(Не)відомий фотограф Марек Мюнц, або підприємець-прагматик старого Львова

1786
Гетьманські вали у 1925 році. Фото Марека Мюнца
Гетьманські вали у 1925 році. Фото Марека Мюнца

Сьогодні хочемо трішки познайомити читачів Фотографій Старого Львова із постаттю львівського фотографа Марека Мюнца, котрий на початку ХХ ст.  виконав велику серію фотографій міста Львова та зафіксував у світлинах для майбутнього надзвичайно багато подій нашого міста, що безперечно має неабияку документальну та історичну цінність.

Панорама Львова з Гори Страт. Біля підніжжя вулиця Клепарівська. Фото Марек Мюнц, 1920 рік
Панорама Львова з Гори Страт. Фото Марек Мюнц, 1920 рік

Фотограф Марек Мюнц (1872-1936) може бути прикладом підприємця-прагматика. Прізвище цього неймовірно працездатного майстра від початку ХХ ст. зустрічається у зв’язку з різноманітними подіями. Свою професійну діяльність Марек Мюнц почав у 1902 р. у спільному з Самуельом Ніком фотографічному закладі на вул. Баторія, 32 (вул. Князя Романа). В 1904-1908 рр. він вже працює самостійно у власному закладі «Ельвіра» на вул. Коперника, 8 (перед І Світовою війною на цьому місці збудовано банк).

Напис на фото 1910 року. Фотосалон Марека Мюнца у Львові (1872-1937).
Напис на фото 1910 року. Фотосалон Марека Мюнца у Львові (1872-1937).

Від 1910 р. ательє Мюнца розташовано на вул. Ягеллонській, 15 (вул. Гнатюка), а крім цього він ще й відкриває артистично-цинкографічний заклад, багато фотографує місто, виконує фотографії для преси (видання «Край», «Ілюстрований тижневик», навіть спеціалізоване видання Львівського фотографічного товариства «Фотографічні відомості» вміщує фотопортрети роботи Мюнца); робить спроби кінооператорської діяльності.

Вигляд на будівлю з боку нин. парку Франка. Фот. М. Мюнц, 1925 рік
Вигляд на будівлю з боку нин. парку Франка. Фот. М. Мюнц, 1925 рік

Після Першої світової війни він допомагає багатьом удовам померлих колег, здійснюючи технічне керування їх закладами, що не заважає йому відкрити філію – ательє «Діана» в торговому центрі біля костьолу св. Ельжбети на вул. Сапеги, 34, що тепер не існує.

м. Львів, Ратуша. Автор - Марек Мюнц, 1925 р.
м. Львів, Ратуша. Автор – Марек Мюнц, 1925 р.

В 1910 р. делегатом від Львівських фотографів Марек Мюнц перебуває на з’їзді Союзу австрійських фотографів у Відні та активно підтримує подання з’їзду до міністерства торгівлі про необхідність визнання фотографічного промислу ремеслом.

Львівська Опера у нічному освітленні, 1920 - ті рр., фото М. Мюнца
Львівська Опера у нічному освітленні, 1920 – ті рр., фото М. Мюнца

Після затвердження владою цієї пропозиції потрібна була організація  професійного об’єднання фотографів на зразок середньовічних цехів з тим, щоб захистити в разі необхідності свої професійні права. У Львові створюється організаційний комітет на чолі з Н. Ліссою, котрий взяв на себе трирічну переписку з міністерством торгівлі, намісництвом, магістратом, Торгово-промисловою та Ремісничою палатами. Врешті, У 1913 р. відбулося перше засідання промислового об’єднання фотографів, що отримало назву «Греміум фотографів у Львові».

Трибуни другого львівського іподрому. Фото 1904 року. Автор: Марек Мюнц
Трибуни другого львівського іподрому. Фото 1904 року. Автор: Марек Мюнц

У публікації використано фрагмент статті Ірини Котлобулатової «Фрагменти з історії фотографії у Львові», що була опублікована у журналі «Галицька брама» № 1-3 за січень-лютий-березень, 2002 р.  

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.