Львівська залізниця – перша залізниця України, яка має чи не найбагатшу історію, адже за час свого існування належала чотирьом державам. Музей історії Львівської залізниці ілюструє не лише приладдя “перших” залізничників чи їх форму – він відображає статус залізниці та її працівників у суспільстві, а також її вплив на розбудову тієї чи іншої держави, адже залізниця здавна вважається кровоносними судинами економіки країни.
Музей засновано у 1972 році з ініціативи невтомного збирача та пропагандиста історії Львівської залізниці Пилипа Толочка. За роки свого існування Музей кілька разів змінював приміщення. У 2001 році, на честь 140-річчя Львівської залізниці в Будинку науки і техніки локомотивного депо “Львів-Захід” відкрили відновлену експозицію Музею історії Львівської залізниці, найстарішої магістралі України.Розміщений він поряд із приміським залізничним вокзалом.
Експозиція розповідає про народження та будівництво Львівської залізниці в Галичині, Карпатах, на Волині та далі на південь до Чернівців за часів Австро-Угорщини, Польщі, СРСР та на сучасному етапі розвитку належної України.
До уваги відвідувачів – матеріали про становлення європейських залізниць, про будівництво першої залізничної колії у Галичині за маршрутом Перемишль – Львів, перших вокзалів, станцій та перонів, відбудову магістралі після двох світових воєн, про людей, які пов’язали своє життя із Львівською залізницею, та їхні трудові звитяги.
Профіль Музею – технічний. Площа – 164 кв. м. Музей історії Львівської залізниці відомчий. На нинішній день в ньому представлено 226 оригінальних предметів. Серед них – схема введення у дію колій Львівської залізниці, інструменти та інвентар, знаки розрізнення та однострої залізничників різних часів, залізничні ліхтарі, світлини, фотоальбоми, макети локомотивів.
Відвідувачі Музею можуть ознайомитися з унікальним документом – протоколом здачі ділянки залізниці Перемишль – Львів у 1861 році. Гордістю Музею є альбом “Будівництво колії Володимир-Волинський – Сокаль; Сокаль – Кам’янка – Львів. 1914 – 1915 роках.”, виданий у 1916 році; колекція тримовних пасажирських квитків 1918 – 1921 років, лічильна машина “Коптомір”, що її використовували до 1939 року.
Експозиційні розділи:
– Народження магістралі.
– Волинські залізничні шляхи.
– Карпатські колії.
– Локальні залізниці.
– Дорога на південь.
– Вплив Першої світової війни на галицькі залізниці.
– Західно-Українська Народна Республіка.
– Львівська залізниця у міжвоєнний період.
– Львівська залізниця у 1939-1941 роках.
– Львівська залізниця у 1941-1945 роках.
– Львівська залізниця у 1946-1990 роках.
– У молодій незалежній державі.
На основі матеріалів, представлених у Музеї, написано монографії, захищено кандидатську дисертацію, опубліковано десятки статтей у пресі. Постійно відбуваються організовані екскурсії школярів, студентів, представників семінарів, конференцій, засідань та інших заходів, які відбуваються на Львівській залізниці.
Музей історії Львівської залізниці є підрозділом Центру науково-технічної інформації і бібліотечно-біографічного обслуговування Львівської залізниці (ЦНТІ ББО).
Завідуючий Музею – Роман Патик. Начальник ЦНТІ і ББО – Юрій Дубик.
Адреса: Будинок науки і техніки локомотивного депо “Львів-Захід”, м. Львів, вул. Ю. Федьковича, 54/56; Телефон: (032) 226-35-15.
Музей історії Львівської залізниці, фрагмент експозиції.
Музей історії Львівської залізниці, зразки залізничних рейок різних часів.
Макет паротяга Эу 702-99.
Макет електровоза Н60-001 та фрагмент кривошипно-шатунного механізму.
Музей історії Львівської залізниці, телетайп.
Костянтин БАРАНЮК
Джерела: Громадські музеї Львівщини. Довідник у двох томах. Том І / Перейма Л., Огоновська Я., Зобків М., Івановська Г. – Львів: Проман, 2007. – С. 95-99.