Територія Львівщини є одним з найбагатших районів України на пам’ятки історії та культури. Значна кількість давніх поселень розташована на східних околицях Львова, навколо м. Винники. Вони свідчать, що з давніх-давен тут проживали племена, які підтримували тісні зв’язки з різними районами Східної, Центральної та Південно-Східної Європи.
Весною 1991 року науковим співробітником Львівського музею історії релігії М. С. Бандрівським були відкриті два багатошарові поселення, розташовані на південний схід від міста, близько 1 км від кільцевої дороги, навпроти села Чишки (урочища Лісничівка та Лазки).
Урочище Лазки – це незначне підвищення, що з’єднувалось з лівим давнім високим берегом р. Маруньки (права притока Полтви). Поселення в значній мірі зруйноване котлованом для водосховища. На глибині 0,25-0,4 м від сучасної поверхні залягали рештки поселення ранньозалізного часу, на глибині 0,6-0,8 м найчастіше зустрічалися знахідки неолітичного поселення. Крім того, в культурному шарі зафіксовано окремі вироби трипільської, культури шнурової кераміки, комарівської культури ІІІ-ІІ тис. до н. е.
Особливий інтерес викликає глиняний пошкоджений предмет приблизно трикутної форми не невеличкому дні. Він виготовлений з глини і орнаментований у стилі, характерному для культури лінійно-стрічкової кераміки. З однієї сторони заглиблений орнамент має вигляд двох концентричних дуг, від чких відходять заглиблені рисочки-промені. В центральній частині нанесено дві округлі ямочки. На протилежній стороні заглиблений орнамент утворює фігуру у вигляді боком трапеції з трьома лініями, що відходять від неї та п’ятьма вертикальними лініями, і п’ятьма точками на полі фігури.
Часткове збереження предмету не дозволяє повністю відтворити рисунок, а внаслідок цього і семантику зображень. Можна припустити, що він відображає календарно-обрядові уявлення
мешканців поселення.
Довідково: Культура лінійно-стрічкової кераміки (скорочено КЛСК) — археологічна культура доби неоліту, яка мала дуже значне поширення на території Європи у 5700-4900 роках до н. е.
На даний час цей глиняний предмет знаходиться в фондах історико-краєзнавчого музею міста Винники і виставлений для загального огляду.
Роман МЕТЕЛЬСЬКИЙ
Джерела:
Археологічні дослідження Винниківського історико-краєзнавчого музею за 1991 рік / Винниківський історико-краєзнавчий музей, Наук. товариство ім. Шевченка, Львів. університет. – Винники, 1992. – 48 с.