В рамках дружньої співпраці, ми продовжуємо публікувати виступи учасників наукової конференції під назвою “Меморіальні музеї сьогодні: специфіка фондової, експозиційної та освітньої роботи”, що проходила 6-7 листопада в приміщенні Музично-меморіального музею Соломії Крушельницької у Львові.
Сьогодні пропонуємо вашій увазі доповідь відділу Художньо-меморіального музею Івана Труша Роксоляна Козак на тему “Науково-просвітня робота Художньо-меморіального музею Івана Труша(відділ Національного музею у Львові імені Андрея Шептицького)”:
Основним завданням сучасного музею, у першу чергу як культурно-освітньої установи й у другу – як науково-дослідницької, є ознайомлення якомога ширшої аудиторії із національною та світовою матеріально-духовною спадщиною. Особлива увага музейників зосереджена на просвітницькій праці з молоддю. Надзвичайного поширення і надалі набувають освітні програми, створені на базі музейних експозицій, що демонструють, поруч із традиційними, нові форми роботи з глядачем.
Науковці Національного музею у Львові імені Андрея Шептицького (НМЛ) активно впроваджують інтерактивні та інноваційні методи у вже усталені форми культурно-освітньої діяльності й поряд із екскурсійно-лекційним навантаженням та творчими зустрічами із метрами та цікавими творчими особистостями, широко запроваджують організацію і проведення семінарів, круглих столів, а також майстер-класів у широкому жанрово-видовому діапазоні, мистецьких конкурсів та тематичних вечорів. У цьому плані дуже важливою є співпраця з освітніми закладами, адже поєднання сучасних досягнень педагогіки, психології та музеології у роботі з дітьми має надзвичайно важливе значення для виховання молодого покоління.
Працівники Художньо-меморіального музею Івана Труша (ХММ І.Труша), відділу НМЛ, упродовж останніх років активно співпрацюють з педагогічними колективами загальноосвітніх та мистецьких інституцій міста та області. В рамках проектів «Національний музей і молодь», «Школа і музей: працюймо разом», «Канікули в НМЛ: нове життя давніх традицій», «Творча майстерня» в експозиційних залах ХММ І.Труша активно проводяться інтегровані уроки та мистецькі заняття. Поєднання уроків образотворчого мистецтва, історії, української літератури, англійської мови у формі інтегрованих занять та проведення їх поза звичним для школярів середовищем класних кімнат і аудиторій – у музеї, серед мистецьких творів видатного українського художника першої половини ХХ ст., організатора й активного промотора художнього життя в Галичині Івана Труша (1869–1941) сприяє особливій творчій атмосфері таких занять. Простора майстерня меморіального будинку митця, стіни якого дотепер зберігають живу пам’ять про їхнього видатного власника та його працю у робітні, біля мольберта, що й тепер займає своє почесне місце у постійній експозиції, чи не найкраще допомагають у цьому завданні.
На сьогодні апробацію пройшли тематичні уроки, побудовані на основі опрацювання основних живописних серій та жанрово-тематичних циклів у творчості Івана Труша. Особливим успіхом відзначився інтегрований інтерактивний урок образотворчого мистецтва та англійської мови на тему: «Гуцульські мотиви у творчості І.Труша». Ці уроки проводились із учнями 9-х класів Львівської ЗОСШ № 83. Задекларована тема дала можливість поєднати, окрім зазначених предметів, також вивчення українського фольклору, музики, історії, етнографії, художньої культури тощо. Під час уроку учні навчалися не лише художньо описувати живописні полотна великого майстра українською та іноземною мовами, а й також виконували народні обрядові пісні, декламували поезію, зачитували фрагменти із спогадів, публіцистичних статей та листів Івана Труша. Для закріплення нового матеріалу, почутого на уроці, а також для оцінювання здобутих знань, було використано форму інтерактивної гри-вікторини, де учні в ігровій, невимушеній атмосфері старались якомога швидше та правильно дати відповіді на поставлені запитання.
На цьому уроці була присутня акторка Людмила Зборовська, що є учасницею фольклорного гурту «Коралі». Своїм автентичним співом народних гуцульських коломийок, гаївок та співанок вона збагатила музичну складову уроку. Відрадно, що учні та вчителі творчо підготувалися до уроку. Яскраві гуцульські строї на картинах І.Труша гармонійно перегукувались з вишиванками на вбранні всіх учасників дійства.
Для старшокласників у музеї набули неабиякого успіху інтегровані уроки із української літератури, образотворчого мистецтва та музики. Урок на тему: «Суголось живописних творів І.Труша та новели «Intermezzo» М.Коцюбинського» поєднав симбіоз візуального споглядання живописних творів Івана Труша, розбір літературного твору Михайла Коцюбинського та прослуховування музичних творів «Intermezzo». Саме така форма викладу матеріалу була легко сприйнята учнями і вже неодноразово отримала схвальні відгуки.
Учням молодших класів, як показує досвід, важливо поєднувати теоретичний матеріал із практичною роботою в матеріалі. Тому для цієї категорії відвідувачів розроблено широкий спектр майстер-класів, що ґрунтуються на вивченні творчості І.Труша. Яскравим прикладом такого музейного уроку є інтегрований урок із української літератури та образотворчого мистецтва на тему: «Іван Труш та Леся Українка» та майстер-клас із виготовлення вітальної листівки за мотивами казки Лесі Українки «Лілія» у техніці аплікація із тканини, фетру та стрічок. Заняття побудоване на співставленні цікавих фактів із життя художника та поетеси, вивченні їхньої творчості. На уроці учні знайомляться з живописним циклом «Квіти» І.Труша, проводять власні аналогії.
Досвід проведення таких уроків на експозиційних залах свідчить, що саме в такому вигляді науково-просвітницька діяльність музею як інституції дає добрі результати, радо сприймається і дітьми, і їх вчителями, формує позитивне враження від навчального процесу та прищеплює гарний смак.
За багатолітньою традицією, вагомою ділянкою роботи ХММ І.Труша й надалі є співпраця з навчальними закладами, що носять почесне ім’я художника. Це – Львівський державний коледж декоративного і ужиткового мистецтва ім. І.Труша (ЛДКДУМ ім. І.Труша), та Бродівська гімназія ім. І.Труша. Педагогічні колективи цих поважних інституцій завжди підтримують кожну ініціативу музейних працівників. Так вже звичними стали літературно-музичні вечори, за участю учнів, вчителів, викладачів та музейників, що відбуваються як на базі цих навчальних закладів, так і в музеї.
Студенти ЛДКДУМ ім. І.Труша є частими гостями у ХММ І.Труша. Традиційно щороку першокурсники після урочистої лінійки 1-го вересня відвідують меморіальний музей, прослуховують екскурсію та отримують творчий заряд на весь період навчання. Упродовж наступних років навчання вони звертаються до мистецької спадщини Труша, роблять копії живописних краєвидів та психологічних портретів, працюють на пленері у саду художника.
До слова, пленери у саду Івана Труша вже також стали традиційними. Кілька років поспіль діти, учасники мистецьких гуртків Львова у час літніх або осінніх канікул групами приходять на організовані працівниками музею пленери. Особливо вдалим на нашу думку було проведення пленеру спільно з ЛДКДУМ, адже завдяки співпраці викладачів коледжу, що погодились поділитись своїми знаннями, а зокрема майстер-класу пленерного живопису від Кравчука І.А., юні таланти з мистецьких шкіл дізнались про деякі секрети та навики малювання на лоні природи. Кількість бажаючих взяти участь у цьому проекті – понад 50 дітей, що говорить про актуальність і важливість такої події.
В рамках культурно-освітньої програми „Канікули в НМЛ” молодшими науковими працівниками ХММ І.Труша Людмилою Співак та Наталією Сидор організовано цілий ряд проектів, розрахованих на щоденні відвідини музею у період шкільних канікул. Проект „Новорічна майстерня Івана Труша” – проведення в музеї в новорічно-різдвяний період дитячих тематичних занять „Зимова казка” (за мотивами живописного циклу І. Труша „В обіймах снігу”) та майстер-класів із виготовлення новорічних прикрас. Проект „Весняні канікули з Іваном Трушем” – проведення для дітей протягом весняних шкільних канікул циклу тематичних занять „Шевченкіана Івана Труша” та майстер-класів. Проект „Великдень з Іваном Трушем” –проведення тематичних занять та майстер-класів із виготовлення писанок та великодніх композицій, а проект „Львів у творчій палітрі Івана Труша”, присвячений Дню міста Львова. В період літніх канікул успішно себе зарекомендував проект „Арт-студія Івана Труша”.
У цій культурно-освітній програмі взяла участь і автор цього матеріалу Козак Р. з інтерактивними проектами „Весняна майстерня Івана Труша” та „Літо у майстерні Івана Труша”. Розроблено програму заходів, що включають тематичну екскурсію та майстер-класи із виготовлення об’ємно-просторових композицій за мотивами живописних творів художника із циклу «Квіти».
Такі заняття з учнями молодшого та середнього шкільного віку набули неабиякої популярності у відвідувачів музею які стали його постійними «прихожанами» та прихильниками.
З винятковим пієтетом шанують пам’ять про Івана Труша на Бродівщині, малій батьківщині митця. Тут передовсім слід згадати Бродівську гімназію ім. І.Труша, де понад сто років тому навчався художник. В гімназії створено кімнату-музей художника й часто проводяться тематичні заходи, покликані вшанувати його пам’ять. Так впродовж останніх років влаштували цілу низку мистецьких та театралізованих вечорів, присвячених І.Трушу, під керівництвом вчителів гімназії – Наталії Загоруйко, Галини Шнайдрук та працівників ХММ Івана Труша. Під час цих дійств за участю учнів, були поставлені короткі імпровізовані сценки, що оживили пам’ятні епізоди з життя художника, його оточення, спогади про зустрічі й взаємини із відомими діячами літератури та мистецтва ХІХ ст. Саме в такий спосіб молодь отримала можливість немов наблизити, матеріалізувати, епоху, коли жив і творив І.Труш, детальніше перегорнути вибрані сторінки його біографії.
Для учнівської та студентської молоді у меморіальному будинку художника періодично проводяться мистецькі вечори. В рамках святкування 145–ї річниці від дня народження Івана Труша у творчій майстерні художника було проведено літературно-музичний вечір «Іван Труш та Леся Українка: шляхами долі» (до 145-річчя від дня народження Івана Труша та 100-ліття від дня смерті Лесі Українки)” (організатор заходу – Р.Козак).
Темою вечора стало висвітлення взаємин двох видатних особистостей, що вписали знакові сторінки до історії української культури, – Івана Труш та Лесі Українки. Вони народилися і зростали у різних куточках України. Для Труша рідною була Галичина, а для Лесі – Волинське Полісся. Однак обох єднало середовище, у якому закладались початки світосприйняття і світогляду, і, головне, у цьому середовищі зберігалась рідна мова, плекалась давня культура і традиції народу. Творче становлення цих двох велетів відбувалось на тлі потужного піднесення соціального й національно-визвольного руху на теренах України, по обидва берега Дніпра, і припало на час національно-культурного відродження та становлення української культури як культури світового рівня. Із творів, листів, а також спогадів рідних, друзів та сучасників постали перед нами незабутні образи цих непересічних особистостей…
У вечорі були задіяні актори Людмила Зборовська та Дмитро Благий. Зокрема, актор Львівського драматичного театру імені Лесі Українки Дмитро Благий, зачитав фрагменти з листів та спогадів Івана Труша, а Людмила Зборовська декламувала вірші Лесі Українки та озвучувала листування поетеси. А музичний гурт «Коралі» виконав в’язанку народних пісень та пісень, записаних Лесею. Під час заходу глядачам також запропонували познайомитись із підбіркою фотографій з життя цих знаменитих людей, що демонстрували у слайд-показі. Важливим фактором також була і демонстрація портрету Лесі Українки (1901 р.) пензля Івана Труша та його ж автопортрет (1930-х рр.).
До 146-ліття від дня народження митця у приміщенні Художньо-меморіального музею Івана Труша було проведено літературно-мистецький вечір «Іван Труш та Аріадна Драгоманова: сторінки взаємин». Окрім працівників ХММ І.Труша до участі у програмі вечора було залучено акторів Львівського драматичного театру імені Лесі Українки: Марію Дзвонік, Інну Лиховид, Дмитра Благого. У майстерні Івана Труша завдяки неперевершеній грі професійних артистів вдалось відтворити атмосферу романтичних зустрічей митця з своєю коханою. Вечір відбувся 30 березня 2015 року.
Зали майстерні Івана Труша особливою аурою сприяють до організації та проведення музичних вечорів. Працівники музею співпрацюють і з уже відомими музичними ансамблями, і з ще не знаними широкому загалу новоствореними музичними гуртами. Упродовж останнього часу відбулись концерти різноманітних жанрів та напрямків. Музичний гурт “Хрущі” представив цікаву програму: «Романтичні мелодії та лірична поезія на тлі полотен Івана Труша». У майстерні І.Труша за участі акторки Першого українського театру для дітей та юнацтва Лесі Шкап’як організовано та проведено творчий музичний вечір „На музику себе перекладу…”. Прозвучали пісні на вірші Лесі Українки, Ліни Костенко, Наталії Давидовської, Роберта Бернса, Олександра Чака, Булата Окуджави, Жоакена Дюбеле. Гітара – Сергій Зеленський.
На музичному вечорі у липні 2016 року «Свято Івана Купала у майстерні Івана Труша» прозвучали українські народні пісні у виконанні ансамблю «Дивоструни».
В рамках Фестивалю “Ніч у Львові” у ХММ І.Труша вже кілька років поспіль проводяться мистецькі заходи. Зокрема, у грудні 2015 року відбувся концерт гурту “Бонді”: ліричні пісні про кохання українського пісняра і композитора, музичної легенда Львова ХХ століття – Богдана Весоловського. Українські народні пісні та авторські ліричні пісні від гурту “Anima” полонили глядача у 2016 році на мистецькому вечорі: «Романтичні мелодії на тлі полотен Івана Труша»:
Особливо популярними стали мистецькі заходи для батьків з дітьми від 2-ох років за участю Олени Лендел. З концертною програмою гаївок відбулись виступи сопілкарів ансамблю «Світанок». Гра на трембіті музиканта І.Мацелюха не залишила байдужим ні дітей ні дорослих.
Для наймолодших поціновувачів мистецтва спільно із проектом «M-Dates» за участю музикантів Львівської обласної філармонії Олени Мацелюх (спінет; синтезатор) та Віктора Паламарчука (гітара) організовано інтерактивний концерт для дітей «Музичний ранок в саду Івана Труша».
Окрім таких масштабних заходів у ХММ І.Труша набувають популярності камерні проекти, як «День народження у музеї», розраховані на групу дітей з 10 осіб. Діти молодшого та середнього шкільного віку радо збирають своїх друзів для святкування своїх уродин у стінах меморіального будинку. Інтелектуальні заняття та ігри знаходять щораз ширше коло прихильників.
Середовище ХММ І.Труша сприяє налаштуванню на творчий лад. Тому в стінах музею часто проводять презентації та певні урочистості. Тут варто згадати організацію та проведення урочистого засідання у творчій майстерні Івана Труша урочистої курінної ради дитячо-юнацької організації ПЛАСТ (пластуни 91 куреня). Поринувши у історію української культури і мистецтва ХІХ – ХХ ст. юнаки з особливим усвідомленням приймали присягу та вступали до лав цієї організації.
Всі форми культурно-освітньої роботи, що проводиться у ХММ І.Труша покликані піднімати загальний рівень освіченості серед молодого покоління. Працівники музею завжди готові до співпраці з освітніми установами, педагогічними колективами тощо.
Роксоляна КОЗАК
завідувач відділу Художньо-меморіального музею Івана Труша