У церкві неподалік Львова історики виявили прапор, який належав молодіжній організації “Сокіл”. На малиновому полотнищі наклеєне зображення “галицького лева” та архангела Михайла. Верх прапора увінчаний автентичною фігурою сокільського символу – сокола в леті з гантелею в кігтях вилитого з бронзи.
“Це прапор однієї з філій товариства “Сокіл”, приблизно 1907-1914 рр, з характерними для організації того часу гербовими символами – гербом Галичини та символом Наддніпрянської України – архангелом Михайлом, – розповідає історик Орест Круковський. – На Галичині кожна 3-4 сокільська організація старалася мати власний прапор, і за документами та підрахунками австрійської поліції їх було близько 400 шт. з різними гербовими символами.”
Нині прапор знаходиться у церкві, але йдуть перемовини щодо передання прапору до музею.
Нагадаємо, “Сокіл” — тіловиховне (руханкового профіля) товариство, яке відіграло значну роль у національному відродженні слов’янських народів, зокрема чехів, українців, поляків. Український “Сокіл” постав 11 лютого 1894 р. у Львові. Метою товариства “Сокіл” — виховувати в українському народі єдність, народну силу й почуття честі шляхом плекання фізкультури, а разом з тим витривалість, рухливість, підприємність, розуміння праці у спільному гурті, дисципліну.
Серед визначних діячів “Соколу” до 1914 р. були: К.Ґутковський, Ю.Вінцковський, Ярослав Вінцковський (псевдонім Ярославенко, композитор сокільських пісень та гімну “Соколи, соколи, ставайте в ряди”), М. Волошин, Й. Доманик, Левко Лепкий, Р. Дигдалевич, Ціпановський.
Наталія МІНЯЙЛО
Джерело: Gazeta.ua