Видатні особистості – не супергерої, а люди, як і кожен з нас. Навіть дідусів та бабусь мають. Батьків також. Трапляється, що і їхні родичі фігури помітні та значимі. Так було з відомим львівським вченим та письменником Леопольдом фон Захер-Мазохом. Його дідусь, Франц Мазох, був ректором Львівського університету, знаним медиком, почесним громадянином Львова. 21 квітня річниця від дня народження Франца Мазоха. Хто ж він?
Союз родин, які до Львова прибули
У 1827 році доктор медицини та знаний львівський вчений Франц Мазох видавав заміж свою доньку Кароліну. На відміну від нього, вона народилась у Львові, на момент шлюбу мала 24 років. Чоловіком Кароліни став Леопольд фон Захер. Його родина не місцева, але асоціювалась із владою імперії Габсбургів. Йоганн фон Захер, батько Леопольда, присвятив державній службі майже все свідоме життя. Так було і з його синами. Зять Франца Мазоха очолював поліцію у Львові, потім працював у Празі та Ґраці. Вінчалися молодята у храмі святого Андрія.
Від Дунаю і до Полтви
Франц Мазох (1763-1845) був людиною непересічною. Народився він на теренах сучасної Румунії, які тоді були провінцією імперії Габсбургів. Після закінчення середньої школи вивчав філософію у Тирнаві та Празі. У Відні закінчив медичний факультет. Працював у місцевих шпиталях. Десь у той час він одружився із Розою П’єро. Разом з нею переїхав до Львова у 1793 році.
Спрагла професіоналів периферія
У Львові Францу Мазоху вдалося влаштуватися на роботу викладачем університету. Також він був працівником клініки при університеті, а тому причетний до виховання майбутніх хірургів у місті. Під кінець століття Мазох працював викладачем на медичному факультеті Львівського університету. Уже в 1802 році його вперше обирають ректором Львівського університету.
Альнпек ХІХ століття
У 1806 році Львів знову зіткнувся з епідемією. Вона невблаганно косила жителів міста. На щастя тогочасних львів’ян, серед них був Франц Мазох. Він став одним із ініціаторів організації щеплень. Нібито замовляв вакцину навіть з Англії. Мазох, за свідченнями мешканців Львова, організував роботу міських шпиталів і відзначався жертовністю у порятунку львів’ян від пошесті. Окремою його заслугою стало покращення санітарних умов у єврейському гетто міста.
Шляхетний, але не шляхтич
Безумовно, що людина, від якої залежить робота міських шпиталів та якісь медичних послуг у конкретний час, не могла не мати гарних знайомих. Поготів, якщо ця людина була ще й пов’язана з університетом. Отож, група львівських магнатів та вірменський і римо-католицький архієпископи на початку ХІХ століття звернулися до цісаря і просили вшанувати Франца Мазоха шляхетським титулом. Їхнє звернення довго було без відповіді. Аж врешті прийшла відмова.
Голос греко-католиків
Якщо в житті людини є рік, на який припадає занадто багато подій, то для Франца Мазоха таким був 1827 рік. У 1827 році він видав заміж доньку, знову став ректором Львівського університету і втратив улюбленого сина. У 1827 році його обрали депутатом Станового сейму. Він представляв Перемишльську греко-католицьку капітулу, хоча ні греко-католиком, ні духовною особою не був.
Маленькі плямки
Майже від самого початку професійної кар’єри Франца Мазоха у Львові його оточували і скандали. Йому декілька разів закидали професійну недбалість. Були й інші претензії, хоча про достовірність та підставовість кожної з них не завжди випадає говорити предметно. Скажімо, наприкінці XVIII століття Мазоха звинувачували у тому, що він не завжди справедливо та законно видає свідоцтва хірурга. На початку ХІХ століття він мав непорозуміння і в університеті. Навіть був змушений передчасно залишити викладання в цій установі і зосередитись на приватній лікарській практиці. Не в кожному з цих випадків є зрозумілою повна картина. Тому остаточні висновки робити складно.
Захер-Мазох
Попри непросту, але успішну кар’єру та професійну діяльність, особисте життя Франца Мазоха виявилося складним. Родина Мазохів завжди жила недалеко від університету, з яким була пов’язана діяльність Франца Мазоха у Львові. Декілька дітей у Франца та Рози Мазохів померли ще у молодому віці. Імовірно, невдалі пологи стали причиною смерті і самої Рози. У розквіті сил помер у Львові і син, Франц Кароль, який теж був лікарем і залишив світ, імовірно, через тиф. Це й було однією з причин того, що внук Франца Мазоха мав прізвище Захер-Мазох.
Титули і медалі
Франц Мазох помер 18 березня 1845 року у Львові. Був похований на Личаківському цвинтарі. Він був професором медицини і двічі ставав ректором Львівського університету, був депутатом Станового сейму і почесним громадянином Львова. Мазох підтримував контакти із медичними установами у Відні, Пешті та Празі, був членом декількох професійних спільнот. Між усім іншим, був членом Галицького музичного товариства. Щоправда, очолював цю спільноту його зять, Леопольд фон Захер. Франц Мазох прожив 82 роки і був, безумовно, дуже впливовою та важливою для міста людиною. Через декілька десятиліть після його смерті онук, Леопольд фон Захер-Мазок, напише у спогадах, що коли йшов з дідусем вулицями Львова, перехожі завжди шанобливо кланялись Францу Мазоху.
Євген ГУЛЮК
Використані джерела:
- Осідач І. Походження родини Мазоха // VISITLVIV.NET, 2024 [Електронний ресурс]. Режим доступу: https://visitlviv.net/pro-lviv/pohodzhennya-rodyny-mazoha/
- Сварник Г. Джерела до біографії Леопольда фон Захер-Мазоха та його родини у Галичині // Часопис “Ї”, 2017. – Число 87 [Електронний ресурс]. Режим доступу: http://www.ji.lviv.ua/n87texts/dzerela-do-biografii.htm
- Середа О. Львівська “мазохіада” // ZAXID.NET, 2008 [Електронний ресурс]. Режим доступу: https://zaxid.net/lvivska_mazohiada_n1052270
- Янко К. Франц Мазох – видатний лікар і викладач в тіні відомого онука // Фотографії старого Львова, 2016 [Електронний ресурс]. Режим доступу: https://photo-lviv.in.ua/frants-mazoh-vydatnyj-likar-i-vykladach-v-tini-vidomoho-onuka/