Музей Олекси Новаківського запрошує на екскурсію

1277
Олекса Новаківський у майстерні. 1920-ті рр.
Олекса Новаківський у майстерні. 1920-ті рр.

В неділю,17 червня 2018 року, о 15.00 Художньо-меморіальний музей Олекси Новаківського (вул. Листопадового Чину, 11; навпроти Собору св. Юра) запрошує шанувальників українського мистецтва на екскурсію. Усім охочим пропонують дізнатися про життєвий та творчий шлях визначного українського художника і педагога безпосередньо на експозиції музею — у творчій майстерні митця.

Олекса Новаківський (зі сайту http://www.prolviv.com.ua)
Олекса Новаківський

Олекса Новаківський (1872–1935) — одна з найяскравіших творчих особистостей в історії української культури XX століття. Живописець утверджував нову естетику національного мистецтва, синтезувавши у своїй малярській праці багаті традиції української народної формотворчості, фольклору, міфології, релігійного живопису та модерні здобутки західноєвропейського мистецтва. Художник не лише еволюціонував разом із розвитком світових течій у малярстві, а й володів власним мистецьким стилем. У творчих пошуках він пройшов складний шлях від імпресіонізму до символічного, експресивного стилю. О. Новаківський вводить у канву своїх різножанрових творів розмаїття символів-знаків, наповнюючи художню мову й образну тканину полотен метафорами, алегоріями й алюзіями. Митець – непересічний майстер кольору, який через призму інтенсивності барви навіює нам сприйняття образних візій як дійсність, занурюючи глядача в свій багатий внутрішній світ.

Художньо-меморіальний музей Олекси Новаківського. Львів, вул. Листопадового Чину, 11
Художньо-меморіальний музей Олекси Новаківського. Львів, вул. Листопадового Чину, 11

Експозицію музею Олекси Новаківського розгорнено у колишній віллі й творчій робітні польського художника Яна Стики (1858–1925). Будівлю, витриману в неороманському стилі, у 1889–1890 роках звів відомий український будівничий Іван Левинський за проектом архітектора Юліана Захаревича.

1907 року будинок придбав великий меценат української культури, греко-католицький митрополит Андрей Шептицький і наступного року подарував його Національному музеєві (тоді — Єпархіальному Церковному музеєві).

1913 року у віллі оселився О. Новаківський, переїхавши сюди разом із дружиною Анною-Марією Пальмовською з-під Кракова на запрошення митрополита А. Шептицького. Працював художник у майстерні на другому поверсі, а жила родина з синами Ярославом і Жданом в п’яти кімнатах, розміщених поруч.

Олекса Новаківський з дружиною Анною-Марією, синами Ярославом і Жданом, та учнями Мистецької школи. 1923 р.
Олекса Новаківський з дружиною Анною-Марією, синами Ярославом і Жданом, та учнями Мистецької школи. 1923 р.

З ініціативи та за фінансової підтримки митрополита А. Шептицького в 1923–1935 роках у майстерні О. Новаківського діяла перша в Галичині українська Мистецька школа, якою керував художник. Вона швидко перетворилася в один із провідних культурних осередків Західної України міжвоєнного періоду і опинилась у полі уваги не лише талановитої молоді, а й притягувала до себе знакові постаті із середовища інтелектуальної та мистецької богеми краю.

Меморіальна дошка Олексі Новаківському (скульптор — Еммануїл Мисько, 1972)
Меморіальна дошка Олексі Новаківському (скульптор — Еммануїл Мисько, 1972)

У березні 1972 року з нагоди урочисто відзначеного ЮНЕСКО 100-річчя від дня народження О. Новаківського в приміщенні майстерні митця було відкрито художньо-меморіальний музей. Біля входу в музей — меморіальна дошка О. Новаківському (скульптор — Еммануїл Мисько, 1972), а в наріжній ніші будинку 2010 року встановлено скульптуру Божої Матері авторства Романа Петрука. Проект першої експозиції виконав син художника — архітектор Ярослав Новаківський. На внутрішніх дверях — кольорові вітражі «Музи художника» (1992) Аскольда Стернюка, а на вікні сходової клітки — класичний вітраж «Україна» (1986) Володимира Боднара.

Олекса Новаківський. «Юр. Поема світової війни». 1916 – 1922 рр. Полотно на фанері, олія.
Олекса Новаківський. «Юр. Поема світової війни». 1916 – 1922 рр. Полотно на фанері, олія.

Піднявшись крутими сходами на другий поверх, ми потрапляємо в майстерню художника, де розгорнуто постійну експозицію музею. Тут можна оглянути основні картини митця й відчути атмосферу його творчої лабораторії, з якої відкривається прекрасний краєвид на Святоюрську гору.

Маєте чудову нагоду, оплативши лише вхідний квиток до музею, ознайомитися із життєписом митця, прослідкувати розвій його творчості: від ранніх праць до символіко-експресивних полотен.

Вартість вхідних квитків на експозицію:
Для дорослих — 30.00 грн.
Для студентів — 20.00 грн.
Для учнів, пенсіонерів — 15.00 грн.
Чекаємо на Вас:
вул. Листопадового Чину, 11; навпроти Собору св. Юра

Завідувач Художньо-меморіального музею Олекси Новаківського

Ірина РІЗУН

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.