17 листопада, починаючи з 2009 року, у світі відзначається Міжнародний день передчасно народжених дітей. І саме сьогодні мова йтиме про неонатальні відділення Львівської обласної клінічної лікарні, що знаходяться на вулиці Чернігівській, 5. Ще з 1976 року бере свої початки виходжування недоношених дітей у Львівській області.
Певною мірою символічним є приміщення. Адже до того як в ньому розташувались неонатальні відділення, тут знаходилась перша педіатрична клініка на території Західної України, яка була відкрита ще у 1909 році на тодішній вулиці Гловінського біля дитячої лікарні св. Софії.
В її приміщенні окрім дитячої клініки розташовувалась кафедра педіатрії медичного університету. Будинок педіатричної клініки запроектовано в архітектурному бюро Міхаля Уляма. Приміщення споруджували протягом 1907 – 1908 років. Варто зазначити, що будівля не вирізняється якимось особливими архітектурними формами. На одному з бічних фасадів розташований скульптурний рельєф з фігуркою дитини (копія рельєфу флорентійського скульптора Луки делла Роббіа).
В 1976 році на базі вищезгаданої педіатричної клініки було організовано відділення для лікування хворих новонароджених дітей Львівської обласної клінічної лікарні. Для цього потрібно було переобладнувати старі приміщення, а також споруджувати частину нових. Слід зауважити, що серед цих дітей були і передчасно народжені немовлята.
З часом відділення розширювалось і сюди привозили діток з усіх пологових будинків не лише м. Львова, а й Львівської області, а з 1987 р. воно отримало назву – відділення патології недоношених новонароджених дітей.
У 1992 році було підписано меморандум між Львівською обласною клінічною лікарнею і шпиталем Генрі Форда м. Детройт (США). З цього часу розпочалась співпраця двох неонатологічних відділень – ЛОКЛ та шпиталю Генрі Форда, яка тривала до 2002 р. Внаслідок цього стало можливим лікування хворих новонароджених, а особливо глибоко недоношених немовлят. Було створено блок інтенсивної терапії та вперше у Львівській області розпочато проведення штучної вентиляції легень і введення сурфактанту.
У 1996 р. вперше на території Західної України лікарями цієї клініки було здійснено транспортування важкохворих недоношених новонароджених діток перших годин життя спеціально обладнаним реанімобілем. А у листопаді 1997 року відкрито перший в Україні навчально – тренувальний Центр реанімації новонароджених. Тоді ж було відзначено успішну реалізацію програми співпраці з США відвідуванням відділення дружинами Президентів України та США (Л. Кучмою та Г. Клінтон).
На даний час у приміщенні лікарні функціонують відділення інтенсивної терапії новонароджених, відділення патології недоношених новонароджених дітей, а також кафедра факультетської та шпитальної педіатрії Львівського національного медичного університету ім. Данила Галицького.
Хочемо висловити щиру подяку всьому колективу неонатальних відділень ЛОКЛ за високий професіоналізм та піклування, які ви виявляли до нашого синочка під час майже трьохмісячного перебування у вашому закладі. Сердечно бажаємо усім вам міцного здоров’я, душевного спокою, витривалості у нелегкій, але такій потрібній праці, мирного неба, опіки Матері Божої та Божого Благословення для вас та ваших родин.
Окреме велике дякую завідувачці відділення патології недоношених новонароджених дітей Ользі Ярославівні Децик за висококваліфіковану допомогу, підтримку, чуйність, доброту, а також за консультацію щодо написання цієї статті.
Повноту атмосфери, яка панує у неонатальних відділеннях можна сповна відчути лише тоді, коли ваше малятко є їхнім пацієнтом. Тоді і приходить цілковите розуміння слів блаженного священномученика Климентія Шептицького, які написані на одному із стендів у вестибюлі поряд з іконою Матері Божої з Дитятком Ісус : ‘‘ Боже, дай мені Душевний Спокій, щоб змиритися з тим, чого змінити я не можу; Силу, щоб змінити те, що можу змінити; і Мудрість відрізнити перше від другого ’’.
Бо в такій ситуації змінити справді нічого не можеш, єдине, що залишається, це неустанно молитись і щиро вірити у Божу Допомогу та довіряти професіоналам, які роблять все для того, щоб ваше дитятко могло повноцінно жити.
Мар’яна ІВАНИШИН
Джерела :