Національний музей Революції Гідності презентує міжмузейний проєкт «Позивний «Кобзар». В обороні ідентичності»

141
«Позивний «Кобзар». В обороні ідентичності»

20 травня 2025 р. о 16 год. у  Національному музеї у Львові імені Андрея Шептицького (проспект Свободи, 20) відкривається виставка «Позивний «Кобзар». В обороні ідентичності».

Кожна епоха «використовувала» Тараса Шевченка по-своєму. Російська імперія боялася його імені. Радянська влада зробила його частиною офіційного культу. Проте у ключові моменти боротьби України за свою незалежність для українців він ставав зброєю пам’яті, свободи та самоусвідомлення. Особливо під час Революції Гідності, коли постать Тараса Шевченка набула нової актуальності. Гасло «Борітеся поборете!» лунало поруч із національним гімном, а зображення поета перетворилось із шкільного бюста на емоційно заряджений знак громадянської мобілізації.

«Позивний «Кобзар». В обороні ідентичності»

Проєкт розглядає, як Тарас Шевченко «говорить» до нас у XX–XXI століттях: через образ, слово, інтонацію часу. Як його «позивний» сигнал крізь століття знову набуває сили в момент національного випробування.

“Цей проєкт народився до широкомасштабної війни з ідеї показати різні іпостасі Тараса Шевченка під час Революції Гідності. І ще тоді виникло запитання: чому люди на Майдані не тільки сприйняли творчість і образ поета як певний дороговказ у боротьбі, а й зробили його «своїм» та органічно вписали в майданний рух? Очевидно, що відповідь на запитання містилася в минулому, яке дало поштовх до своєрідного кодування імені Шевченка”, розповідає кураторка виставкового проєкту, заступниця директора Національного музею Революції Гідності Катерина Романова. 

«Позивний «Кобзар». В обороні ідентичності»

Виставка прагне показати еволюцію образу Тараса Шевченка від поета в кожусі до учасника боротьби та культурного побратима сучасних українців. Вона закликає глядача відповісти собі: ким є Тарас Шевченко сьогодні? Що в його словах актуальне зараз? Чому він і сьогодні надихає на перемогу? Пропонуємо почути Тараса Шевченка в ефірі сучасності, побачити трансформацію його проявлення.

На виставці можна побачити понад сотню експонатів: скульптури, живопис, медалі, книжки, поштові листівки, архівні справи, світлини та плакати різного часу.

Портрет Тараса Шевченка. Художник Осип Курилас

Організатори: Національний музей Революції Гідності, Національний музей у Львові імені Андрея Шептицького

Партнери:  Національний музей Тараса Шевченка, Львівський історичний музей, Музей шістдесятництва (філія Музею історії міста Києва),  Івано-Франківський обласний музей визвольної боротьби імені Степана Бандери, Національна бібліотека України імені В. Вернадського, Державна архівна служба України, Центральний державний аудіовізуальний та електронний архів, Центральний державний архів-музей літератури і мистецтва, Центральний державний архів вищих органів влади та управління України, Центральний державний архів громадських об’єднань та україніки, Галузевий державний архів СБУ, ДП «Національний центр Олександра Довженка», БО «ФОНД АЛЛИ ГОРСЬКОЇ ТА ВІКТОРА ЗАРЕЦЬКОГО», Галерея Vakulenko Art Consulting.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються дані ваших коментарів.