Після 20-річної перерви іконостас XVI–XVII століття села Стара Скварява повернувсяся додому – у церкву Архістратига Михаїла. Унікальну пам’ятку сакрального мистецтва разом із дерев’яною церквою, датованою 1508 роком (дату виявлено під час обстеження львівським дослідником дерев’яних українських церков Василем Слободяном з Інституту «Укрзахідпроектреставрація». ) відтепер називатимуть музеєм.
У 1995 році до Львівського музею історії релігії потрапив іконостас із церкви села Стара Скварява – єдиний в Україні збережений зразок повного комплексу молільного та празничкового рядів ікон середини XVI століття. Він був у незадовільному стані, з деякими втратами, вимагав індивідуального підходу до кожної ікони, кожної деталі.
З того часу було підписано чимало різних договорів, угод, розпоряджень щодо процесу реставрації та повернення іконостаса у материнську церкву. Тож у селі відреставрували дерев’яну церкву Архістратига Михаїла, забезпечили її комплексним протипожежним захистом та цілодобовою охороною.
Сьогодні всі реставраційно-підготовчі роботи завершено. Ггромада села довго очікувала повернення іконостаса, бо вважає, що він становить єдність із п’ятсотлітньою церквою. І ще: близькість до міста Жовкви (лишень один кілометр), тож Стара Скварява може стати об’єктом туристичного та християнського паломництва.
Згідно з наказом Департаменту з питань культури, національностей та релігій Львівської ОДА від 29 вересня 2015 року у Старій Скваряві Жовківського району створено філію Львівського музею історії релігії – Музей “Староскварявський іконостас XVI – XVIII ст.”. У неділю, 11 жовтня, громада села зібралася пошанувати повернення іконостаса: відбулася Служба Божа, хресний хід до храму Архістратига Михаїла, освячення іконостаса і відкриття музею. Урочистості розпочалися о 12.00.
Ірина ЦЕБЕНКО
Джерело: Львівський музей історії релігії