На схід від Роздолу: 8 дерев’яних храмів на шляху до Палацу Розділ

983
На схід від Роздолу: 8 дерев'яних храмів на шляху до Палацу Розділ

Для всіх поціновувачів сакральної архітектури, Розділ, що за пів години їзди зі Львова, та його околиці стануть справжнім відкриттям. У радіусі 20-30 кілометрів від містечка збереглося безліч дерев’яних храмів, кожен з яких має свою унікальну історію та неповторний архітектурний стиль.

Занурившись в атмосферу старовинного Роздолу, яку найкраще передає Палац Розділ, та посмакувавши вишуканими стравами місцевої кухні у “Старій Школі”, можна вирушити у міні-подорож об’єктами культурної спадщини неподалік. Один з варіантів: відвідати з понад десяток автентичних дерев’яних церков. Про найцікавіші з них – у матеріалі.

Церква Успіння Пресвятої Богородиці у селі Чорний Острів

Мандруючи Розділлям, обов’язково завітайте до старовинної церкви Успіння Пресвятої  Богородиці у селі Чорний Острів.

Церква Успіння Пресвятої Богородиці у селі Чорний Острів. Світлина Івана  Щурка
Церква Успіння Пресвятої Богородиці у селі Чорний Острів. Світлина Івана  Щурка

У шематизмах церква датується 1772 роком, або час будівництва окреслюється  XVIII ст. Вона була збудована коштом громади з допомогою графині Токажевської.

За переказами, церква раніше була костелом, який купили і привезли з с. Берездівці, де було збудовано чудовий бароковий мурований костел авторства Бернарда Меретина.

Нині церква не діюча, поруч громада збудувала нову муровану святиню. Але парох і члени громади радо покажуть стареньку церковцю мандрівникам, розкажуть про її історію.

Церква Успіння Пресвятої Богородиці у селі Чорний Острів. Світлина Івана  Щурка
Церква Успіння Пресвятої Богородиці у селі Чорний Острів. Світлина Івана  Щурка

Поруч церкви є кілька могил і гробівець місцевих шляхтичів, зокрема Токажевських з цікавими надгробними пам’ятниками.

Церква святих безсрібників Козьми і Дем’яна у селі Долішнє

Мальовничі села, багато цікавинок, пам’яток і яскравих знахідок, про якісь напишемо окремо, бо вони заслуговують уваги.

 Церква святих безсрібників Козьми і Дем'яна у селі Долішнє. Світлина Івана  Щурка
Церква святих безсрібників Козьми і Дем’яна у селі Долішнє. Світлина Івана  Щурка

Кам’яна брама – дзвіниця у селі Долішнє, ніби маленька фортеця серед розлогих галявин. А поруч – церква! Мандруючи Розділлям, цей храм вам точно сподобається. Він особливий і ми в цьому пересвідчилися.

 Церква святих безсрібників Козьми і Дем'яна у селі Долішнє. Світлина Івана  Щурка
Церква святих безсрібників Козьми і Дем’яна у селі Долішнє. Світлина Івана  Щурка

Тут дуже мальовничо розміщена, височіє над селом церква святих безсрібників Козьми і Дем’яна. Це тридільна однонавна дерев’яна церква.

Витончені лінії, гармонійні пропорції, досконалість деталей – все це робить цю пам’ятку справжнім шедевром дерев’яної архітектури. Добре збережена, кожухована ґонтом, що додає їй вишуканого стрімкого силуету.

Доступ до церкви здійснюється через аркові ворота в конструкції кам’яної дзвіниці.

Церква Преображення Господнього у селі Бориничі

 Ця святиня збудована у 1868 році, освячена 13 червня 1869 році отцем деканом Ступницьким До початку Другої світової війни покровителькою церкви була графиня Мицєльська. Церква має хрестоподібний план і один купол. Навколо неї проходить широке піддашшя, яке тримається на виступах дерев’яних брусів.

Церква Преображення Господнього у селі Бориничі. Світлина Івана  Щурка
Церква Преображення Господнього у селі Бориничі. Світлина Івана  Щурка

Стіни під піддашшям зроблені з відкритих дубових колод, а вище вони були обшиті дошками та лиштвами. Під час останнього ремонту церкву оббили фальшбрусом, а дах та піддашшя покрили блискучою бляхою.

Восьмерик церкви знаходиться посередині і має низький шатровий купол з маківкою, яка підтримується на восьми стовпах. Верхівки дахів бокових частин церкви теж прикрашені маківками. На південному заході від церкви розташована дерев’яна двоярусна дзвіниця з пірамідальним дахом.

Церква Пресвятої Трійці у селі Дроховичі

 Невеличка дерев’яна церковця, збудована у 1722 році. Тризрубна, одноверха, до вівтаря з південної сторони прибудована ризниця, дах якої суміщений з дахом вівтаря. Оточена піддашшям, яке над входом до церкви переходить у широкий двосхилий дах.

Церква Пресвятої Трійці у селі Дроховичі. Світлина Івана  Щурка
Церква Пресвятої Трійці у селі Дроховичі. Світлина Івана  Щурка

Усі стіни церкви, вертикально шальовані дошками, мають чотири маленьких вікна. Наву завершує пірамідальний дах з ліхтарем та маківкою.

Гребені трисхилих дахів бабинця і вівтаря увінчані маківками. На північний-схід від церкви стоїть дерев`яна каплиця, накрита двосхилим дахом з черепиці, на північний-захід – дерев`яна двоярусна дзвінниця з шатровим верхом.

Церква з двох сторін оточена високими липами, вище по схилу розташований цвинтар.

Церква-каплиця Перенесення мощів святого Миколая у селі Чорний Острів

Це одна з найбільш автентичних і найкраще збережених церков на Розділлі! Чудова локація, яку радимо відвідати, мандруючи цим краєм.  Церква-каплиця Перенесення мощів святого Миколая, яку ми виявили у селі Чорний Острів. Це село на захід від Роздолу, неподалік Ходорова.

Церква-каплиця Перенесення мощів святого Миколая у селі Чорний Острів. Світлина Івана  Щурка
Церква-каплиця Перенесення мощів святого Миколая у селі Чорний Острів. Світлина Івана  Щурка

Початок XX століття подарував цій місцевості одну з найцікавіших церков-каплиць. Розташована церква на західній околиці села.

Вона органічно вписалася в ландшафт Чорного Острова і до сьогодні зберегла свій автентичний вигляд та неповторний шарм. Пам’ятка має стрімкий і легкий силует та цікаве декоративне оздоблення.

Церква Введення в Храм Пресвятої Богородиці у Станківцях

Чудовий зразок дерев’яної архітектури – церква Введення в храм Пресвятої Богородиці – розташована за 12 кілометрів на схід від Роздолу у селі Станківці.

Зведена зі смереки на дубових підвалинах, вона має кілька версій щодо року будівництва: 1721, 1757 або 1784.

Церква Введення в Храм Пресвятої Богородиці у Станківцях. Світлина Івана  Щурка
Церква Введення в Храм Пресвятої Богородиці у Станківцях. Світлина Івана  Щурка

Первісно церква була монастирською і стояла за Дністром. Через часті повені її перенесли на сучасне місце, де, за легендою, воли зупинилися і відмовилися рухатися далі. На початку 1990-х років церкву відновили, проте оригінальний іконостас зазнав значних змін. Поряд з дерев’яною дзвіницею стоїть сучасний мурований храм.

Церква Чесного Хреста у селі Ілів

Будівництво церкви Воздвиження Чесного Хреста у селі Ілів розпочате у 1921 році.

Церква дерев’яна, хрещата у плані, з вкороченими бічними раменами, розміщена перпендикулярно до схилу. Середхрестя церкви увінчане незвичним пласким куполом на восьмерику.

Церква Чесного Хреста у селі Ілів. Світлина Івана  Щурка
Церква Чесного Хреста у селі Ілів. Світлина Івана  Щурка

Поруч церкви розміщена проста дерев’яна одноярусна дзвіниця. Оригінально і церква, і дзвіниця мали дощате дерев’яне вертикальне шалювання.

Церква святих Костянтина і Олени у селі Піддністряни

Дерев’яна церква святих Костянтина і Олени, розташована в селі Піддністряни, є зразком українського сакрального будівництва ХІХ ст. Зведена у 1891 році, вона стала духовним центром громади та архітектурною окрасою села.

Церква святих Костянтина і Олени у селі Піддністряни. Світлина Івана  Щурка
Церква святих Костянтина і Олени у селі Піддністряни. Світлина Івана  Щурка

Будівництво церкви ініційовано місцевим парохом Іваном Боднаром. Значну фінансову підтримку надав місцевий шляхтич пан Язвінський, який також запросив для розпису храму талановитого майстра, ймовірно, з Німеччини.

Церква має хрещатий план, що є характерним для українських дерев’яних церков. Велике піддашшя, яке оточує будівлю, та вишукані бані надають їй особливої витонченості. Стіни підопасання зроблені з відкритих брусів зрубу, а надопасання – кожуховані гонтами. Середхрестя нави завершується світловим восьмериком, укритим шоломовою банею.

З 1932 по 1964 роки парафію у Піддністрянах обслуговував о. Євген Тарнавський, племінник відомого українського військового діяча Мирона Тарнавського. За радянських часів церква зазнала переслідувань, проте після здобуття Україною незалежності, у 1990 році, парафіяни повернули храм вірним.

Іван ЩУРКО

Це дослідження виконане в рамках проєкту “МАНДРИ РОЗДІЛЬСЬКІ: мережа туристичних маршрутів субрегіону Розділля”, що реалізується за підтримки Український культурний фонд.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.