Продовжуємо знайомити вас з виступами учасників наукової конференції під назвою “Меморіальні музеї сьогодні: специфіка експозиційної, фондової та освітньої роботи”, що проходила 16-17 листопада в приміщенні Музично-меморіального музею Соломії Крушельницької у Львові, і пропонуємо вашій увазі доповідь заступника директора Чернігівського літературно-меморіального музею-заповідника Михайла Коцюбинського Наталії Коцюбинської на тему “Мистецькі проекти у просторі меморіального музею”.
“Сучасний музей вже давно перестав бути тільки місцем для зберігання та експонування колекцій старовини. В першу чергу, сучасний музей – це місце для спілкування, для зустрічей і дискусій, для відпочинку та отримання нових вражень, місце, де кожен відвідувач може задовольнити свої естетичні потреби, адже, як стверджує Ф. Вайдахер: «До специфічних завдань музею належить не інформування, а створення можливостей для емоційного переживання». [1;184].
Над виконанням цього завдання і працюють співробітники Чернігівського літературно-меморіального музею-заповідника М. М. Коцюбинського. Певно, вже самі відвідини будинку письменника, де в єдиному просторі поєдналися таємничий світ творчості і життєві будні творця, викликають у людей певні емоції і переживання, можливість доторкнутись до неповторної атмосфери родинного затишку, комфорту залишаться в пам’яті надовго. Але цього замало, щоб відвідувач знову й знову повертався до музею. Ми постійно мусимо пропонувати новий музейний продукт для зацікавлення містян і тільки тоді, коли це буде цікаво для них, музейні зали не пустуватимуть.
Саме тому, наприкінці 2013 року, проаналізувавши основні показники діяльності музею і помітивши зниження кількості відвідувачів, колектив нашого музею розпочав роботу у новому для себе напрямку. Було розроблено кілька цікавих проектів, розрахованих на різні вікові категорії, які з успіхом втілювались у життя протягом двох років. Звісно, що найвдячніша аудиторія – це діти, і тому перші наші спроби спрямовувались на залучення до музею якомога більше дітвори.
Наймасштабніший, найтриваліший проект, розрахований на багато років, – це «Чарівна музейна майстерня». Оскільки у музеї працюють в основному творчі люди, з багатою фантазією, які вміють своїми руками творити справжні чудеса з підручних засобів, то вони залюбки діляться своїми секретами з школярами. Цей проект розрахований на учнів початкової школи, охоплює практично всі 34 школи міста. Маленькі відвідувачі мають можливість виготовити власними руками гарні сувеніри і подарунки для своїх рідних до Різдва й Нового року, Великодня, Дня Матері. Обов’язково на виробах прикріплюється маленька етикетка «Виготовлено у музеї М.Коцюбинського», щоб діти не забули про те, де вони були. Хоча забути їм навряд чи вдасться, адже кожне заняття розпочинається з відвідин кімнат меморіального будинку і розповіді про родинні традиції Коцюбинських, про відзначення різних свят у цій сім’ї. На Різдво в будинку поселяється лісова красуня, яку прикрашають іграшки ручної роботи, до Великодня – цікаві писанки, які колекціонував Михайло Михайлович. Можливість доторкнутись до родинної аури Коцюбинських підсилює емоції, додає яскравих вражень, і дітлахи з великим задоволенням потім самі майструють свої вироби, розповідають про те, як вони подарують їх своїм рідним.
Другим цікавим проектом для молодших школярів є проект «Веселі канікули у музеї». Проводимо ми його щорічно під час роботи пришкільних таборів. Включає в себе проведення інтерактивних екскурсій з елементами гри, квест- гру «Таємниці музейного садка», майстер-класи у музейній майстерні, перегляд дитячих вистав, які з задоволенням демонструють маленькі актори театральної студії «Біла валіза», з якою музей співпрацює вже кілька років.
Теж охоплені всі школи міста, записуються до нас заздалегідь, іноді ми змушені навіть відмовляти, оскільки фізично не маємо можливості прийняти всіх бажаючих.
Дуже цікавим виявився також проект, який вдалося реалізувати минулої зими «Від Миколая до Водохреща», який включав у себе багато різнопланових заходів, розрахованих на різні вікові категорії. В першу чергу, звісно ж, були діти, які приходили до музею вчитись пекти і декорувати «миколайчики», готували фольклорне свято «А хто-хто Миколая любить», брали участь у благодійній акції для вихованців міської школи-інтернату.
Дорослі теж не забарилися: виявилося, що їм не менше, ніж дітям, цікаво пекти і прикрашати обрядове печиво, вчитися співати колядок, пізнавати таємниці різдвяного меню.
Добрі музейні друзі завітали на «Різдвяні посиденьки», які відбулися з гарними побажаннями, щирими жартами, цікавими колядками і щедрівками.
А завершився цей святковий цикл теплою зустріччю національних товариств, які мешкають на Чернігівщині. Євреї, німці, поляки, вірмени, греки розповідали про свої національні традиції, співали і танцювали, читали поезію.
Справжньою подією у культурному житті міста став спільний проект Чернігівського літературно-меморіального музею-заповідника М.Коцюбинського та Чернігівського обласного філармонійного центру фестивалів та концертних програм «Мистецькі зустрічі в музеї».
Автор проекту і головний режисер – Заслужений діяч мистецтв Олег Васюта. Проект присвячений пам’яті відомого громадського діяча, колишнього директора музею, Заслуженого працівника культури Юлія Романовича Коцюбинського, якому у квітні 2014 року виповнилося б 80 років, а у травні 2015 року минуло 15 років з того часу, як він відійшов у вічність. Юлій Романович Коцюбинський – внук письменника, працював у музеї після закінчення Київського університету ім. Т. Шевченка на посаді наукового співробітника. З 1988 року до 2000 року очолював музей.
Зустрічі відбувалися один раз на місяць з листопада до травня. Програма створювалася із використанням матеріалів із книги спогадів про Юлія Коцюбинського, а також із залученням кращих творчих сил філармонійного центру. Цей проект був розрахований на людей старшого покоління, які з задоволенням відвідували всі заходи. Уже навіть склався постійний контингент учасників мистецьких зустрічей.
У 2014 році виповнилося 80 років від часу заснування нашого музею. До цієї дати теж вирішили підійти нестандартно, подарувавши місту і своїм шанувальникам справжнє свято спілкування з музеєм. Ми розробили проект «Десять днів з музеєм». Протягом десяти днів у просторі музею відбувалися презентації нових книг про Михайла Коцюбинського та музейних видань, концерти, відкриття виставок, кінопоказ, дитячий день, літературні вечори.
Вхід до музею у ці дні був безкоштовним, всі бажаючі могли відвідати не лише заходи, а й експозиції.
Коли готувались до відзначення ювілею Ліни Костенко, сама по собі народилася ідея проекту «Є поети для епох», яка ґрунтувалася на творчості визначних українських поетів ХХ сторіччя і включала в себе цикл літературно-мистецьких вечорів, круглих столів, конкурс декламаторів. Завершився цей проект в День української писемності підбиттям підсумків конкурсу, визначенням переможців і врученням нагород.
Найтривалішим у часі є проект «Музейний простір – територія для душі», який приурочений до Міжнародного дня музеїв. Напевно, він триватиме доти, доки існує музей. Щорічно, до професійного свята ми готуємо нову, цікаву програму, яка розпочинається об 11-00 і триває до останнього відвідувача. Протягом дня, як у калейдоскопі, у нас змінюються заходи: концерти, виставки, інтерактивні екскурсії, майстер-класи, вистави, фестивалі. Дуже часто люди, прийшовши на якусь часинку, лишаються на цілий день, адже у нас є можливість не тільки споглядати різні заходи, а й перекусити, відпочити в саду. Кожного року народжуються нові ідеї, ми їх втілюємо в життя і самі отримуємо від цього велике задоволення.
Отже, Чернігівський літературно-меморіальний музей-заповідник Михайла Коцюбинського давно вже перетворився на справжній мистецький центр, в якому затишно і комфортно дорослим і дітям, літераторам і музикантам, професійним художникам і народним умільцям. А , певно, саме це і є головним завданням кожного музейного колективу – перетворити свій заклад на центр дозвілля громади, подарувати людям можливість пережити яскраві враження, емоції, дати можливість бути почутими. За останні два роки ми змінилися самі і змінили ставлення до музею у відвідувачів. Тепер вони точно знають, що якщо музей запрошує, то треба обов’язково йти, бо буде цікаво.”
Наталія КОЦЮБИНСЬКА
заступник директора Чернігівського літературно-меморіального музею-заповідника Михайла Коцюбинського
Література:
1. Вайдахер Фрідріх. Загальна музеологія. Посібник / Переклали з німецької В. Лозинський, О. Лянг, Х. Назаркевич. – Львів: Літопис, 2005.
2. Музей: менеджмент і освітня діяльність. – Львів: Літопис, 2009.