Містична гастроль Джимі Хендрікса

2183
Містична гастроль Джимі Хендрікса

Найбільш львівським з усіх сучасних романів про Львів можна без сумніву назвати роман Андрія Куркова “Львівська гастоль Джимі Хендрікса”, адже місто тут посідає справді важливе місце. Роман побачив світ у 2012 році в двох версіях: українською та російською мовою і отримав дуже різні відгуки від читачів. Хтось захоплювався легкістю викладу та оригінальністю сюжету, а хтось вказував на промахи автора, для якого Львів ніколи не був рідним. Але і ті, і інші визнавали, що книга варта того, щоби про неї говорити.

Обкладинка книги Андрія Куркова «Львівська гастроль Джимі Хендрікса»
Обкладинка книги Андрія Куркова «Львівська гастроль Джимі Хендрікса»

Історія створення роману заслуговує окремої розповіді. Річ у тім, що написати цю книгу Куркова підштовхнув пропозицією сам мер міста – Андрій Садовий. Курков розповідає, що якось за кавою міський голова запитав у нього, чи не хотів би він написати щось про Львів, щоби про місто дізналися й іноземні читачі, адже книги Андрія Куркова перекладають багатьма мовами. Так письменник підхопив цю ідею і почав працювати над романом. На початку книги він у подяці згадує багатьох людей, які посприяли народженню цього творіння, а також заклади, які надихнули своєю атмосферою, коли він приїжджав сюди працювати над романом. «Дякую жителям міста за те, що не помічали приїжджого письменника і поводилися природно» – пише він.

Андрій Курков, фото Аліна Карбан, sumno.com
Андрій Курков, фото Аліна Карбан, sumno.com

Одразу варто зазначити, що твір вийшов досить фантасмагоричним, таємничим та страшенно інтрігуючим. Тут і цвинтар, і море, і рука Джимі Хендрікса. Звучить трішки моторошно, чи не так?
Цікаво, що зі сторінок з однаковою важлівістю постає як сюжет, так і сам Львів, що є ареною для цього містічного дійства. Географія роману досить широка, і вона сповна реалізовує намір розпалити цікависіть до міста у тих, хто не знайомий з ним особисто. Курков відходить від різних стереотіпів і будує розповідь про місто дуже доступно і просто. Дві сюжетні лінії сплітаються на межі реальності та сюрреалізму. Одна з них – історія про рух хіпі, який в часи Радянського України , як каже Курков, мав найбільший осередок у Львові. Всім відомий дух свободи миру та кохання автор передає через реальний образ засновника хіпі-культури у Львові Аліка Олисевича. З ним автор поспілкувався особисто, коли приїхав до Львова за натхненням. Олисевич, до слова, тоді працював лівим освітлювачем в Львівській опері. Алік – це не єдиний реальний образ у книзі Куркова, він вирішив наповнити «Львівську гастроль…» й іншими справжніми львів’янами. Так у романі з’явився Юрій Винничук та акторка Оксана Прохорець.

Хіпівська історія – це дещо містична розповідь про Аліка та його друзів, хіпі зі стажем, про кадебешника капітана Рябцева, про руку рок-музиканта Джимі Хендрікса, яка, як не дивно, похована на Личаківському цвинтарі (не без участі КДБ), про дух моря, який постійно з’являється серед вулиць Львова, про чайок, що б’ються у вікна серед ночі, і про непереможний дух молодості та свободи.

Друга сюжетна лінія повністю вигадана – це історія про Тараса та його милу Дарку, яка працює у валютному обміннику і завжди носить білі рукавички, бо має алергію на гроші.

Львів тут теж не залишається статичним тлом. З ним постійно щось відбувається. Він наводить страх і марення, пробуджує несвідоме, вводить в ілюзії. У ньому чути солоний запах моря, яке ніби от-от десь з’явиться в полі зору. А вночі місто стає ще більш містичним, і саме тоді трапляється все найважливіше.

Нічний Львів, фото Олена Високолян, 2015 рік
Нічний Львів, фото Олена Високолян, 2015 рік

Топографія роману досить детальна, однак є й деякі неточності. Спробуймо позначити на карті місця «Львівської гастролі Джимі Хендрікса».

Все починається з Личаківського цвинтаря, де старі друзі з хіпі-тусівки збираються, щоби вшанувати пам’ять рок-ідола Джимі Хендрікса. Адже саме у Львові за ідеєю автора похована рука відомого музиканта.

«Небо над Личаківським цвинтарем потемніло. Закапав по ще не опалому листю дерев і кущів дощик. Зашелестіло листя, зашепотіло, навіваючи відчуття небезпеки, що причаїлася».

Багато приділяє Курков вулиці Замартинівській, адже саме тут у будинку 172 живе його невигаданий герой Алік Олисевич. «На Замарстинівській завжди багато молилися, виробляли та пили горілку й лікери, у фільмобазі обласної контори кінопрокату зберігали фільми і тут же їх показували в кінотеатрі імені Шевченка , навчали саджати сади й вирощувати овочі, навчали водити автомобілі й навіть лікували хворих і поранених міліціонерів. Втім, лікують їх на цій вулиці й дотепер. І лікують, і відспівують уприлікарняній каплиці тих, кого не змогли повернути в «стрій».»

Пише він і про вулицю Івана Франка, де працює Дарка, про вулицю Повітряну та кафе зі смішними цінами та хорошим сервісом у будинку №24, про легендарну «Вірменку», Личаківську, і Пекарську. Але з останньою є маленька неточність, адже з неї неможливо виїхати на вулицю Івана Франка, як це робить Тарас (рух там односторонній). Але схоже, Курков несвідомо порушує правила дорожнього руху, просто дається в знаки його не львівське походження.

Ще однією авторською перебудовою є інтер’єр кав’ярні «Кабінет» по вулиці Винниченка, де збирається літературне товариство. У тексті зустрічаємо опис залу з вікнами і барною стійкою. Але насправді, цей заклад має два поверхи, і бар знаходиться якраз на нижньому підвальному, тож відповідно й вікон ніколи там не було. Звісно, такі деталі може помітити лише прискіпливий львів’янин, і загального враження від містичної «Львівської гастролі Джимі Хендрікса» це не псує. Вона цікава, динамічна та загадкова, і її варто читати як львів’янам, так і тим, хто тільки шукає привід завітати до міста. Вона хвилює уяву і заводить у дивні лабіринти. До всього цього бракує лише вічної музики Джимі Хендрікса, яка теж тут грає свою роль. Але грає буквально.

Тож читаймо про Львів, щоби насолодитися всією його багатогранністю і шукаймо блукаючий дух моря у місті Лева.

Олена ВИСОКОЛЯН

Джерела:

  1. http://www.bookland.com/download/r/rt/rtty655-l/sample.pdf
  2. http://vsiknygy.net.ua/shcho_pochytaty/25055/
  3. http://rus.newsru.ua/rest/08feb2012/kurkov.html

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.