В п’ятницю, 22 квітня 2016 року, у виставкових залах Державного меморіального музею Михайла Грушевського у Львові, (вул. І. Франка 154) відбулося відкриття персональної виставки іконопису Михайла Скопа – «Недремне око».
Назва виставки – “Недремне Око” – це давній сюжет, популярний в народному іконописі. Він оснований на словах царя Соломона (П.П.5:2): ” Я сплю, а серце моє на сторожі”, що пророкує смертний сон Христа, із якого Він постане на третій день, бо смерть не владна над Живим Богом.
Виставка присвячена Великодню і поєднує живу традицію давнього українського іконопису, сучасне бачення сакрального мистецтва та особисті переживання митця щодо Євангельських сюжетів. Кожна робота сповнена емоційного контакту із глядачем, що є найпершою відмінністю українського малярства від московського і візантійського.
Відкриваючи подію директор музею Марія Магунь зазначила: «Напередодні Воскресіння Христового вже стало традицією у нашому музеї відкривати виставку, яка б ставила акценти на тих важливих сторінках Євангелія, де ми дізнаємося найсокровенніші заповіти Христові і де ми відчуваємо свою велику приналежність до християнської світової громади.
І цьогоріч підготовка до Великодня не була винятком. Наше знайомство з Михайлом Скопом є не від нині, ми його знаємо як продовжувача традицій славної родини Скопів. Але найважливіше, що Михайло знайшов свою нішу у цьому роді митців. Адже має своє мистецьке бачення і великий потяг до прекрасного, а ще вміє і може відтворити те, що є у його душі». Це уже шоста персональна виставка митця. Більшість робіт, які представлені на ній створено у 2015 році.
«Від самих початків мого малювання, єдиним «наріжним каменем» для мене була українська ікона. Вона завжди була моєю основою та фундаментом і навколо неї я будую будинок своєї творчості.
Я дуже люблю наші українські ікони, робити списки на них. Сповідую принцип – зробити в межах сюжету ікони свою власну ікону, пережити її своїми власними шляхами, своєю стилістикою, щоб вона залишилася первісною, але була моєю. Хочу, щоб ікона була зрозуміла людині, щоб людина підійшла і могла молитись, щоб був контакт з очима, з образом» – розповів автор робіт Михайло Скоп.
Треба відзначити, що окрім художнього мистецтва Михайло Скоп займається літературою, науковою та волонтерською діяльністю. Є лідером фолк-метал гурту “Чорна Дебра” та учасником камерного хору “Осанна”, а ще – засновником першої інтернет галереї українського іконопису всіх шкіл і періодів ICON.ORG.UA та школи українського іконопису “Десниця”. Учасником більш ніж тридцяти виставок та фестивалів, серед яких мистецькі акції та благодійні аукціони на підтримку української армії. Автором містичного роману “Пташине полювання” 2012р та поетичної збірки “Пісні Чорного Степу” 2014р. Він – один з авторів віршової збірки “Говорить Майдан” та наукового збірника «Драганівські читання VIII».
Своїми враженнями від побаченого поділилася мистецтвознавець Оксана Романів-Тріска – «Ця виставка показує глибоку обізнаність автора із спадщиною українського іконопису. Автор великий експериментатор, в кожній іконі він надихається якоюсь іншою іконою, але давньою. Де-не-де він запозичує фон, де-не-де – спосіб моделювання, образ, колорит, сам вираз Богородиці. Він відчуває українську ікону в її різнобарв’ї і це дуже цінно, тому виставка і є така колоритна та настроєва».
Оглянути виставку усі охочі можуть до 22 травня 2016 року.
Софія ЛЕГІН