Національний музей у Львові запрошує на виставку керамічного “Трипілля” Оксани Чепурної

980
Нині Національний музей ім. Андрея Шептицького у Львові. Фото з поч. 30-х рр. ХХ ст.
Нині Національний музей ім. Андрея Шептицького у Львові. Фото з поч. 30-х рр. ХХ ст.

6 червня 2019 р. о 16 год. в Національному музеї у Львові ім. А. Шептицького (проспект Свободи, 20) відбудеться відкриття виставки художньої кераміки Оксани Чепурної «Моє Трипілля».

На виставці представлено настінні декоративні тарелі, пласти, кахляні панно, своєрідні керамічні «килими», а також об’ємна пластика та кераміка для просторово-архітектурного середовища. Експозицію можна оглянути до 21 липня 2019 р.

Афіша виставки Оксани Чепурної "Моє Трипілля"
Афіша виставки Оксани Чепурної “Моє Трипілля”

Дивосвіт керамічного «Трипілля» Оксани Чепурної своєю назвою поєднується з праджерелами української мальованої кераміки та витоками властивого для неї ручного розпису кольоровими глинами-ангобами. Він презентує надзвичайно широкий діапазон творчих зусиль мисткині, яка вже близько 50 років плідно працює на ниві відродження й подальшого розвитку мистецьких традицій українського кахлярства. Оксана Чепурна – заслужена художниця України, представниця старшої генерації львівських керамістів, подолала всі щаблі фахової підготовки, розпочавши роботу художника на Львівській фабриці кахлів у 1970, одразу після закінчення   ХУДОЖНЬОГО УЧИЛИЩА ІМ. І. ТРУША.

Активна творча діяльність Оксани Чепурної, яка очолила «Львівську кахлярню» у 2000 році і є головним художником цього підприємства, сприяє значному піднесенню як естетичних, так і функціональних характеристик продукції «Кахлярні», а також забезпечила впізнаваність і популярність цієї продукції на сучасному ринку. Окремим напрямом діяльності Оксани Чепурної є проекти кахляних печей і камінів, впроваджені у виробництво «Львівської кахлярні». Серед них – як неповторні за формами й оздобленням кахляні ансамблі, виготовлені за індивідуальним замовленням, так і серійні комплекти пічної кераміки.

Заслужена художниця України Оксана Чепурна на виставці „Вічність Трипілля“ в столичній ґалерії „Мистецтво“. Фото: Георгій Лук’янчук
Заслужена художниця України Оксана Чепурна на виставці „Вічність Трипілля“ в столичній ґалерії „Мистецтво“. Фото: Георгій Лук’янчук (джерело: http://svoboda-news.com/)

Оригінальний творчий доробок Оксани Чепурної, представлений цьогоріч  у Національному музеї ім. А. Шептицького у Львові, дає можливість говорити про масштаб й основні магістралі мистецьких пошуків знаної керамістки. Експоновані твори, а це настінні декоративні тарелі, пласти, кахляні панно, своєрідні керамічні «килими» (які можуть складатися від 4 до 50 кахель), а також об’ємна пластика, кераміка для просторово-архітектурного середовища, приваблюють композиційною довершеністю й особливим, підкреслено декоративним ладом. Рукотворність мальованого декору, в якому відчутним є домінування графічного підходу, розмаїття орнаментальних рішень, чітких за ритмічним укладом, сміливі поєднання традиційних і новаторських прийомів художнього формотворення, прадавні знаки-символи та структури, інспіровані засадами декорування українських мальованих мисок, рушників, писанок, килимів тощо – усе це теж вирізняє кераміку Оксани Чепурної.

Стилістику творів визначає віртуозне володіння й широке застосування автором таких давніх технік ручного керамічного розпису, як «ріжкування» й «фляндрівка», що містять різноманітні виражальні можливості й диктують різні способи орнаментації, посідаючи з-поміж композиційних засобів провідну роль у творенні декоративного образу.

Творчість Оксани Чепурної актуалізує мистецтво кахлі в культурному контексті ХХІ століття. Вона рішуче єднає минуле із сучасністю, повертаючи нас до призабутих цінностей національної культури.

Агнія Колупаєва, кандидат мистецтвознавства, старший науковий співробітник Інституту народознавства НАН України

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.