Вчора, 9 лютого 2018 року, у виставковому залі Львівського історичного музею (пл.Ринок 6, 3 пов.) відбулося відкриття виставки “Мистецький світ Артура Ґроттґера”. Автори виставки Світлана Хавалко, Марʹян Вахула.
Виставка представляє графічні і живописні твори відомого художника, яскравого представника польського романтизму, уродженця нашого краю Артура Ґроттґера (1837–1867). Репрезентовані літографічні роботи є частиною колекції Львівського історичного музею, рисунки та живопис — Львівської національної галереї мистецтв імені Бориса Возницького. Виставка присвячена ювілейним датам з життя Артура Ґроттґера – 180-ти річчю від дня народження та 150-річчю від дня смерті.
До уваги відвідувачів представлено понад сімдесят художніх творів: три живописні полотна, оригінальні рисунки, літографії, що умовно відповідають ранньому (до 1854 р.) та останньому (після 1864 р.) етапам творчості А. Ґроттґера.
Глядач має змогу побачити унікальні рисунки, намальовані рукою А. Ґроттґера. Це, зокрема, динамічні зображення коней та вершників: «Арабська кіннота», «Чоловік з конем»; рисунки сюжетного характеру: «Жінка з кліткою» («Ох, кіт»), «Купівля», «Перед вітриною»; портретні зображення: «Портрет дітей Дідушицьких», «Портрет Каралінського» та ін..
Серед літографій альбому «Зимові вечори» звертають на себе увагу написані художником автопортрет, портрети художника Францішека Тепи (1829–1889) та невідомого галицького старця. Сповненими водночас величності та трагізму роботи сакрального характеру – «Богоматір» та «Це людина». Вміло відображені емоції та настрій зображуваних персонажів у роботах «З колядою» та «Казки».
Представлена на виставці не типова для творчості А. Ґроттґера робота в жанрі марина – «Венеціанська лагуна», написана у 1864 р. Трагізм війни, велич Людини, героїзм яскраво відображено у роботах «На багнети», «Після бою» тощо.
Частиною альбому «В долині сліз» є останній історико-тематичний цикл «Війна» (1866-1867), одинадцять робіт якого акцентують увагу, які нещастя приносить війна. На кожній роботі в алегоричній формі присутній молодий художник, якому муза показує трагічні сцени драматичних подій повстання 1863 року.
Пам’ятки виставки відрізняються тематично, проте їх об’єднає емоційне і поетичне відношення до зображуваного. У кожному творі проглядається ніжна і лірична натура, високий дух художника-патріота.
Романтична ідейність творів А. Ґроттґера в поєднанні з реалістичною передачею сюжету, народної героїки з алегоріями, містичної символіки з академічним стилем написання, політичною основою художнього задуму представляє творчість художника, як самобутню та унікальну постать в європейському живописі.
Представлені на виставці твори не лише відображають художню манеру А.Ґроттґера як митця, але й відтворюють сторінки історії, віддзеркалюють епоху, в якій жив і творив автор, філософське бачення світу людиною, яка прожила тільки тридцять років віку.
Життя і творчість Артура Ґроттґера були тісно пов’язані зі Львовом і час проведений тут він особисто характеризував наступними словами: «Живу тут у Львові щасливо; найщасливіша це епоха в моєму житті.
Спокій та праця звичайно заповнюють цілий мій час…О, Боже, не раз я буду тужити за цими часами – хвилини, котрі тут немилими називаю, буду можливо колись зараховувати до найкрасивіших хвилин життя свого…» (з щоденника А. Ґроттґера від 1854 р.)
Сподіваємося, що творчість Артура Ґроттґера не тільки приверне увагу широкого кола відвідувачів, але по-новому відкриє для багатьох постать цього художника.
Руслан КОШІВ