У селі Звенигород на місці давньої княжої столиці створять перший в Україні історико-культурний парк. Проект є одним із переможців конкурсу проектів регіонального розвитку Мінрегіону, на його реалізацію виділили близько 12 млн грн у межах секторальної бюджетної підтримки ЄС.
“Департамент є ініціатором проекту, ідея виникла при розгляді генерального плану Звенигорода на історико-містобудівній раді, але так як для села не розробляються історико-архітектурні опорні плани, ми вирішили створити цей проект щодо забудови парку, щоб зберегти цінну територію та археологічний ландшафт. Цей проект – один із трьох нашого департаменту виграв на конкурсі проектів регіонального розвитку Мінрегіону і отримав секторальну підтримку. Ми проситимемо статут національного для заповідника і це є наша принципова позиція, щоб зберегти історичні витоки”, – зазначила т.в.о. директора департаменту архітектури та містобудування Львівської ОДА Оксана Ткачук.
За її словами, проект реалізує три основні завдання: формування території історико-культурного парку і розроблення технічної документації щодо встановлення меж, створення громадського простору “Звенигородський Майдан”, а також розвиток туристичної інфраструктури.
Як зазначила молодший науковий співробітник НДЦ «Рятівна археологічна служба» ІА НАН України Наталя Войцещук, історико-культурний парк “Древній Звенигород” захистить територію пам’ятки від руйнувань.
“Наша мета – законсервувати пам’ятку з метою її збереження для майбутніх поколінь, бо зараз вона нищиться. Окрім того це буде місце, куди приїжджатимуть люди не лише з України, а й з-за кордону”,- наголосила Наталя Войцещук.
Відвідувачі парку зможуть побачити елементи археологічної пам’ятки – давнього Звенигорода. Зокрема давні церкви, княжий дитинець, господарські будівлі і оборонні укріплення.
Довідка. Звенигород – одна з трьох княжих столиць, де в ХІ-ХІІ століттях починалась українська державність на Прикарпатті. Дослідження Звенигорода почалися ще всередині ХІХ ст. і тривають до сьогодення. Наймасштабніші розкопки відбулись у 1950-1990-х роках. Вражаюча колекція археологічних артефактів, що нараховує кілька десятків тисяч знахідок, презентує Звенигород як крупний економічний, культурний та духовний центр. Завдяки історичним подіям та клімату колишня княжа столиця чудово збереглась до наших днів. На сьогодні досліджено не більше 10% площі давнього городища.
Наталка РАДИКОВА