У Львові триває ревіталізація Фабрики Повидла, що на вулиці Богдана Хмельницького, 124. Комплекс перетворюють на центр сучасного мистецтва «Jam Factory Art Center». Під час реставрації тут знайшли гіпсового маскарона, який декілька століть був прихованим від людського ока. Про це пише Galnet
«Ми знайшли маскарона на фасаді старої будівлі, а саме у її піддашші. Маскарон був у дуже темному кутку, тому ми не могли його розгледіти, і лише під час демонтажу покрівлі ми побачили його. Такі обличчя раніше встановлювали, аби захистити будівлю від злих духів. Це або дитяче лице, або ангела», – ділиться з Galnet менеджер проєкту компанії DELTA Ukraine, яка курує ревіталізацією об’єкту Юрій Забава.
І додає: «Маскарони завжди розміщували на фасаді будівлі із зовнішньої сторони. Але той, що ми знайшли, був у середині будівлі. Ми дійшли до висновку, що будівля Фабрики Повидла спочатку мала зовсім інший вигляд та склад даху: без шпилів. Цей маскарон датується ще 1860-ми роками – коли звели будівлю».
Для того, щоб зберегти автентичну скульптурну прикрасу, фахівці зробили її зліпок: пошарово наклали спеціальну суміш і створили точну копію. Після цього разом із професійними реставраторами маскарон демонтували зі стіни. У майбутньому маскарон використають у дизайні інтер’єрів.
Під час ремонту у будівлі натрапляли й на інші цікаві знахідки: пляшки від закруток 1980-90-х років, алкогольних напоїв 1940-50-х та німецької газованої води.
Роботи на території Фабрики Повидла розпочали у листопаді 2020-го року, завершення їх планують у травні 2022-го.
«Зараз тут відбувається повноцінна реконструкція усіх будівель та ревіталізація у культурно-мистецький центр. Наразі ми виконуємо залізобетонні роботи – облаштовуємо каркаси будівель. Уже з потеплінням почнемо їх обшивати», – пояснює Юрій Забава.
До слова, раніше на фасаді Фабрики Повидла встановили артоб’єкт – банер з роботою мисткині Олени Субач «Місце для». Він залишатиметься там до відкриття простору.
Додамо, ця неоготична будівля є пам’яткою архітектури місцевого значення. У минулому частина комплексу фабрик «Йозеф Кронік», «Кронік і син», «Фабрика повидла». Теперішній власник Harald Binder Cultural Enterprises із 2015 року трансформує комплекс у центр сучасного мистецтва, керівником перебудови є Герберт Пастерк.