Вчора, 9 серпня 2017 року, в Історичному комплексі НМЛ ім. Андрея Шептицького (вул. Драгоманова, 42) відбулося відкриття виставкового проекту Моніки Костржевої “Структури творення” та Александри Верешки “Між лінією і формою” у форматі ХХ Міжнародного пленеру художнього текстилю “Етнокультура – реалії сьогодення”.
“Сьогодні ми радо вітаємо в нас у Львові, в Україні відомих польських мисткинь пані Моніку-Ізабеллу Костшеву та пані Александру Верешку. Власне їх виставковий проект, який ми сьогодні пропонуємо львів’янам і гостям нашого міста, входить у формат ХХ Міжнародного пленеру художнього текстилю “Етнокультура – реалії сьогодення”.
Пленеру, який взяв початок ще у 1996 році і власне відтоді цей проект відбувається у Львові щорічно”, – сказала заступниця генерального директора з наукової роботи Національного музею у Львові імені Андрея Шептицького Оксана Біла відкриваючи виставку.
Пленер проходить в рамках Міжнародного етно-мистецького проекту «Екологічний ракурс», який започатковано у 1996 році акцією «Відродимо глинянський килим», а свою назву він отримав під час Міжнародного симпозіуму художнього текстилю у Львові (1998). Симпозіуму передував Міжнародний пленер «Від чорного до білого –– не фарбуючи», який відбувся під орудою його ініціаторки та ідейного натхненника – Зеновії Шульги, доцента кафедри художнього текстилю Львівської національної академії мистецтв.
“Виставка дизайнерів костюму – це завжди подія у Львові, бо дуже складно виставляти костюм. Явище непросте, функціональне і мистецьке одночасно, воно потребує динаміки, людини.
Автори – це мисткині, художниці і одночасно педагоги. Люди, які заангажовані в особистій творчій праці і шукають шляхи навчання молодшого покоління. Хочу відзначити, що для наших польських колег дуже характерні досить вільні інтерпретації , які не є упередженими до традиції як такої. Працюють вони дуже вільно і з матеріалом , і з конструкцією в пошуках форми, можливо десь трохи нівелюючи декоративні елементи, якими особливо захоплюємося ми. Фактично це проникнення в матеріал, його структуру, фактуру, пошуки кольорової гами, що в цілому характеризує колекції наших шановних художниць як мінімалістичні, але створені багатющими художніми засобами”, – зазначила кандидат мистецтвознавства, професор кафедри дизайну костюму Львівської національної академії мистецтв Зеновія Тканко.
Одна з мисткинь Моніка-Ізабелла Костшева – професор, доктор мистецтвознавства, завідувач майстерні художнього моделювання на Мистецько-педагогічному відділенні Університету ім. А. Міцкевича (УАМ) в м. Каліші (Польща); художник та модельєр одягу.
Випускниця Академії мистецтв ім. Владислава Стшемінського в Лодзі (відділення тканини та одягу, напрямок дизайн, спеціалізація – моделювання одягу і біжутерії), та Університету моди (UNIVERSITE dela MODE) в Ліоні (Франція). З 2001 р. працює на Мистецько-педагогічному відділенні Університету ім. Адама Міцкевича в Каліші, проводить заняття в майстерні станкової та журнальної графіки і проектування одягу. З 2012 р. працює на посаді професора УАМ. У 2012–2016 рр. була заступником декана з наукового та мистецького напрямків на Мистецько-педагогічному відділенні УАМ у м. Каліші.
“Моя колекція показує певну еволюцію – спочатку була шкіра, потім з’явився пергамент. Ці речі несуть певну інформацію, бо люди на них записували те, що було найважливішим. Пізніше з’явився папір і сьогодні маємо стопки паперу для переказування певної інформації. Тому я і вирішила створити колекцію зі шкіри і паперу. Це вбрання швидше художнє, але колекція є дуже функціональною. Її ідея – створення унікального одягу, бо в сучасному швидкоплинному світі одяг не може бути швидкозмінним. Він мусить нести інформацію про культуру і підкреслювати особистість”, – зазначила Моніка-Ізабелла Костшева.
Співавтор виставкового проекту, художниця Александра Верешка, народилася 1974 року в м. Пйотркові Трибунальському (Польща). У 1999 році закінчила Академію мистецтв імені Владислава Стшемінського в Лодзі (відділення тканини та одягу). З 2010 року працює на посаді ад’юнкта в Інституті текстильної архітектури Лодзького політехнічного університету, де в 2014 році захистила докторат із мистецтва (дисципліна – моделювання). Викладає моделювання одягу на відділі дизайну.
“Я працюю з трикотажними виробами і технологія, яку ми використовували є дуже актуальною сьогодні, адже працюючи саме з такими матеріалами ми самі можемо спроектувати виріб. Ця колекція є акторською і в ній ми показуємо симбіоз між технологією та мистецтвом”, – поділилася враженнями Александра Верешка.
Експозицію виставки можна буде побачити з 9 до 25 серпня 2017 року в Історичному комплексі НМЛ ім. Андрея Шептицького (вул. Драгоманова, 42).
Роман МЕТЕЛЬСЬКИЙ