виділяється поміж своїх сусідок величезними вікнами, потужними коринфськими колонами, вигадливими балконами, розкішною ліпниною і, звісно ж, головною окрасою – шістьма скульптурами, встановленими на карнизі над третім поверхом, роботи славетного П. Війтовича.
Цікавий факт, для зведення цього будинку довелося зруйнувати старішу, але зовсім не аварійну кам’яницю, збудовану у… 1888 році. Автором проекту того зруйнованого будинку був Соломон Крох, який роком раніше збудував будинок для власних потреб на сусідній парцелі (№21), цей будинок зберігся і донині…
Чиєю ж дорогою примхою став демонтаж двадцятирічної будівлі і зведення справжнього необарокового палацу практично у самому центрі Львова!?… Нову кам’яницю було зведено 1909 року за проектом архітектора Володимира Підгородецького, для успішного львівського банкіра Едварда Ландау.
Житлова споруда з крамницями у партері, камерним внутрішнім подвір’ям, зведена у стилі пізній історизм (необароко). Фасад з багатим ліпним оздобленням, почленований потужними коринфськими півколонами над балконною балюстрадою. Карниз третього та четвертого поверхів прикрашено 6-ма алегоричними скульптурами роботи П.Війтовича (зображення “Війни”, “Миру”, “Науки”, “Мистецтва”, “Праці” і “Торгівлі”), відомого автора скульптур оздоблення Львівської Опери. Останній поверх оформлений необароковими фронтонами…
Проект будинку Ландау розробив львівський архітектор Володимир Підгородецький, його авторству також належить палац Дідущицьких на вул. Лисенка (кол. Курковій), житлові будинки на Поповича, 7 та Саксаганського, 11, проекти реконструкції готелю “Жорж” та синагоги Бет Гамідраш.
Від моменту побудови окрім власне житла в будинку містилися різні офіси та крамниці, зокрема з часів II Посполитої тут розташовувалася фабрика горілок і лікерів Канторовича, друкарня Гольдмана, крамниця тканин Кіндлера, магазин взуття Лаури Брук і ювелірний магазин Вельтшталя…
Тенденція зберіглась у радянські часи, у 1960-ті роки тут розміщувалася навіть друкарня, що друкувала газету “Львівський залізничник”, працював магазин готового одягу “Піонер”… Тепер тут крамниця “Світ напоїв” і ресторан швидкої їжі “Де Манджаро”.
Використані джерела :
http://haidamac.org.ua/ , http://www.lvivcenter.org/ , http://www.pslava.info/