Моновистава-лекція «Мій Моцарт». Львів’яни почули світло душі композитора

983

Наш Моцарт серед нас. У четвер, 6 жовтня 2016 року, в Музеї етнографії та художнього промислу НАН України (пр.Свободи, 15) відбулась моновистава-лекція Олега Яськіва «Мій Моцарт».

Доктор технічних наук, засновник Кіноклубу та сайту «Простір кіно», голова правління ГО «Європейський діалог» Олег Яськів. Фото: Ксенія Янко
Доктор технічних наук, засновник Кіноклубу та сайту «Простір кіно», голова правління ГО «Європейський діалог» Олег Яськів. Фото: Ксенія Янко

«Ні високий рівень інтелекту, ні уява, ні обидва вони разом не роблять з людини генія. Любов, любов, любов, ось душа генія» – ці слова приписують геніальному композитору Вольфгангу Амадею Моцарту. Коли йому виповнилося чотири роки, батько Леопольд Моцарт навчив його грати на клавірі, в п’ять років Моцарт молодший вже сам писав п’єси, з шести гастролював Європою. У розквіті слави і літ подорожував, любив грати в більярд, безперестанно писав музику. Вів строкате земне життя і наповнював божественним світлом власні композиції. Хто він? Для численних міфотворців, чи то гульвіса, чи то графоман, мовою ХХІ століття – зірка, а для вічності – геній.

Посмертний портрет В. А. Моцарта
Посмертний портрет В. А. Моцарта

Доктор технічних наук, мистецтво- та кінознавець Олег Яськів зве Моцарта своїм провідником у музичний світ, розповідає, що захопився йоготворчістю ще підлітком. Моновистава-лекція «Мій Моцарт» є виявом вдячності і любові легендарному композитору.

– Тріщини у бездоганному світлі його музики і складають суть справжнього, принаймні для мене світу… Ми, заціплені від прозріння, на якусь мить, на лічені секунди інформаційного перевтілення, опиняємось в полоні іншої реальності. Коли ж повертаємося до звичної нам дійсності, переводимо дух, здіймаємо погляд до неба, ми чуємо музику нашого світу. Відшукувати такі карколомні злами у творах Моцарта – одна з найзахопливіших інтелектуальних ігор, в які я грав. – напрочуд емоційно говорить про улюбленого музикотворця автор моновистави-лекції «Мій Моцарт» Олег Яськів.

Олег Яськів. Фото: Ксенія Янко
Олег Яськів. Фото: Ксенія Янко

«Мого Моцарта» вперше представили львівській публіці у 2011 році. Саме з нього почався авторський проект О. Яськіва, аналогів якому, запевняє мистецтвознавець, немає в Україні. Проект, що розкриває духовний світ великих митців, демонструє, як формувались геніальні особистості під впливом свого оточення, епохи та країни,де жили. Щодо засобів вираження, О. Яськів звертається найперше до літературного слова, котре поєднує з музикою, візуальним образом. У подальші роки після дебюту «Мого Моцарта» Львів побачив і почув «Мого Бетховена», «Моє бароко», «Мого Гемінгвея», «Мій ренесанс».

«Мій Моцарт» – масштабне полотно, що висвітлює культурний контекст епохи європейського класицизму, дух музики та сторінки життя Вольфганга Амадея Моцарта. Написаний словом, інтонацією, світлом проектора на мультимедійній дошці, врешті самою музикою психологічний та соціальний портрет. Автор робить амбітну спробу прокласти мости між епохами та пізнати феномен музики. Особливо розраховує на підтримку і співучасть глядача.

Гості моновистави-лекції «Мій Моцарт». Фото: Ксенія Янко
Гості моновистави-лекції «Мій Моцарт». Фото: Ксенія Янко

Через п’ять років після прем’єри «Моцарт» Олега Яськіва виконується в приміщенні актової зали Музею етнографії та художнього промислу. Вишуканий старовинний інтер’єр немовби переносить слухачів у добу композитора. О. Яськів обіцяє: тут ми ще почуємо про долю Моцартового сучасника композитора Людвига ван Бетховена, культового письменника ХХ століття Ернеста Гемінгвея, музикантів бароко і романтизму, художників раннього ренесансу.

Ксенія ЯНКО

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.