Сьогодні хочемо трішки познайомити читачів Фотографій Старого Львова із постаттю львівського фотографа Марека Мюнца, котрий на початку ХХ ст. виконав велику серію фотографій міста Львова та зафіксував у світлинах для майбутнього надзвичайно багато подій нашого міста, що безперечно має неабияку документальну та історичну цінність.
Фотограф Марек Мюнц (1872-1936) може бути прикладом підприємця-прагматика. Прізвище цього неймовірно працездатного майстра від початку ХХ ст. зустрічається у зв’язку з різноманітними подіями. Свою професійну діяльність Марек Мюнц почав у 1902 р. у спільному з Самуельом Ніком фотографічному закладі на вул. Баторія, 32 (вул. Князя Романа). В 1904-1908 рр. він вже працює самостійно у власному закладі «Ельвіра» на вул. Коперника, 8 (перед І Світовою війною на цьому місці збудовано банк).
Від 1910 р. ательє Мюнца розташовано на вул. Ягеллонській, 15 (вул. Гнатюка), а крім цього він ще й відкриває артистично-цинкографічний заклад, багато фотографує місто, виконує фотографії для преси (видання «Край», «Ілюстрований тижневик», навіть спеціалізоване видання Львівського фотографічного товариства «Фотографічні відомості» вміщує фотопортрети роботи Мюнца); робить спроби кінооператорської діяльності.
Після Першої світової війни він допомагає багатьом удовам померлих колег, здійснюючи технічне керування їх закладами, що не заважає йому відкрити філію – ательє «Діана» в торговому центрі біля костьолу св. Ельжбети на вул. Сапеги, 34, що тепер не існує.
В 1910 р. делегатом від Львівських фотографів Марек Мюнц перебуває на з’їзді Союзу австрійських фотографів у Відні та активно підтримує подання з’їзду до міністерства торгівлі про необхідність визнання фотографічного промислу ремеслом.
Після затвердження владою цієї пропозиції потрібна була організація професійного об’єднання фотографів на зразок середньовічних цехів з тим, щоб захистити в разі необхідності свої професійні права. У Львові створюється організаційний комітет на чолі з Н. Ліссою, котрий взяв на себе трирічну переписку з міністерством торгівлі, намісництвом, магістратом, Торгово-промисловою та Ремісничою палатами. Врешті, У 1913 р. відбулося перше засідання промислового об’єднання фотографів, що отримало назву «Греміум фотографів у Львові».
У публікації використано фрагмент статті Ірини Котлобулатової «Фрагменти з історії фотографії у Львові», що була опублікована у журналі «Галицька брама» № 1-3 за січень-лютий-березень, 2002 р.