Вчора, 24 березня 2019 року, в Палаці залізничників „Рокс“ у Львові відбулося представлення Мистецького проекту „Ремінісценції.UA“, автором якої є заслужена артистка України, режисер і керівник балету Ірини Мазур „Життя“.
Упродовж майже двох годин глядачі мали можливість через танець, пісню, музику, відео зануритися в нашу історію і переосмислити все, що знали досі.
Проект був створений у 2013 році, як протидія тотальній русифікації. Та він актуальний і досі, особливо в час, коли через легковажне ставлення до вибору президента, можемо втратити все, за що боролися сотні років.
Понад 300 років винищення нашого народу, незліченні заборони на право говорити, вчитися, писати рідною мовою, мільйони розстріляних, виморених голодом, жорстоко вбитих у тюрмах та на засланнях українців — історія нашої нації… Та нам, як наголосила Ірина Мазур, вдалося не лише вижити, але й зараз врешті відродитися: маємо армію, кінематограф, який розвивається, звучить українська пісня, яку ще п’ять років тому просто не пропускали в ефіри, бо вона, наче не була конкурентоспроможною, порівняно з московським продуктом, вийшло безліч якісних книг рідною мовою.
У проект залучені майже тридцять учасників: артисти балету „«Життя“ та їхні однодумці, друзі й справжні патріоти України — співаки Назар Савко, Софія Федина.
Загалом проект сформований із десяти новел, які розкривають історію через імена тисячів українців, серед них відомі поети, режисери, науковці, цвіт української нації — Лесь Курбас, Валер’ян Підмогильний, Микола Зеров, Микола Куліш, Євген Плужник, Микола Трохименко. Трагедія „Розстріляного відродження“ (термін належить представникові української діаспори Юрієві Лавриненку), яка почалася навесні 1933 року. У Харкові в будинку „Слова“, який називають „крематорій“, покінчив життя письменник Микола Хвильовий, розпочались масові арешти — у 44 квартирах із 60 були арештовані представники української еліти.
Дощенту знищені всі українські кобзарі, а кобза та бандура вважалися ворожими інструментами — їх спалювали.
Знищено школу українського художника-монументаліста Михайла Бойчука, навчання за кордоном якого фінансував митрополит УГКЦ Андрей Шептицький. Із талановитим митцем у 1937 році були розстріляні і його найкращі учні Iван Падалко та Василь Седляр в Києвi.
Допомогти пізнати правду, яка зробить нас вільними – така головна мета проекту „Ремінісценції.UA“. майже двогодинне дійство відкриває забуті сторінки історії, імена людей, які формували нашу націю, за те й були знищені.
Співачка та волонтерка Софія Федина у своєму виступі наголосила, що нині мусимо бути особливо пильними і єднатися, щоб протистояти ворожій московській пропаганді, яка нещадно заполонила не лише інформаційні ресурси, але й різними способами намагається внести дисбаланс у взаєминах із нашими європейськими партнерами. ми не можемо допустити реваншу наших ворогів. Лише руйнуючи саркофаг імперської брехні, досліджуючи і пропагуючи свою історію Правди, зможемо перемогти.
Наталка ПАВЛИШИН